Zapalenie płuc - objawy i powikłania po nieleczonym zapaleniu płuc | drmax.pl (2022)

Jak rozpoznać zapalenie płuc? Początkowo objawy są klasyczne: osłabienie, temperatura i uczucie ogólnego rozbicia. Do tego zestawu dochodzi często kaszel i katar. Zwykłe przeziębienie czy grypę łatwo pomylić z tą dolegliwością. Dowiedz się, jak nie popełnić tego błędu.

Spis treści:

 1. Zapalenie płuc a przeziębienie i grypa
 2. Rodzaje zapalenia płuc
 3. Objawy zapalenia płuc. Na co warto zwrócić uwagę?
 4. Leczenie zapalenia płuc
 5. Dlaczego warto uważać? – powikłania zapalenia płuc
 6. Nieleczone zapalenie płuc − jakie może mieć skutki?
 7. Jak zapobiegać zapaleniu płuc?

Zapalenie płuc a przeziębienie i grypa

Kiedy dopadają Cię objawy infekcji wirusowej, biegniesz zapewne doapteki powitaminę C i jeden z leków wieloskładnikowych, które mają sprawić, że poczujesz się lepiej. Leczysz się „na własna rękę” i czekasz, aż wszystko odejdzie w zapomnienie. Nie zawsze jest to jednak właściwe rozwiązanie. Dlaczego? Warto baczniej obserwować swój organizm i nie bagatelizować sprawy, bo zwykłe przeziębienie lub grypę można pomylić z poważniejszą chorobą, czyli zapaleniem płuc (a dotyka ono aż 1 na 100 osób rocznie). Wtedy już potrzebna będzie interwencja lekarza. Nieleczone zapalenie płuc stanowi zagroźenie i może mieć poważne konsekwencje dla Twojego zdrowia.

(Video) Pneumonia

Zobacz też, jak rozpoznać zapalenie płuc u dzieci: Zapalenie płuc u dzieci: objawy to duszność i drżenie skrzydełek nosa.

W dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 warto wziąć pod uwagę, że objawy zapalenia płuc i zakażenia wirusem mogą wydawać się podobne. Zobacz, jak rozpoznać COVID-19 w artykule:Koronawirus 2019-nCoV − jak rozpoznać objawy?.

Zapalenie płuc - objawy i powikłania po nieleczonym zapaleniu płuc | drmax.pl (1)

Rodzaje zapalenia płuc

Zapalenie płuc dzielimy za względu na miejsce zachorowania. Wiąże się to z florą bakteryjną, która je wywołuje.

Pozaszpitalne zapalenie płuc

Jak sama nazwa wskazuje, sąto zachorowania, doktórych doszło poza szpitalem. Wtym przypadku dozakażenia dochodzi głównie drogą kropelkową, apodłoże choroby jest najczęściej bakteryjne. Odpowiada za nie często dwoinka zapalenia płuc (Streptococcus pneumoniae). Więcej o tym rodzaju zapalenia płuc przeczytasz tu: Płatowe zapalenie płuc − powód: Streptococcus pneumoniae.

Przyczyna choroby może być jednak inna −1/3 zapaleń płuc spowodowana jest zakażeniem wirusowym, które najczęściej stanowi powikłanie toczącej się lub przebytej grypy.

Zapalenie płuc - objawy i powikłania po nieleczonym zapaleniu płuc | drmax.pl (2)

Szpitalne zapalenie płuc

W momencie kiedy do rozwoju zapalenia płuc dochodzi w czasie 4 pierwszych dni pobytu w szpitalu, za zakażenie odpowiadają te same bakterie co w przypadku zakażeń pozaszpitalnych. Natomiast te, do których dochodzi po 4 dobie, wywołują bakterie żyjące w danym szpitalu – przysparzają wiele kłopotów, bo są oporne na wiele antybiotyków.

(Video) Zapalenie płuc ❤️ Jakie objawy? ❤️ Jak leczyć? | Oglądaj Medycyna360

Objawy zapalenia płuc. Na co warto zwrócić uwagę?

Jak wspomniałam, początkowe objawy zapalenia płuc można z łatwością pomylić z inną infekcją wirusową. Co pozwoli rozpoznać chorobę?

