Zapalenie pęcherza – jak skutecznie mu zapobiec? (2023)

Zapalenie pęcherza – jak skutecznie mu zapobiec? (1)

Zapalenie pęcherza – jak skutecznie mu zapobiec? (2)

Karolina Leończyk

09.09.2021

Obserwuj
Nieważne, czy jesteśmy w domu, czy na wakacjach, zimą lub latem – infekcje pęcherza moczowego zawsze są uporczywe i wymagające dużej cierpliwości, kiedy próbujemy poradzić sobie z ich objawami. Istnieją domowe sposoby na zapalenia pęcherza moczowego oraz proste reguły, które mogą pomóc w uniknięciu choroby. Co robić, kiedy musimy co chwilę biegać do toalety i jak złagodzić ból i pieczenie pęcherza? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Infekcja dróg moczowych to przypadłość, która z uwagi na anatomię, częściej przytrafia się kobietom. Dolegliwości towarzyszące zapaleniu pęcherza to najczęściej pieczenie w cewce moczowej podczas oddawania moczu, ból w okolicy łonowej, parcie na mocz z oddawaniem niewielkiej jego ilości, częstomocz, a czasami nawet krwiomocz. Z pozoru błaha infekcja może doprowadzić do poważnych komplikacji. Jakie to powikłania i jak reagować na zapalenie pęcherza moczowego?

Co to jest zapalenie pęcherza moczowego?

Najczęstszym schorzeniem wywołującym dolegliwości bólowe ze strony układu moczowego jest zapalenie pęcherza moczowego. Jest to choroba polegająca na stanie zapalnym błony śluzowej wyściełającej pęcherz. Najczęściej ma podłoże bakteryjne, ponieważ czynnikiem etiologicznym, który w około 75% odpowiada za infekcję, jest pałeczka okrężnicy, czyli Escherichia coli. Dane statystyczne mówią także, że w ciągu swojego życia zapalenia pęcherza moczowego doświadcza nawet 50% kobiet, chorując niemal 10 razy częściej niż mężczyźni.

Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego

W prawidłowych warunkach fizjologicznych pęcherz moczowy jest jałowy, czyli pozbawiony jakichkolwiek drobnoustrojów chorobotwórczych, w tym bakterii. Zbierający się w nim mocz jest jednak znakomitą pożywką dla rozwoju tych patogenów.

Czynniki, które predysponują do infekcji pęcherza moczowego:

 • utrudniony odpływ moczu (na skutek kamicy dróg moczowych, anomalii wrodzonych dróg moczowych, nowotworów),
 • zaburzenia opróżniania pęcherza moczowego (po przebytym wypadku komunikacyjnym, udarze mózgu),
 • zaburzenia odporności i choroby przewlekłe (leczenie onkologiczne, cukrzyca),
 • obecność cewnika w drogach moczowych,
 • ciąża i połóg,
 • wysoka aktywność seksualna,
 • unieruchomienie,
 • zbyt mało spożywanych płynów,
 • niewłaściwa higiena okolic intymnych,
 • dna moczanowa,

Polecane dla Ciebie

(Video) moje naturalne sposoby na zapalenie pęcherza 🌿

Objawy zapalenia pęcherza moczowego

Objawy zapalenia pęcherza są bardzo charakterystyczne i wyjątkowo uporczywe. Do typowych dolegliwości zapalnych pęcherza zaliczono:

 • pieczenie w cewce moczowej podczas oddawania moczu,
 • ból w okolicy łonowej i nadłonowej,
 • częste, nerwowe parcie na pęcherz, któremu towarzyszy oddawanie niewielkiej ilości moczu,
 • częstomocz,
 • krwiomocz.

Warto zaznaczyć, że zapalenie pęcherza moczowego u dzieci może przebiegać odmiennie niż u osób dorosłych. W okresie niemowlęcym pierwszym objawem infekcji jest wysoka gorączka, dziecko nie chce jeść, jest apatyczne lub niespokojne, płaczliwe, zdarza się, że wymiotuje. Niekiedy mocz jest mętny i ma nieprzyjemny zapach. Wraz z dojrzewaniem, objawy zapalenia pęcherza charakterystyczne dla dziecka, zaczynają przypominać klasyczne symptomy, które występują u osób dorosłych.

