Zapalenie mięśnia sercowego po szczepieniu. To groźne? Kardiolog mówi wprost (2022)

Autor

PAP

ten tekst przeczytasz w 6 minut

Tak, to prawda: po szczepieniu może dojść do zapalenia mięśnia sercowego. Ale jeśli w ogóle taka sytuacja się zdarzy, a dzieje się tak niezwykle rzadko, choroba przebiega łagodnie i szybko kończy się wyzdrowieniem – podkreśla prof. Artur Mamcarz, kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM). Jak dochodzi do zapalenia serca i co wskazuje na jego przebycie?

Zapalenie mięśnia sercowego po szczepieniu. To groźne? Kardiolog mówi wprost (1)

OleksSH / Shutterstock

(Video) Zapalenie Mięśnia Sercowego

Potrzebujesz porady?Umów e-wizytę459 lekarzy teraz online

 1. Po przechorowaniu COVID-19 zapalenie mięśnia sercowego zdarza się dużo częściej niż po szczepieniu — podkreśla prof. Artur Mamcarz
 2. Lekarz przypomina, że wszystkie opisane zapalenia mięśnia sercowego, które zdarzyły się po szczepieniu, przebiegały łagodnie i szybko kończyły się w wyzdrowieniem
 3. Ciężkie w przebiegu zapalenia mięśnia sercowego wiążą się z infekcjami wirusowymi, w tym m.in. wirusem ospy, półpaśca, zapalenia wątroby, świnki, grypy, a także SARS-CoV-2
 4. O przejściu zapalenia mięśnia sercowego mogą świadczyć większa męczliwość, zadyszka przy niewielkiej aktywności, np. pacjent nie może wejść po schodach, ma uczucie kołatania serca, duszności, bóle w klatce piersiowej. — Warto zgłosić się z takimi objawami do lekarza, który postawi diagnozę lub zleci badania — zaleca prof. Mamcarz
 5. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Onet

Kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WL WUM, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, członek Komisji Medycznej POKI. Autor licznych opracowań monograficznych z zakresu kardiologii.

Monika Wysocka: Jak często zdarza się zapalenie mięśnia sercowego?

Prof. Artur Mamcarz, kardiolog: Nie mamy precyzyjnych danych dotyczących częstości jego występowania, m.in. dlatego, że zapalenie mięśnia sercowego, które wiąże się z poważnymi następstwami, występuje bardzo rzadko. Rzecz w tym, że o ile w przypadku zawału czy nadciśnienia tętniczego rozpoznanie jest związane z pewnymi dość oczywistymi procedurami (np. zmierzenie ciśnienia tętniczego, wykonanie EKG, czy próby wysiłkowej), to aby zdiagnozować zapalenie mięśnia sercowego w sposób pewny, trzeba byłoby zrobić biopsję serca. A to już inwazyjne badanie, więc wykonuje się je tylko w razie konieczności.

W jaki sposób, poza biopsją, możemy przekonać się, czy doszło do zapalenia mięśnia sercowego?

Ponieważ w czasie wirusowej infekcji dochodzi do pewnych widocznych zmian w mięśniu sercowym, w celu postawienia diagnozy wykonuje się badanie EKG, echo serca lub rezonans magnetyczny. Można też założyć pacjentowi Holtera, by zaobserwować, czy zapaleniu towarzyszą zaburzenia rytmu serca. Potwierdzenie procesu zapalnego dają nam też badania laboratoryjne, w których pojawia się podwyższone OB czy wzrost stężenia enzymu CK (kinazy kreatynowej) lub troponin, które są uwalniane z uszkodzonych komórek mięśniowych. Tego rodzaju wyniki mogą świadczyć o zapaleniu.

 1. Jak się przygotować do Holtera EKG?

Brzmi dość groźnie. To ciężka choroba?

Wszystko zależy od ciężkości zapalenia. Przebieg tej choroby bywa różny: od bardzo łagodnego, wręcz subkliniczngo, o którym czasem nawet nie wiemy, że miał miejsce, po taki z piorunującym przebiegiem, który ciężko przegapić, związany z ciężkim uszkodzeniem komórek mięśniowych serca.

(Video) Zapalenie mięśnia sercowego w przebiegu COVID-19 | Puls Medycyny

W tym pierwszym przypadku zazwyczaj nie wykonuje się żadnych badań, ponieważ nic wielkiego się z człowiekiem nie dzieje.

Co to konkretnie znaczy?

Że człowiek odczuwa pewne "zwiewne" objawy, takie jak bóle w klatce piersiowej czy pogorszenie tolerancji wysiłku, które po jakimś czasie mijają i tyle. Trochę dokuczliwe, ale niegroźne.

Ale czasem jest gorzej...