Typowymi objawami zapalenia płuc są:

 • gorączka,
 • dreszcze,
 • poty,
 • uczucie ogólnego rozbicia,
 • kaszel zodkrztuszaniem ropnej, żółtawej wydzieliny (tutaj już powinna Ci się zapalić czerwona lampka, bo sam kolor świadczy o bakteryjnym zakażeniu, które toczy się w Twoim organizmie),
 • ból wklatce piersiowej (zlokalizowany jest najczęściej wbocznych jej częściach inasila się podczas kaszlu igłębokich wdechów),
 • w przypadkach ciężkich – duszności.

Przeczytaj także artykuł: Ból płuc przy oddychaniu. Co może oznaczać?.

Zapalenie płuc - objawy i powikłania po nieleczonym zapaleniu płuc | drmax.pl (3)

Dodam, żeopisane objawy mają zazwyczaj charakter ostry. Jeśli się utrzymują, to sygnał, żeby skonsultować się z lekarzem. Ten po wykonaniu odpowiednich badań takich jak: osłuchanie, zdjęcie RTG klatki piersiowej i odpowiednie badania laboratoryjne postawi diagnozę i przepisze odpowiednie antybiotyki (dostępne wyłącznie na receptę!). Szybka reakcja zabezpieczy Cię przed rozwojem choroby, hospitalizacją i ewentualnymi powikłaniami (jeśli zbyt długo będziesz zwlekał i leczył się na własną rękę).

Sprawdź, jak przygotować się do prześwietlenia płuc: RTG klatki piersiowej − co może powiedzieć o Twoim zdrowiu?.

Zapalenie płuc - objawy i powikłania po nieleczonym zapaleniu płuc | drmax.pl (4)

Leczenie zapalenia płuc

Podstawowe leczenie zapalenia płuc to podanie antybiotyku, który lekarz dobiera „pod pacjenta”, uwzględniając jego wiek, istniejące uczulenia, stopień nasilenia choroby. Coraz częściej wykonuje się także antybiogram, tzw. terapię celowaną, która zapewnia ogromną skuteczność leczenia. Napodstawie wszystkich informacji lekarz dobiera odpowiednią substancję ipostać leku.

Warto przypomnieć, że antybiotyki trzeba przyjmować zgodnie z zaleceniami, czyli przez określoną liczbę dni i w odpowiednich odstępach czasu. Nie powinniśmy zachowywać się np. tak: „Oj tam, już 4dni biorę. Wszystko dobrze, nic minie jest” iprzestajemy brać lek. Jeśli nie będziesz się pilnować, antybiotyk może nie zadziałać prawidłowo idojdzie dopowrotu choroby.

Pamiętaj, że antybiotyków nie przyjmuje się w leczeniu grypy! Przeczytaj artykuł: Antybiotykoterapia na grypę? NIE!.

(Video) Lung Cancer Warning Signs II Lung Cancer Symptoms

Zapalenie płuc - objawy i powikłania po nieleczonym zapaleniu płuc | drmax.pl (5)

Inne zalecenia przy leczeniu zapalenia płuc

 • Nie pracuj idużo odpoczywaj –to bardzo ważne, choć trudne.
 • Dużo, dużo płynów! Szczególnie podczas gorączki.
 • W przypadku trudności zodkrztuszaniem przyjmuj leki rozrzedzające wydzielinę (m.in. acetylocysteinę, ambroxol ,bromheksynę).
 • Kojąco działają też inhalacje –nawilżają drogi oddechowe iułatwiają oddychanie.
 • I chyba nie muszę wspominać, żenie należy palić papierosów.

Dlaczego warto uważać? – powikłania zapalenia płuc

Zazwyczaj po szybkim wdrożeniu odpowiedniego antybiotyku objawy mijają i dochodzi do całkowitego wyleczenia. Niestety zdarzają się przypadki, gdy pacjent za późno trafia do lekarza lub zastosowany antybiotyk był nietrafiony. Wtedy pozostaje już tylko pobytu w szpitalu. Decyzję podejmuje oczywiście lekarz na podstawie stanu pacjenta.

Hospitalizacja jest wskazana, jeśli chory ma:

 • ciężką niewydolność oddechową,
 • rozległe zmiany zapalne,
 • zaburzenia świadomości.

W tym przypadku rokowania są różne i zależą od stanu chorego i współistniejących chorób. W ciężkich przypadkach może dojść nawet do zgonu (w zależności od wieku, jest to od kilku do kilkunastu procent), dlatego nie czekaj z wizytą u lekarza. Innymi powikłaniami, które mogą się zdarzyć w czasie zapalenia płuc, są: płyn w opłucnej i ropniak opłucnej oraz ropień płuca.