Zapalenie pęcherza – diagnostyka

Podstawą rozpoznania zapalenia pęcherza moczowego jest charakterystyczny obraz kliniczny (typowe objawy). Niekiedy lekarz może rozszerzyć diagnostykę o wykonanie badania ogólnego moczu wraz z posiewem moczu, badania z krwi (morfologia, CRP, kwas moczowy). W przypadku podejrzenia powikłanego zapalenia pęcherza wykonuje się badania obrazowe, np. USG pęcherza i dróg moczowych, w celu wykluczenia zaburzeń w odpływie moczu.

Zapalenie pęcherza moczowego – możliwe powikłania

Kiedy leczenie zapalenie pęcherza jest niewłaściwe lub jest włączone zbyt późno, może dojść do bolesnych i groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Zaliczono do nich ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek (które może się rozwinąć w niewydolność nerek), ropień nerki, zakażenie uogólnione – urosepsa.

Warto podkreślić, że zapalenie pęcherza moczowego występuje często u kobiet w ciąży. Niezależnie od obecności objawów w przypadku obecności bakterii w badaniu ogólnym moczu, lekarz powinien wykonać posiew moczu i włączyć odpowiednią antybiotykoterapię. W ten sposób ochrania się ciężarną przed przedwczesnym porodem, a płód przed nieprawidłowym rozwojem w łonie matki.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza. Skuteczne leki i zioła

Jeśli wystąpią cechy zakażenia pęcherza moczowego, należy natychmiast podjąć działania przeciwdziałające rozwojowi infekcji. Warto pamiętać o regularnej higienie miejsc intymnych i częstej wymianie bielizny. Zaleca się włączenie do swojej diety produktów zawierających żurawinę, np. w postaci soków lub suplementów aptecznych z żurawiną. Dolegliwości mogą także złagodzić ciepłe okłady okolic nadbrzusza, do czego można wykorzystać termofor. Ziołami mającymi działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne są między innymi rumianek, krwawnik i dziurawiec (obniża skuteczność antykoncepcji). Naparami można obmywać cewkę moczową lub robić tzw. nasiadówki. W aptekach są dostępne leki bez recepty na zapalenie pęcherza moczowego, które mają w swoim składzie substancję o nazwie furazydyna, a dodatkowo np. wyciągi z żurawiny lub witaminę C, która uszczelnia naczynia krwionośne. Zaleca się jednak, aby w przypadku wystąpienia objawów zapalenia pęcherza moczowego lub nawracania tego problemu – zasięgnąć porady lekarskiej.

Jak zapobiegać nawracającym zapaleniom pęcherza moczowego?

Infekcje układu moczowego „lubią” powracać, przez wzgląd na wiele czynników, które sprzyjają ich występowaniu, dlatego zawsze należy pamiętać o kilku prostych zasadach, które mogąc pomóc uniknąć uporczywego zapalenia pęcherza.

Profilaktyka przy nawracających zapalaniach pęcherza moczowego:

 • dbanie o higienę miejsc intymnych, wykorzystując do tego specjalne płyny, np. o lekko kwaśnym pH
 • korzystanie z przewiewnej bielizny i jej regularna zmiana,
 • stosowanie wkładek higienicznych,
 • regularne spożywanie około 2 litrów płynu na dobę,
 • nie zwlekanie z oddawaniem moczu,
 • oddawanie moczu i obmywanie miejsc intymnych po odbyciu stosunku,
 • picie soku z żurawiny, który zapobiega przyleganiu bakterii do błon śluzowych pęcherza moczowego.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

(Video) S01E05 - Zapalenie pęcherza moczowego

Zgłoś uwagi Zapalenie pęcherza – jak skutecznie mu zapobiec? (7)

Polecane artykuły

 • Choroba Fabry’ego – objawy, przyczyny, leczenie

  O rzadkich chorobach o podłożu genetycznym, mówi się w dyskusji publicznej stosunkowo mało. Wiele osób może zadać sobie pytanie co to jest choroba Fabry’ego, ponieważ nadal świadomość tego schorzenia jest w społeczeństwie znikoma. Tymczasem choroba ta występuje z częstotliwością 1 na 50 tys. męskiej populacji i zaliczane jest do przypadłości metabolicznych.

 • Leczenie kanałowe krok po kroku – etapy, czy boli, jaka jest cena?