Im więcej komórek serca ulega uszkodzeniu, tym objawy są cięższe, bardziej dynamiczne. Jeśli dochodzi do zaburzeń rytmu serca, to w zależności od ich ciężkości musimy interweniować: wszczepić kardiowerter – defibrylator, a nawet zakwalifikować pacjenta do przeszczepienia serca, bo tylko tak można go uratować. Ale takie sytuacje są niezwykle rzadkie. U nas w klinice taki przypadek mieliśmy ponad rok temu: trafiła do nas 50-letnia pacjentka z niską frakcją wyrzutową i potencjalnie śmiertelną arytmią. Doszło u niej, już na oddziale, do zatrzymania krążenia, musieliśmy podjąć decyzję o wszczepieniu kardiowertera. Ale to naprawdę jednostkowe przypadki.

 1. Był niewierzący, ale nazywali go Święty – prof. Zbigniew Religa naprawił tysiące polskich serc

Jak dochodzi do takiego zapalenia serca?

Wiąże się ono z infekcjami wirusowymi. Najczęściej spowodowane jest enterowirusami, szczególnie wirusem Coxsackie typu B. Do innych wirusów odpowiedzialnych za wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego zaliczamy wirus Epsteina-Barra, cytomegalii, ospy, półpaśca, zapalenia wątroby, świnki i grypy. Czynnikiem chorobotwórczym mogą być również pierwotniaki z rodzaju Toxoplasma oraz bakterie, np. maczugowiec błonicy.

Także wirus SARS-CoV-2, o czym sporo się swego czasu mówiło, może powodować zapalenia mięśnia sercowego. Uznaje się, że w czasie epidemii np. grypy, 3 do 5 proc. pacjentów, którzy mają infekcję górnych dróg oddechowych, ma różne objawy "sercowe" i zmiany w EKG.

Co wskazuje na przebycie zapalenia mięśnia sercowego?

Kiedy po infekcji, łagodnej lub bardziej intensywnej, u pacjenta występuje nagłe pogorszenie tolerancji wysiłku: łatwiej się męczy, ma zadyszkę przy niewielkiej aktywności, np. nie może wejść po schodach, ma uczucie kołatania serca, duszności, bóle w klatce piersiowej. Warto zgłosić się z takimi objawami do lekarza, który postawi diagnozę lub zleci badania. Równie dobrze takie objawy mogą bowiem wystąpić po infekcji bez zajęcia serca. Wtedy trzeba szukać przyczyny.

Osoby, które skarżą się na ból w klatce, powinny skorzystać z pakietu kardiologicznego. Pakiet obejmuje zarówno konsultację z kardiologiem, jak i badanie EKG. Pakiet dostępny w prywatnej placówce Arkmedic.

Jeśli doszło do zapalenia mięśnia sercowego, jakie to może mieć to konsekwencje?

W większości objawy mijają i wszystko wraca do normy. Dolegliwości są na tyle słabe, że chory nawet nie idzie z tym do lekarza.

Czasami zdarza się, że uszkodzenie jest trwałe i dochodzi do niewydolności serca, czasami, jak już wspomniałem, zaburzenia rytmu serca wymagają wszczepienia defibrylatora kardiowertera.

(Video) Spotkanie SKN Kardiologii Banacha - Zapalenie mięśnia sercowego, kardiomiopatia zapalna

W lżejszych przypadkach pacjentowi zaleca się odpoczynek, wyspanie się, zwolnienie trochę tempa, unikanie wysiłku, ograniczenie spożywania alkoholu i papierosów. Jeśli przebieg zapalenia był cięższy, chorego leczy się przeciwzapalnie sterydami, ale nie niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, których w tej sytuacji raczej powinniśmy unikać, bo mogą, zwłaszcza w ostrej fazie, nasilać zapalenie.

Czy są jakieś predyspozycje do takiej reakcji na infekcję?

Osoby z upośledzonym układem odporności mają zwiększone ryzyko zachorowania przy każdej infekcji. Podobnie osoby z chorobami autoimmunologicznymi. Jeśli chodzi o inne osoby – trudno powiedzieć, komu przytrafi się takie powikłanie.

Niektórzy uważają, że szczepienia przeciw COVID-19 wywołują zapalenie mięśnia sercowego. Jak często się to zdarza?

Odpowiem na to w ten sposób: przede wszystkim takie zagrożenie stwarza wirus SARS-CoV-2. Po przechorowaniu COVID-19 zapalenie mięśnia sercowego zdarza się bowiem dużo częściej niż po szczepieniu. Wciąż uczymy się tej choroby, nie do końca znamy wszystkie jej mechanizmy, ale wiemy już na pewno, że u pewnej grupy osób po przechorowaniu COVID-19 dochodzi do long covid, w którym jedną z dolegliwości jest właśnie zapalenie mięśnia sercowego objawiające się przewlekłym zmęczeniem, kołataniem serca, przyspieszonym biciem serca, zaburzeniami rytmu.

 1. 12 objawów "długiego ogona COVID". Sprawdź, czy je masz i co robić dalej

Natomiast po szczepieniu zdarza się to niezwykle rzadko.

Sytuacja jest podobna jak z powikłaniami zakrzepowymi, które w przypadku infekcji COVID-19 u pacjentów leczonych w szpitalu zdarzają się nawet w 70 proc., a po szczepieniu – owszem też, ale kilkanaście tysięcy razy rzadziej.