Zapalenie płuc - objawy i powikłania po nieleczonym zapaleniu płuc | drmax.pl (6)

Nieleczone zapalenie płuc − jakie może mieć skutki?

Farmaceutka Irmina Turek opisuje skutki nieleczonego zapalenia płuc:

„Nieleczone lub późno rozpoznane zapalenie płuc zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań, a co za tym idzie, trwałego uszczerbku na zdrowiu czy nawet zagrożenia życia. Kto ma większą podatność na powikłania po zapaleniu płuc? Przede wszystkim seniorzy, osoby z chorobami współistniejącymi, z niedoborami odporności lub zażywające leki immunosupresyjne oraz ludzie wyniszczeni i niedożywieni. Większe ryzyko powikłań występuje też u osób z ogólnoustrojowymi chorobami przewlekłymi takimi jak niewydolność serca czy nerek. Powikłania zapalenia płuc mogą umiejscowić się w układzie oddechowym lub też dotknąć innych części ciała.

Uszkodzenia w płucach, które może spowodować nieleczone zapalenie, to np. ropień płuc. To miejscowa martwica rozwijająca się w wyniku działania drobnoustrojów. W miąższu płuca tworzy się zbiornik ropy, który dobrze zobaczyć można za pomocą badania radiologicznego lub tomografii komputerowej. Powikłanie to objawia się gorączką i towarzyszącymi jej dreszczami oraz nadmierną potliwością. Dodatkowo choremu może doskwierać kaszel z odkrztuszaniem ropnej wydzieliny. Żeby pozbyć się ropnia, lekarz zapisuje antybiotyki. Niestety w niektórych przypadkach konieczna może okazać się operacja.

Zapalenie płuc - objawy i powikłania po nieleczonym zapaleniu płuc | drmax.pl (7)

(Video) Zapalenie oskrzeli 👉 objawy 👉 leczenie 👉 ile trwa i czy jest zaraźliwe

Inne możliwe powikłania zapalenia płuc w obrębie układu oddechowego to wysięk w jamie opłucnej i ropniak opłucnej. W tym przypadku ropa zbiera się między ścianą opłucnej, która przylega do płuc a tą, która wyściela od wewnątrz klatkę piersiową. Zwykle objawy to, podobnie jak i w zapaleniu płuc, gorączka i dreszcze. Dodatkowo może pojawić się duszność. Aby skutecznie dopasować leczenie do infekcji, zwykle pobiera się próbkę płynu z opłucnej i poddaje badaniom mikrobiologicznym. Po poznaniu ich wyników odpowiedni antybiotyk podawany jest dożylnie. Często też konieczny staje się drenaż opłucnej, żeby ściągnąć nadmiaru wysięku.

Jak wspomniałam, powikłania po nieleczonym zapaleniu płuc wcale nie muszą dotyczyć tylko układu oddechowego. Bakterie odpowiedzialne za rozwój infekcji w płucach mogą z krwią dostać się do innych narządów. Tam również mogą tworzyć się ropnie. W takich okolicznościach symptomy bywają przeróżne. Wiele zależy od tego, który narząd został zaatakowany. Najczęściej leczenie opiera się na antybiotykach i terapii objawowej związanej z pracą konkretnego narządu.

Na skutek nieleczonego zapalania płuc może dojść też do zapalenia wsierdzia o podłożu bakteryjnym. Przez działanie drobnoustrojów powstają narośla na blaszkach zastawek serca. Efektem tego są zaburzenia w przepływie krwi w tym narządzie i w dużych naczyniach krwionośnych.

Zapalenie płuc - objawy i powikłania po nieleczonym zapaleniu płuc | drmax.pl (8)

Nieleczone zapalenie płuc może prowadzić też do sepsy. To bardzo niebezpieczna reakcja ogólna organizmu na zakażenie. Zwykle jej objawy to wysoka gorączka, bardzo podniesione tętno i przyspieszony oddech. Zdarza się, że przebiega dynamicznie i prowadzi do niewydolności układu krążenia oraz uszkodzeń narządów. Stanowi to bezpośrednie zagrożenie życia. Sepsa wymaga natychmiastowego leczenia przeciwdrobnoustrojowego oraz objawowego tak, aby podtrzymać prawidłową prace narządów.