  Leczenie kanałowe to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinecie dentystycznym. Pacjenci pytają najczęściej o to czy samo leczenie boli, czy zawsze wykonywane jest pod mikroskopem, czy zabieg można rozliczyć na NFZ. Najważniejszym jest jednak fakt, że celem tej procedury medycznej jest zachowanie zęba w jamie ustnej, pomimo utraty miazgi.

 • Choroba Niemanna-Picka – objawy, przyczyny i leczenie

  Choroba Niemanna-Picka to schorzenie genetyczne występujące wśród populacji z niską częstotliwością– 1 na 100 000 żywych urodzeń. Ma charakter heterogenny, co oznacza, że jej objawy są u chorych bardzo zróżnicowane. Choroba Niemanna-Picka dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. W jej przebiegu szkodliwe produkty metabolizmu odkładają się w różnych narządach ciała, doprowadzając do pojawienia się charakterystycznych symptomów.

 • (Video) JAKIE SĄ RODZAJE ZAPALENIA PĘCHERZA MOCZOWEGO?

  Objaw Raynauda – o czym świadczy?

  Objaw Raynauda jest dość częstą przypadłością, która pojawia się głównie u młodych kobiet. Pomimo swojego uciążliwego charakteru zwykle nie wpływa na ogólną kondycję organizmu. W wielu przypadkach leczenie nie jest konieczne, wystarczające bywa unikanie wychładzania kończyn. Kiedy objaw Raynauda pojawia się nagle u osoby starszej, wymaga poszerzenia diagnostyki i wykluczenia poważniejszych chorób. Czym dokładnie jest i co oznacza?

 • Złamanie żeber – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja

  Złamanie żebra jest kontuzją, która pojawia się, gdy dochodzi do uszkodzenia kości w obrębie klatki piersiowej. Do najczęstszych przyczyn zalicza się uraz. Jak rozpoznać, że żebra są złamane? Jak udzielić pierwszej pomocy osobie, u której podejrzewamy złamanie żeber? Ile czasu trwa leczenie?

 • Migotanie przedsionków – objawy, leczenie

  Migotanie przedsionków zaliczane jest do najczęściej występujących zaburzeń pracy serca, czyli arytmii. Dane statystyczne pokazują, że na schorzenie cierpi od 2% do 4% światowej populacji, a liczba ta z roku na rok będzie rosła. Czym się objawia? Czy migotanie przedsionków da się wyleczyć?

 • Poronienie a kolejna ciąża – szanse, zagrożenie. Jakie badania wykonać?

  Poronienie ciąży jest zazwyczaj wyjątkowo trudnym momentem dla rodziców. Istnieje wiele rodzajów poronień i wiele przyczyn, przez które może do niego dojść. Nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie ryzyka poronienia, można jednak wykonać kilka badań, które mogą przybliżyć pacjentkę do uzyskania odpowiedzi na pytania dotyczące bezpieczeństwa kolejnej ciąży lub wyjaśnienia powodu poronienia. Jakie to badania, jak długo należy czekać przez kolejną próba zajścia w ciążę oraz jak samo poronienie wpływa na kolejną ciążę?

  (Video) JAK PRAWIDŁOWO POSTĘPOWAĆ PRZY ZAPALENIU PĘCHERZA?

 • Zapalenie opłucnej – przyczyny, objawy, gdzie boli, leczenie

  Zapalenie opłucnej to choroba, która rzadko występuje samoistnie i jej obecność spowodowana jest najczęściej innymi stanami, które aktywują reakcje zapalne organizmu. Mogą być to zarówno zakażenia czy nowotwory, ale także powikłania po operacjach w obrębie klatki piersiowej. Niektórym pacjentom stan ten znany jest pod nazwą „wody w płucach”. Nieleczone zapalenie opłucnej może prowadzić do ciężkich zaburzeń oddychania, niewydolności prawej komory serca i w efekcie do zgonu pacjenta.

FAQs

Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza moczowego? ›

Sposoby na zapalenie pęcherza
 1. Pij dużo płynów! ...
 2. Dbaj o higienę – w profilaktyce i podczas choroby niezwykle istotne jest dbanie o higienę okolic intymnych. ...
 3. Należy myć narządy płciowe przed stosunkiem.
 4. Nie trzymaj moczu! ...
 5. Jeśli masz kłopoty z układem moczowym, warto codziennie pić codziennie sok z żurawin – w ilości ok.
12 Nov 2020

Czego nie lubi rak pęcherza moczowego? ›

Produkty i potrawy, których nie należy spożywać w raku nerki lub pęcherza moczowego
 • marynaty, produkty wędzone, konserwy, wędliny;
 • kostki rosołowe, zupy i sosy w proszku, przyprawy z glutaminianem sodu;
 • podroby, smalec, słonina, boczek, tłuste mięsa (wieprzowina, wołowina, baranina, kaczka, gęś);
30 May 2018

Czego nie wolno jeść przy zapaleniu pęcherza? ›

Przede wszystkim wyeliminuj pikantne produkty. Ostre papryczki, czerwony pieprz, chrzan, dania kuchni meksykańskiej, tajskiej czy indyjskiej mogą jedynie podrażniać twój pęcherz. Podobnie produkty kwaśne, w tym owoce takie jak grejpfrut, cytryna, pomarańcza. Wyeliminować należy również wszelkie produkty moczopędne.

Jak szybko pozbyć się zapalenia pęcherza? ›

picie większej ilości wody – większa ilość wydalanego moczu pomaga szybciej pozbyć się infekcji, picie soku z żurawiny, stosowanie nasiadówek, np. z rumianku.

Dlaczego tak często mam zapalenie pęcherza? ›

Nawracające lub przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego może być spowodowane przez poniższe czynniki ryzyka: Kamicę nerkową. Bakterie przedostające się do cewki moczowej, szczególnie podczas kontaktów seksualnych. Zmiany zachodzące w cewce moczowej podczas menopauzy spowodowane zmianami w poziomie estrogenów.

Dlaczego mam ciągle zapalenie pęcherza? ›

Przyczyny częstego zapalenia pęcherza mogą być rożne u mężczyzn i u kobiet.
 • częste kontakty seksualne,
 • menopauza,
 • stosowanie środków plemnikobójczych,
 • refluks pęcherzowo-moczowodowy,
 • cukrzyca,
 • obniżona odporność,
 • wstrzymanie moczu.
21 Mar 2019

Czym objawia się rak pęcherza? ›

Wśród nich wymienia się: krwiomocz, ból, pieczenie, bolesne i częste oddawanie moczu, uczucie nie w pełni opróżnionego pęcherza moczowego. Wraz z zaawansowaniem choroby pojawiają się kolejne objawy, w tym: ból w okolicy podbrzusza i lędźwiowej, problemy z oddawaniem moczu, bezmocz.

Czy w badaniu moczu wyjdzie nowotwór? ›

Na podstawie wykrywanych zmian genetycznych w komórkach osadu moczu test ten pozwala, z bardzo wysokim prawdopodobieństwem, wykluczyć raka pęcherza moczowego. Badanie polega na ocenie moczu pacjenta w laboratorium, a więc jest bezpieczne i nie wiąże się z żadnymi powikłaniami.

Ile czasu rozwija się rak pęcherza? ›

Guz pęcherza, złośliwy lub niezłośliwy może się rozwijać latami, nie dając żadnych objawów. Naukowcy wciąż badają, jak szybko rośnie brodawczak pęcherza oraz co wpływa na to, jak szybko rośnie guz pęcherza moczowego. W pewnym stopniu jest to zależne od czynników środowiskowych, np. stosowanej diety i stylu życia.

Co pomaga na parcie na pęcherz? ›

Pomocne może być zastosowanie leków o działaniu przeciwbólowym i rozkurczowym. Do domowych sposobów łagodzących objawy bolesnego parcia na mocz zaliczamy ograniczenie produktów moczopędnych (kawa, alkohol, zielona herbata, żurawina), noszenie ciepłej bielizny, ciepłe kąpiele.

Co jesli furagina nie pomaga? ›

Jeżeli Furagina była stosowana zgodnie z zaleceniami i nie przyniosła efektu terapeutycznego, konieczny będzie antybiotyk. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wykonanie posiewu moczu wraz z antybiogramem w celu określenia jaki antybiotyk jest wrażliwy na szczepy bakterii, które wywołują objawy.

Jaka herbata na zapalenie pęcherza? ›

W zapaleniu pęcherza bardzo pomocne są nasiadówki, czyli siedzenie w ciepłej wodzie z dodatkiem odpowiednich ziół. Do miednicy z wodą o temperaturze ok. 36°C dodaj 2 szklanki naparu z rumianku, skrzypu albo kory dębowej. Takie nasiadówki rób 2 razy dziennie po 15 minut.