Żeby uchronić się przed powikłaniami, jak najszybciej zacznij skutecznie leczyć zapalenie płuc. Nie lekceważ objawów, które mogą na nie wskazywać i w razie wszelkich wątpliwości udaj się do lekarza”.

Bardzo ważny jest zdrowystyl życia:

 • odpowiednia dieta,
 • uprawianie sportu,
 • niepalenie tytoniu.

Pamiętaj też ohigienie jamy ustnej –tak, mycie zębów zabezpiecza przed jakimikolwiek zakażeniami układu oddechowego!

Możesz też poddać się szczepieniu przeciwko Streptococcus pneumoniae. Jeśli masz obniżoną odporność, jesteś osobą starszą lub cierpisz nachoroby przewlekłe –zastanów się nad taopcją.

(Video) Zapalenie płuc i oskrzeli - zioła na ciężkie choroby układu oddechowego #PiszeBabaDoZielarza odc. 90

Źródła:

 1. Lim W.S., van der Eerden M.M., Laing R. i wsp. Defining com-munity acquired pneumonia severity on presentation to hospital: an international derivation and validation study. Thorax 2003
 2. Halm E.A., Fine M.J., Marrie T.J. i wsp. Time to clinical sta-bility in patients hospitalized with community-acquired pneumonia: implications for practice guidelines. JAMA 1998
 3. Gruźlica i choroby Układu Oddechowego w Polsce w 2018r. Korzeniewska-Koseła M. (red.). Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc, Warszawa 2019

FAQs

Czym grozi nieleczone zapalenie płuc? ›

Groźnymi następstwami zapalenia płuc są zwłaszcza: sepsa, zapalenie układu moczowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie wsierdzia.

Jak długo dochodzi się do siebie po zapaleniu płuc? ›

Zapalenie płucile trwa? Dbając o odpowiednie leczenie i wypoczynek, objawy choroby zazwyczaj mijają w ciągu kilku dni, ale kaszel może występować jeszcze przez 2-3 tygodnie. Uczucie osłabienia może utrzymywać się nawet do 6 tygodni po ustąpieniu objawów.

Gdzie boli jak jest zapalenie płuc? ›

Jak objawia się zapalenie płuc? Zapalenie płuc można rozpoznać po gwałtownym kaszlu, któremu towarzyszą duszności. Napady kaszlu powodują kłopoty z oddychaniem, objawiające się bólem w bocznych częściach klatki piersiowej oraz płytkim i świszczącym oddechem.

Co się dzieje z płucami po zapaleniu płuc? ›

Na liście powikłań, które występują w wyniku przebytego zapalenia płuc najczęstszymi jest wystąpienie płynu w opłucnej, ropień płuca oraz wysiękowe zapalenie opłucnej. Wszystkie choroby są bardzo groźne i często wymagają hospitalizacji.

Czy zniszczone płuca mogą się zregenerować? ›

- Na szczęście płuca mają tę cudowną cechę, że są w stanie się zregenerować, ale warunkiem jest to, że muszą pracować. To działa tak samo jak w przypadku zanikających mięśni - odbudować je możemy ćwicząc.

Jak sprawdzić czy płuca są zdrowe w domu? ›

POChP Skaner pozwoli sprawdzić płuca bez wychodzenia z domu. To aplikacja oceniająca ryzyko zachorowania na POCHP. Każdy, kto chce sprawdzić w jakim stanie są jego płuca - bez wychodzenia z domu - może odwiedzić stronę kampanii www.plucapolski.pl i odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących jego kondycji zdrowotnej.

Jak wzmocnić organizm po zapaleniu płuc? ›

Po chorobie należy szczególnie zadbać o odpowiedni poziom witaminy A i witamin z grupy B. Ogromny wpływ na wzmocnienie organizmu ma również witamina C.

Czy zapalenie płuc może nawracać? ›

Ponieważ bezobjawowe zapalenie płuc może pojawiać się niespodziewanie i często nawracać, ważne jest przestrzeganie zasad higieny i stosowanie się do zaleceń lekarza.

Jak bolą plecy przy zapaleniu płuc? ›

zapalenie płuc, odma opłucnowa i inne, mogą sprawiać ostry i kłujący ból. Najczęściej dotyczy jednej strony klatki piersiowej, może promieniować do pleców. Ból nasila się przede wszystkim przez głęboki wdech i kaszel, a maleje po położeniu się na „chorym” boku.