Czy można się kochać przy zapaleniu pęcherza? ›

Co z kwestią zapalenie pęcherza a seks? Oczywiście sam okres infekcji powinien być czasem wstrzemięźliwości seksualnej. Każda aktywność seksualna może wydłużać okres choroby. Nie wolno także doprowadzać do częstego zalegania moczu w pęcherzu.

Czy zapalenie pęcherza może przejść samo? ›

U około 50 procent kobiet zapalenie pęcherza moczowego przechodzi samoistnie. Drogi moczowe same się wyjaławiają, a antybiotykoterapia nie jest konieczna. Warto jednak zaznaczyć, że mimo potwierdzonego w badaniach braku bakterii w moczu, objawy mogą się utrzymywać przez kilka tygodni.

Co zamiast furaginy na pęcherz? ›

Osoby, cierpiące na nawracające zapalenie pęcherza, mogą sięgnąć po preparaty z żurawiną na drogi moczowe. Żurawina hamuje przyleganie bakterii do ścian dróg moczowych i dzięki temu chroni przed infekcją. Poza żurawiną, na zapalenie pęcherza można stosować również inne preparaty ziołowe, jak chociażby nawłoć pospolitą.

Jak zapobiegać nawrotom zapalenia układu moczowego? ›

W zapobieganiu nawrotom istotne znaczenie ma picie dużej ilości płynów oraz regularne opróżnianie pęcherza moczowego, gdy tylko wystąpi uczucie parcia. Zaleca się też opróżnianie pęcherza moczowego przed snem oraz po stosunku płciowym. Wykazano też korzystne działanie soku z żurawin.

Jak oczyścić pęcherz moczowy? ›

Pij dużo płynów! Jeśli masz dolegliwości ze strony układu moczowego, znaczenie ma też zakwaszanie moczu, dlatego warto uwzględnić świeże soki z pomarańczy czy grejpfruta, a do wody dodawać sok z cytryny. Lepiej unikaj spożywania kawy czy mocnej herbaty, bo takie płyny działają drażniąco na pęcherz.

Ile wody pić przy zapaleniu pęcherza? ›

Jedną z przyczyn infekcji dróg moczowych jest zbyt mała ilość oddawanego moczu. Dlatego pij dużo wody (1,5 2 litrów dziennie), ale niekoniecznie mineralnej. Najlepsza będzie kranówka przefiltrowana w specjalnym dzbanku z wkładem filtrującym, który skutecznie zredukuje znajdujące się w niej zanieczyszczenia.

Ile witaminy C przy zapaleniu pęcherza? ›

Nadmierna podaż witaminy C podczas kuracji furaginą będzie zwiększać jej toksyczność – nie nadużywaj witaminy C podczas stosowania furaginy (sugeruje się dawki rzędu 3x 100-200 mg dziennie aniżeli > 1 g dziennie).

Jak wyleczyć zapalenie pęcherza bez antybiotyku? ›

Naturalnymi sposobami jest picie płynów zakwaszających mocz np. soku z żurawiny oraz przyjmowanie witaminy C. Preparaty zawierające wyciągi z owoców żurawiny błotnej mają właściwości przeciwbakteryjne oraz hamujące przyleganie szczepów bakteryjnych do nabłonka dróg moczowych.

Czy wygrzewać zapalenie pęcherza? ›

Jeśli nie występuje krwawienie (także z dróg rodnych) można rozgrzewać okolice pęcherza termoforem, gorącymi okładami. Układa się je w okolicach kości łonowej lub w kroczu.

Czy na USG widac zapalenie pęcherza? ›

Wskazania do badania USG pęcherza moczowego

Może wskazać również na stan zapalny i inne problemy zdrowotne. Czasami badanie USG pęcherza jest wykonywane, by określić jego objętość. Wskazaniem do badania może być również ocena stanu pacjenta po operacji.

Czego nie lubi rąk? ›

Cukry proste, których powinieneś unikać, znajdziesz w produktach mlecznych, owocach, sokach, miodzie, produktach z białej rafinowanej mąki (pieczywo, makarony), przetworzonych płatkach śniadaniowych, a nawet w niektórych produktach wędliniarskich czy konserwach rybnych.

Czy da się żyć bez pęcherza moczowego? ›

Jakość życia chorych, u których usuniemy pęcherz i odprowadzimy mocz poprzez wstawkę jelitową lub wytworzenie pęcherza jelitowego, jest porównywalna. Chorzy akceptują urostomię, podobnie jak zastępczy pęcherz z jelita.