Czy kaszel oczyszcza płuca? ›

Najczęściej nasz układ oddechowy cierpi z powodu schorzeń wywołanych przez bakterie, wirusy, alergeny i palenie papierosów. Naturalnym odruchem służącym oczyszczeniu dróg oddechowych jest kaszel.

Co robić po zapaleniu płuc? ›

Tata nie powinien zbyt szybko podejmować dużych wysiłków fizycznych, należy dbać o jego dobre odżywienie (nie zaleca się specjalnej diety) i nawodnienie (powinien sporo pić), a także należy wyeliminować narażenie na dym tytoniowy.

Czy zapalenie płuc może przejść samo? ›

Bezobjawowe zapalenie płuc to proces zapalny toczący się w płucach przebiegający bezobjawowo lub ze słabo nasilonymi objawami. Odpowiednie leczenie bezobjawowego zapalenia płuc rzadko prowadzi do powikłań, a sama choroba jest całkowicie uleczalna.

Czy zapalenie płuc jest śmiertelne? ›

Tak, zapalenie płuc i dziś może zabijać, choć nie wszędzie i nie każdego. To zależy od ogólnego poziomu życia i opieki zdrowotnej, ale również od grupy wiekowej. W krajach o niskim poziomie życia, w wielu krajach azjatyckich, afrykańskich, dochodzi do licznych zgonów z tego powodu.

Jak sprawdzić czy ma się zapalenie płuc? ›

Diagnostyka bazuje na badaniu fizykalnym, prześwietleniu klatki piersiowej, morfologii krwi, teście plwociny oraz pomiarze poziomu tlenu we krwi. Nie ma jednak ostatecznego testu, który mógłby rozróżnić bakteryjne zapalenie płuc od wirusowego, dlatego istotna jest tutaj ocena lekarza na podstawie wykonanych badań.

Kiedy płuca bolą? ›

Ból płuc to w rzeczywistości ból opłucnowy, wynikający z podrażnienia tkanek (płuca nie bolą). Przyczyną wrażenia bólu w płucach jest najczęściej choroba tego narządu (np. zapalenie płuc, odma). Ból nasila się przy wdechu czy kaszlu.

Czy może być zapalenie płuc bez kaszlu? ›

Bezobjawowe zapalenie płuc to potoczne określenie zapalenia płuc, w przebiegu którego symptomy są niespecyficzne lub cechują się niskim nasileniem. Możliwe jest zapalenie płuc bez gorączki i bez kaszlu. Typowe objawy mogące się pojawić to: złe samopoczucie, męczliwość, uczucie duszności.

Czy można mieć zapalenie płuc bez gorączki? ›

Może wydawać się to dziwne, ale zapalenie płuc może przebiegać bez gorączki i kaszlu, czyli typowych symptomów choroby.

Jaka jest saturacja przy zapaleniu płuc? ›

Wykazuje on, jaki procent hemoglobiny jest wysyconej tlenem – dodał dr Nasiłowski. Zapewnił, że jeśli saturacja jest powyżej 93 proc., to jest wciąż wystarczająca ilość tlenu i nadal możemy przebywać w domu. Gdy jednak spada poniżej 93 proc., można podejrzewać, że znaczna część płuc jest zajęta procesem zapalnym.

Jak bolą płuca u człowieka? ›

Czy płuca bolą? Płuca nie bolą, bo w pęcherzykach płucnych nie znajdują się zakończenia nerwowe. W organizmie człowieka znajdują się także inne narządy, których schorzenia nie powodują bólu, czyli mózg i wątroba.

Czy płuca mają zdolność regeneracji? ›

Płuca mają na szczęście zdolność regeneracji. Z każdym dniem "bez papierosa", powoli wracają do normalnego wyglądu. Proces ten trwa od kilku miesięcy do 15-20 lat, jednak wszystko zależy od tego, jak długo i jak intensywnie płuca były zatruwane przez palenie papierosów.

Czy plecy bolą od płuc? ›

Wrażliwa na ból jest opłucna ścienna, w której znajdują się zakończenia nerwów przeponowych i międzyżebrowych. Ze względu na ich przebieg, generowane dolegliwości odczuwane są w górnej części korpusu – w klatce piersiowej oraz plecach.

Jak poznać pierwsze objawy raka płuc? ›

U chorych na raka płuc pojawia się duszność („ciężki” oddech, uczucie braku oddechu), krwioplucie (odkrztuszanie krwi, odkaszliwanie podbarwionego krwią śluzu lub brunatnej wydzieliny). Inne późne objawy raka płuc to: chrypka, ból w klatce piersiowej, dysfagia (zaburzenia połykania).