Jak boli rak pęcherza? ›

Objawy raka pęcherza moczowego

Najczęstszym objawem raka pęcherza moczowego jest bezbolesny krwiomocz, który występuje u 85% chorych. W przypadku guza szerzącego się śródnabłonkowo objawem choroby może być częstomocz, naglące parcia i inne objawy dyzuryczne (częstomocz, zaburzenia mikcji, parcie na pęcherz).

Czy można mieć raka i dobre wyniki krwi? ›

Z pozoru proste badanie krwi pozwala lekarzowi nie tylko ocenić ogólny stan zdrowia, ale również rozpoznać infekcję, stan zapalny, niedokrwistość czy też markery nowotworowe. Czy dobre wyniki krwi wykluczają nowotwór? Nie, potrzebne są również inne badania, związane z konkretnymi organami.

Kto znany zmarł na raka pęcherza? ›

Tadeusz Szymków
Data i miejsce urodzenia30 marca 1958 Namysłów
Data i miejsce śmierci10 stycznia 2009 Wrocław
Zawódaktor
Lata aktywności1979–2009
Odznaczenia
2 more rows

Kto choruję na raka pęcherza? ›

W Polsce nowotwory pęcherza moczowego stanowią prawie 7% przypadków nowotworów złośliwych u mężczyzn i nieco ponad 2% u kobiet. W 2017 roku zdiagnozowano 7293 nowych zachorowań (5488 przypadków u mężczyzn i 1805 u kobiet). W tym samym roku prawie 4000 chorych zmarło z powodu raka pęcherza (3056 mężczyzn i 899 kobiet).

Czy badanie moczu wykryje raka pęcherza? ›

Objawy raka pęcherza moczowego

Może on przybierać formę widocznej domieszki krwi w moczu lub być wykrywany jedynie na podstawie badań laboratoryjnych moczu.

W którym miejscu boli pęcherz moczowy? ›

Ból pęcherza moczowego może wystąpić zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Pojawia się zazwyczaj w miejscu, w którym znajduje się pęcherz moczowy, a więc w dolnej części brzucha. Ból manifestuje się przede wszystkim uciążliwym parciem na mocz oraz pieczeniem podczas mikcji.

Jak Wygrzac pęcherz? ›

Odpoczynek, wygrzanie organizmu – kilka dni przerwy, najlepiej w łóżku z termoforem lub poduszką elektryczną pomogą zwalczyć zapalenie pęcherza. Nasiadówki w naparach z rumianku, krwawnika i szałwii, trwające ok. 15 minut, w ciepłej kąpieli dobrze rozgrzewają okolice dróg moczowych i łagodzą pieczenie.

Ile razy w nocy oddaje się mocz? ›

Wzmożone oddawanie moczu w nocy nazywane nykturią jest symptomem, którego występowanie może świadczyć o pewnych procesach chorobowych toczących się w organizmie. Podczas snu nasze nerki fizjologicznie produkują mniej moczu, a w przebiegu nykturii chory odczuwa co najmniej dwukrotną potrzebę mikcji w nocy.

Po jakim czasie przechodzi zapalenie pęcherza? ›

Dolegliwości zwykle ustępują w ciągu 1—3 dni. Niektóre kobiety z rozpoznanym nawracającym zakażeniem układu moczowego (w przeszłości kilkakrotnie objawy zapalenia pęcherza z obecnością bakterii w posiewie moczu) mogą, po uzgodnieniu takiego postępowania z lekarzem, samodzielnie rozpocząć leczenie antybiotykiem.

Co wypłukuje furagin? ›

A najlepiej po prostu pić wodę z cytryną/sok z żurawiny -> duża objętość płynów przyśpiesza wypłukiwanie bakterii z pęcherza, a lekkie zakwaszenie poprawi przeciwbakteryjne działanie furaginy.

Czy Furagin można brać profilaktycznie? ›

Fakt 8 — furagina nie powinna być stosowana profilaktycznie

Jest to lek przeciwdrobnoustrojowy, którego nadmierne stosowanie obarczone jest wysokim ryzykiem rozwoju oporności bakterii na ten lek.

Po jakim czasie poprawa po furaginie? ›

4.3.

Leczenie środkiem uroFuraginum powinno trwać 7–8 dni. Zauważalna poprawa i zmniejszenie dolegliwości mogą być widoczne już po pierwszych kilku dawkach leku, nie należy jednak przerywać wtedy kuracji. Bardzo ważne jest, aby leczenie trwało co najmniej 7 dni.

Co pić na bakterie w moczu? ›

Picie dużej ilości wody jest polecane zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Woda przepłukuje drogi moczowe i usuwa z nich bakterie, które mogłyby tam się znaleźć. Zdrowej osobie wystarczy 1,5 litra dziennie. Kiedy zauważymy u siebie pierwsze objawy zakażenia, warto zwiększyć tę ilość do 2- 2,5 litra.

Co zamiast furaginy? ›

DaFurag Junior to zawiesina doustna przeznaczona do leczenia ostrych i przewlekłych zakażeń obejmujących drogi moczowe, które wywoływane są przez bakterie E. Coli. Preparat może być stosowany u pacjentów powyżej 3. miesiąca życia.

Jak skutecznie pozbyć się bakterii w moczu? ›

Bakterie w moczu – jak się pozbyć? Bakterie w moczu nie zawsze wymagają stosowania antybiotyku. O leczeniu decyduje lekarz. Początkowo podaje się antybiotyki empirycznie, biorąc pod uwagę najczęstsze patogeny, a dopiero później wdraża się terapię celowaną na podstawie posiewu moczu i antybiogramu.

Co zamiast furaginy na pęcherz? ›

Osoby, cierpiące na nawracające zapalenie pęcherza, mogą sięgnąć po preparaty z żurawiną na drogi moczowe. Żurawina hamuje przyleganie bakterii do ścian dróg moczowych i dzięki temu chroni przed infekcją. Poza żurawiną, na zapalenie pęcherza można stosować również inne preparaty ziołowe, jak chociażby nawłoć pospolitą.

Jak wyleczyć zapalenie pęcherza bez antybiotyku? ›

Naturalnymi sposobami jest picie płynów zakwaszających mocz np. soku z żurawiny oraz przyjmowanie witaminy C. Preparaty zawierające wyciągi z owoców żurawiny błotnej mają właściwości przeciwbakteryjne oraz hamujące przyleganie szczepów bakteryjnych do nabłonka dróg moczowych.

Co pomaga na zapalenie pęcherza moczowego? ›

Żurawina od lat jest wykorzystywana w leczeniu zapalenia pęcherza moczowego. Owoc zawiera proantocyjanidyny, które posiadają działanie przeciwzapalne. Ponadto hamują namnażanie się bakterii, odpowiedzialnych za rozwój infekcji oraz uniemożliwiają im osadzanie się w okolicy dróg moczowych.

Ile witaminy C przy zapaleniu pęcherza? ›

Nadmierna podaż witaminy C podczas kuracji furaginą będzie zwiększać jej toksyczność – nie nadużywaj witaminy C podczas stosowania furaginy (sugeruje się dawki rzędu 3x 100-200 mg dziennie aniżeli > 1 g dziennie).

Jakie owoce na bakterie w moczu? ›

Owoce i warzywa zawierające substancje działające moczopędnie powodują przyspieszenie pracy nerek i zwiększone wydalanie moczu. Prowadzi to do szybszego usuwania bakterii z układu moczowego.
...
Owoce i warzywa działające moczopędnie
 • gruszki,
 • jabłka,
 • melony,
 • truskawki,
 • poziomki,
 • borówki,
 • agrest.
16 Mar 2015

Jakie soki na zapalenie pęcherza? ›

Sok z żurawin może zmniejszyć częstość objawowych infekcji dróg moczowych. Mechanizm jego działania wiąże się przede wszystkim z hamowaniem przylegania bakterii do ściany pęcherza moczowego. Zakażenia układu moczowego, głównie pęcherza, są bardzo częstym problemem w opiece paliatywnej nad terminalnie chorymi.

Co jesli furagina nie pomaga? ›

Jeżeli Furagina była stosowana zgodnie z zaleceniami i nie przyniosła efektu terapeutycznego, konieczny będzie antybiotyk. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wykonanie posiewu moczu wraz z antybiogramem w celu określenia jaki antybiotyk jest wrażliwy na szczepy bakterii, które wywołują objawy.

Czy zapalenie pęcherza może przejść samo? ›

U około 50 procent kobiet zapalenie pęcherza moczowego przechodzi samoistnie. Drogi moczowe same się wyjaławiają, a antybiotykoterapia nie jest konieczna. Warto jednak zaznaczyć, że mimo potwierdzonego w badaniach braku bakterii w moczu, objawy mogą się utrzymywać przez kilka tygodni.