Po czym poznać że płuca są w fatalnym stanie? ›

uporczywy kaszel. świszczący oddech. zmęczenie. przewlekły ból w klatce piersiowej.

Jakie witaminy po zapaleniu płuc? ›

Odkryli, że odpowiedź immunologiczna na wirus SARS-CoV-2 jest w tych komórkach "nadmiernie dynamiczna", co zaostrza stan zapalny. Po podaniu witaminy D bezpośrednio do pobranych komórek zaobserwowali, że stan zapalny się zmniejszył.

Jak domowym sposobem oczyścić płuca? ›

Imbir rozgrzewa płuca, rozrzedza śluz i pobudza jego wydzielanie, co przyśpiesza ich oczyszczanie. Z pokrojonego w plasterki imbiru i cytryny, które zalewa się wrzątkiem, można robić napój, który nie tylko oczyści drogi oddechowe, ale także podniesie odporność organizmu.

Czy można wychodzić na dwór z zapaleniem płuc? ›

W trakcie zapalenia płuc należy bezwzględnie pozostać w domu (w cięższych przypadkach w szpitalu). W niepowikłanym zapaleniu płuc leczonym ambulatoryjnie okres leczenia antybiotykami z pozostaniem w domu powinien trwać ok. 7 dni lub do 3 dni po uzyskaniu poprawy klinicznej u chorego.

Czym różni się zapalenie oskrzeli od zapalenia płuc? ›

Zapalenie płuc to choroba obejmująca pęcherzyki płucne oraz mniejsze oskrzeliki. Natomiast zapalenie oskrzeli obejmuje oskrzela znajdujące się w wyższych partiach dróg oddechowych.

Czy przy zapaleniu płuc należy leżeć w łóżku? ›

W przypadku, gdy nie jest konieczna hospitalizacja, a leczenie może przebiegać w warunkach domowych, bezwzględnie należy leżeć w łóżku i absolutnie, do czasu pełnej rekonwalescencji, nie uczęszczać do pracy czy szkoły.

Jaki antybiotyk na zapalenie płuc? ›

Do najczęściej stosowanych antybiotyków należą ampicylina (np. Ampicillin TZF), amoksycylina (np. Augmentin, Taromentin), wankomycyna (np. Edicin, Vancomycin), cefuroksym (np.
...
Jak leczy się zapalenie płuc?
 • pochodne penicyliny należące do grupy antybiotyków β-laktamowych, takie jak np. ...
 • jeżeli z jakichś przyczyn (np.
6 Oct 2021

Co oznacza ból po bokach pleców? ›

Ból w okolicy lędźwiowej może być objawem różnych chorób nerek, takich jak: torbiele. zapalenie nerek (odmiedniczkowe zapalenie nerek, kłębuszkowe zapalenie nerek)

Co oznacza ból pleców na wysokości płuc? ›

Piekący ból pleców na wysokości łopatek może być objawem nowotworu. Najczęściej jest to rak płuca, który może uszkadzać nerwy. Inne nowotwory mogące powodować ból między łopatkami to rak przełyku, rak wątroby, chłoniaki i międzybłoniak opłucnej.

Co to może być jak bolą plecy między łopatkami? ›

Przyczyną bólu między łopatkami jest wymuszona, długotrwała pozycja siedząca lub stojąca i pochylona lekko do przodu. Ułożenie takie ma niekorzystny wpływ na kręgosłup piersiowy oraz mięśnie, powięź i inne tkanki miękkie w jego okolicy.

Co oznacza flegma w płucach? ›

Jeśli u pacjenta pojawia się flegma żółta i ropna, wskazywać może to na wystąpienie przewlekłej choroby obturacyjnej płuc. Zazwyczaj ten uciążliwy kaszel z flegmą pojawia się u palacza, a towarzyszy mu również świszczący oddech, kaszel i ucisk w klatce piersiowej.

Jak pozbyć się śluzu z płuc? ›

 1. Słona woda. Aby pozbyć się zalegającej flegmy należy regularnie (dwa razy dziennie) płukać usta ciepłą solanką. ...
 2. Inhalacje. Śluz z płuc pomogą rozrzedzić również ziołowe inhalacje. ...
 3. Kurkuma. ...
 4. Imbir. ...
 5. Miód i cytryna.
28 Nov 2021

Po jakim czasie płuca się regenerują? ›

9 miesięcy – tyle trwa regeneracja rzęsek, które oczyszczają płuca. Po tym okresie proces oczyszczania płuc jest sprawniejszy, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób górnych dróg oddechowych. rok po rzuceniu palenia ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca jest o połowę mniejsze niż u palacza.

Czy zapalenie płuc jest widoczne na RTG? ›

Badaniem pozwalającym na potwierdzenie zapalenia płuc jest właśnie RTG klatki piersiowej.

Jak wyjść z zapalenia płuc? ›

W ramach „domowego” leczenia zapalenia płuc pomocne może być oklepywanie klatki piersiowej, które zmniejsza zaleganie wydzieliny w układzie oddechowym i umożliwia odkrztuszanie. Łatwiej nam się wtedy oddycha, bo oskrzela oczyszczone z wydzieliny przewodzą więcej powietrza do pęcherzyków płucnych.

Jak nawilżyć płuca? ›

Znanym sposobem na nawilżenie dróg oddechowych jest inhalacja roztworu soli, który jest przygotowywany w domu. Niestety okazało się, że takie inhalacje mają drażniący wpływ na błonę śluzową wyściełającą drogi oddechowe. Obecnie zaleca się inhalacje parowe z użyciem soli fizjologicznej.

Kiedy zapalenie płuc jest grozne? ›

U większości osób zapalenie płuc może być leczone w warunkach domowych, z reguły ustępuje po około 2-3 tygodniach. Jednak ludzie starsi i dzieci mogą uskarżać się na ciężkie objawy. W związku z dużym ryzykiem wystąpienia powikłań, mogą wymagać hospitalizacji. – Leczenia szpitalnego wymagają chorzy powyżej 65.

Kiedy z zapaleniem płuc do szpitala? ›

Zapalenie płuc można leczyć w domu, ale zawsze pod kontrolą lekarza. W niektórych jednak przypadkach konieczna jest hospitalizacja. Dzieje się tak, gdy przebieg choroby jest ciężki, a pacjent jest w złym stanie. Dotyczy to głównie osób starszych oraz dzieci.

Jak sprawdzić czy ma się zapalenie płuc? ›

Diagnostyka bazuje na badaniu fizykalnym, prześwietleniu klatki piersiowej, morfologii krwi, teście plwociny oraz pomiarze poziomu tlenu we krwi. Nie ma jednak ostatecznego testu, który mógłby rozróżnić bakteryjne zapalenie płuc od wirusowego, dlatego istotna jest tutaj ocena lekarza na podstawie wykonanych badań.

Czy z zapaleniem pluc do szpitala? ›

W trakcie zapalenia płuc należy bezwzględnie pozostać w domu (w cięższych przypadkach w szpitalu). W niepowikłanym zapaleniu płuc leczonym ambulatoryjnie okres leczenia antybiotykami z pozostaniem w domu powinien trwać ok.

Jak sprawdzić czy płuca są zdrowe w domu? ›

POChP Skaner pozwoli sprawdzić płuca bez wychodzenia z domu. To aplikacja oceniająca ryzyko zachorowania na POCHP. Każdy, kto chce sprawdzić w jakim stanie są jego płuca - bez wychodzenia z domu - może odwiedzić stronę kampanii www.plucapolski.pl i odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących jego kondycji zdrowotnej.

Jak bolą plecy przy zapaleniu płuc? ›

zapalenie płuc, odma opłucnowa i inne, mogą sprawiać ostry i kłujący ból. Najczęściej dotyczy jednej strony klatki piersiowej, może promieniować do pleców. Ból nasila się przede wszystkim przez głęboki wdech i kaszel, a maleje po położeniu się na „chorym” boku.

Czy zapalenie płuc może przejść samo? ›

Bezobjawowe zapalenie płuc to proces zapalny toczący się w płucach przebiegający bezobjawowo lub ze słabo nasilonymi objawami. Odpowiednie leczenie bezobjawowego zapalenia płuc rzadko prowadzi do powikłań, a sama choroba jest całkowicie uleczalna.

Jak wzmocnić organizm po zapaleniu płuc? ›

Po chorobie należy szczególnie zadbać o odpowiedni poziom witaminy A i witamin z grupy B. Ogromny wpływ na wzmocnienie organizmu ma również witamina C.