Jak pozbyć się uczucia parcia na pęcherz? ›

Pomocne może być zastosowanie leków o działaniu przeciwbólowym i rozkurczowym. Do domowych sposobów łagodzących objawy bolesnego parcia na mocz zaliczamy ograniczenie produktów moczopędnych (kawa, alkohol, zielona herbata, żurawina), noszenie ciepłej bielizny, ciepłe kąpiele.

Ile wody pić przy zapaleniu pęcherza? ›

Jedną z przyczyn infekcji dróg moczowych jest zbyt mała ilość oddawanego moczu. Dlatego pij dużo wody (1,5 2 litrów dziennie), ale niekoniecznie mineralnej. Najlepsza będzie kranówka przefiltrowana w specjalnym dzbanku z wkładem filtrującym, który skutecznie zredukuje znajdujące się w niej zanieczyszczenia.

Czy moczowód może boleć? ›

Dolegliwości bólowe występujące najczęściej jednostronnie, bardzo silne, o charakterze kolki, mogą wskazywać na kamicę nerkową lub moczowodową. Bóle o mniejszym nasileniu, tępe, towarzyszą niekiedy zapaleniu nerek, najczęściej śródmiąższowemu zapaleniu nerek.

Co jest dobre na bakterie w moczu? ›

Lek neoFuragina MAX hamuje rozwój bakterii wywołujących zakażenia dróg moczowych. Furoxin to połączenie ekstraktów z owoców żurawiny i liści pokrzywy. Lek UROintima FuragiActive zawiera furaginę, która hamuje rozwój infekcji bakteryjnej w obrębie układu moczowego.

Ile razy w nocy oddaje się mocz? ›

Wzmożone oddawanie moczu w nocy nazywane nykturią jest symptomem, którego występowanie może świadczyć o pewnych procesach chorobowych toczących się w organizmie. Podczas snu nasze nerki fizjologicznie produkują mniej moczu, a w przebiegu nykturii chory odczuwa co najmniej dwukrotną potrzebę mikcji w nocy.

Jakie herbaty na zapalenie pęcherza? ›

W zapaleniu pęcherza bardzo pomocne są nasiadówki, czyli siedzenie w ciepłej wodzie z dodatkiem odpowiednich ziół. Do miednicy z wodą o temperaturze ok. 36°C dodaj 2 szklanki naparu z rumianku, skrzypu albo kory dębowej. Takie nasiadówki rób 2 razy dziennie po 15 minut.

Czy goraca kapiel pomaga na zapalenie pęcherza? ›

gorąca kąpiel – podobnie jak termofor, pomaga w łagodzeniu objawów; dbanie o higienę intymną; nasiadówki z ziół o działaniu antyseptycznym, np.: rumianek, skrzyp polny czy szałwię; do czasu zakończenia leczenia – wstrzymanie aktywności seksualnej.

Videos

1. Zapalenie pęcherza moczowego - objawy i leczenie - Uro Portal Krzysztof Sobkowiak
(uro-portal Krzysztof Sobkowiak)
2. JEST COŚ, CZEGO NIE WIESZ O ZAPALENIU PĘCHERZA.
(FEMANNOSE_N)
3. Jak pozbyć się zapaleń dróg moczowych na dobre 😍⁉️
(ODMŁADZANIE NA SUROWO)
4. Naturalne sposoby na zapalenie pęcherza
(zdrowa dieta)
5. Śródmiąższowe zapalenie pęcherza - dekalog pacjenta
(Debaty-zdrowie)
6. Częste infekcje pęcherza moczowego? Tak im zaradzisz!
(Pod Mikroskopem)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Stevie Stamm

Last Updated: 03/24/2023

Views: 5425

Rating: 5 / 5 (60 voted)

Reviews: 83% of readers found this page helpful

Author information

Name: Stevie Stamm

Birthday: 1996-06-22

Address: Apt. 419 4200 Sipes Estate, East Delmerview, WY 05617

Phone: +342332224300

Job: Future Advertising Analyst

Hobby: Leather crafting, Puzzles, Leather crafting, scrapbook, Urban exploration, Cabaret, Skateboarding

Introduction: My name is Stevie Stamm, I am a colorful, sparkling, splendid, vast, open, hilarious, tender person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.