Czy zapalenie płuc jest śmiertelne? ›

Tak, zapalenie płuc i dziś może zabijać, choć nie wszędzie i nie każdego. To zależy od ogólnego poziomu życia i opieki zdrowotnej, ale również od grupy wiekowej. W krajach o niskim poziomie życia, w wielu krajach azjatyckich, afrykańskich, dochodzi do licznych zgonów z tego powodu.

Czy na zapalenie płuc zawsze antybiotyk? ›

Leczenie zapalenia płuc zależy od podejrzewanej etiologii. W leczeniu bakteryjnego zapalenia płuc stosuje się antybiotyk(i), który(e) zwykle podaje się przez około 7 dni. Ryzyko zgonu z powodu pozaszpitalnego zapalenia płuc u chorych, którzy nie wymagają przyjęcia do szpitala jest mniejsze niż 1%.

Jaka jest saturacja przy zapaleniu płuc? ›

Wykazuje on, jaki procent hemoglobiny jest wysyconej tlenem – dodał dr Nasiłowski. Zapewnił, że jeśli saturacja jest powyżej 93 proc., to jest wciąż wystarczająca ilość tlenu i nadal możemy przebywać w domu. Gdy jednak spada poniżej 93 proc., można podejrzewać, że znaczna część płuc jest zajęta procesem zapalnym.

Kiedy płuca bolą? ›

Ból płuc to w rzeczywistości ból opłucnowy, wynikający z podrażnienia tkanek (płuca nie bolą). Przyczyną wrażenia bólu w płucach jest najczęściej choroba tego narządu (np. zapalenie płuc, odma). Ból nasila się przy wdechu czy kaszlu.

Jak słychać zapalenie płuc? ›

Jest słyszalny niemal nad całymi płucami w czasie wdechu oraz w początkowej fazie wydechu, związany z turbulentnym przepływem powietrza przez oskrzela (płatowe i segmentowe).

Czy plecy bolą od płuc? ›

Wrażliwa na ból jest opłucna ścienna, w której znajdują się zakończenia nerwów przeponowych i międzyżebrowych. Ze względu na ich przebieg, generowane dolegliwości odczuwane są w górnej części korpusu – w klatce piersiowej oraz plecach.

Jakie choroby zwiększają ryzyko szpitalnego zapalenia płuc? ›

Są to: zaawansowany wiek chorego, otyłość, zaburzenia odżywiania, palenie tytoniu, alkoholizm, ciężkość lub przewlekłość współistniejących procesów chorobowych. Podczas pierwszych czterech dni pobytu chorego w szpitalu najczęstszymi drobnoustrojami wywołującymi zapalenia płuc są: S. pneumoniae, M. catarrhalis, S.

Co robić po zapaleniu płuc? ›

Tata nie powinien zbyt szybko podejmować dużych wysiłków fizycznych, należy dbać o jego dobre odżywienie (nie zaleca się specjalnej diety) i nawodnienie (powinien sporo pić), a także należy wyeliminować narażenie na dym tytoniowy.

Videos

1. Przewlekłe zapalenia oskrzeli
(Radio Maryja)
2. RAK PŁUC - możliwe objawy oraz przyczyny
(Onkologia Kliniczna)
3. Zapalenie płuc wywołane przez drobnoustroje a choroby śródmiąższowe płuc | Choroby układu oddechoweg
(khanacademymedicine)
4. Reumatoidalne zapalenie stawów 👉 Jak RZS Objawy Leczenie
(Medycyna360)
5. Bakteryjne zapalenie spojówek: powikłania
(abcZdroweOczypl)
6. Częste zapalenia płuc u cieląt? 🐄 | To może być przyczyną! | BRDC lekarz weterynarii wyjaśnia 👨‍⚕️
(vetbulans)

Top Articles

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Pres. Carey Rath

Last Updated: 11/27/2022

Views: 5907

Rating: 4 / 5 (61 voted)

Reviews: 84% of readers found this page helpful

Author information

Name: Pres. Carey Rath

Birthday: 1997-03-06

Address: 14955 Ledner Trail, East Rodrickfort, NE 85127-8369

Phone: +18682428114917

Job: National Technology Representative

Hobby: Sand art, Drama, Web surfing, Cycling, Brazilian jiu-jitsu, Leather crafting, Creative writing

Introduction: My name is Pres. Carey Rath, I am a faithful, funny, vast, joyous, lively, brave, glamorous person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.