Warto też dodać, że wszystkie opisane zapalenia mięśnia sercowego, które zdarzyły się po szczepieniu, przebiegały łagodnie i szybko kończyły się wyzdrowieniem, nie należy się więc nimi przejmować.

Większe zagrożenie stwarzają dostępne bez recepty leki z grupy niesteroidowych przeciwzapalnych, które mają ogromny potencjał wystąpienia działań niepożądanych w postaci podrażnienia błony śluzowej żołądka, wrzodów żołądka, krwawienia z przewodu pokarmowego, wzrostu ciśnienia, udaru mózgu itd. Tego typu powikłania występują raz na 2,5 tys. i niewiele osób się tym przejmuje, a ekscytujemy się niegroźnymi powikłaniami poszczepiennymi, które występują raz na 250-300 tys.

(Video) ZAPALENIE MIĘŚNIA SERCOWEGO - PODSTĘPNA CHOROBA MŁODYCH. Rozmowa z ekspertem

Rozmawiała Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Może cię zainteresować:

 1. Czego nie zje kardiolog? "Czarna lista" produktów. To mocno szkodzi sercu
 2. Choroby kardiologiczne to cięższy przebieg COVID-19. Jak chronić serce?
 3. Napoje, które podnoszą ryzyko zawału serca

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie. Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online - szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.

 • serce
 • Zapalenie mięśnia sercowego
 • wirusy
 • szczepienie
 • COVID-19
 • kardiolog
 • Zapalenie mięśnia sercowego. Najgorsze powikłanie po COVID-19 dotyka także młodych i zdrowych Zapalenie mięśnia sercowego jest jednym z najpoważniejszych powikłań po COVID-19. Przypadki takich reakcji zdarzały się też po szczepieniu przeciwko... PAP
 • Siedem znaków, że musisz iść do kardiologa ASAP Kardiolodzy to lekarze, którzy specjalizują się w diagnozowaniu i leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego. Niestety, zazwyczaj trafiamy do nich, gdy z naszym... Joanna Murawska
 • Upał to katorga dla serca. Kardiolog: codziennie się ważyć i uważać z piciem wody Z jednej strony czekamy z utęsknieniem na słońce, ale gdy już żar leje się z nieba, cały nasz organizm mówi basta. Serce tutaj wcale się nie wyłamuje. W takie dni... Klaudia Torchała
 • Zawał serca w upalny dzień "udaje" zmęczenie słońcem. Kardiolog wymienia charakterystyczne objawy W upalne dni możemy poczuć się gorzej. Zawroty głowy, duszności. To może być zwykłe zasłabnięcie albo też coś znacznie groźniejszego — zawał serca. Kiedy zacząć... Klaudia Torchała
 • Obrzęki pochodzenia sercowego lub zastoinowego Obrzęki pochodzenia sercowego lub zastoinowego mają najczęściej podłoże w niewydolności krążenia (szczególnie serca) i w upośledzonym odpływie krwi z obwodu do... Kazimierz Janicki
 • Jak rozpoznać, że serce niedomaga? Kardiolog wyjaśnia Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią najczęstszą przyczynę zgonów na świecie, a według raportu PZH przed wybuchem pandemii koronawirusa w Polsce... Monika Zieleniewska
 • Zapalenie mięśnia sercowego - tajemnicza choroba młodych mężczyzn Objawy są nieoczywiste, a rozwój choroby nieprzewidywalny. Do czasu pandemii koronawirusa zapalenie mięśnia sercowego nie było głównym zagadnieniem nauki. Od... Die Welt
 • Nawet zdrowe osoby po COVID-19 mogą mieć problemy z sercem. Kardiolog: nie wiemy, skąd się to bierze Koronawirus atakuje nie tylko płuca, ale także serce. To drastycznie zwiększa ryzyko zawałów i udarów – nawet u osób, które wcześniej nie chorowały. Kardiolog... Die Welt
 • Zapalenie mięśnia sercowego. Nowe dane o bezpieczeństwie szczepionek przeciw COVID-19 Szczepienie przeciw SARS-CoV-2 u pacjentów, którzy przeszli wcześniej zapalenie mięśnia sercowego nie wiąże się z nawrotem tego schorzenia czy innymi poważnymi... PAP
 • Zapalenie mięśnia sercowego po szczepieniu. To groźne? Kardiolog mówi wprost Tak, to prawda: po szczepieniu może dojść do zapalenia mięśnia sercowego. Ale jeśli w ogóle taka sytuacja się zdarzy, a dzieje się tak niezwykle rzadko, choroba... PAP

Videos

1. COVID-19: coraz więcej wiadomo o wpływie zakażenia na serce | Puls Medycyny
(pulsmedycyny.pl)
2. Serce: Przewlekła niewydolność serca
(Brodata Medycyna)
3. Mutacje koronawirusa SARS-CoV-2: czy szczepienia dadzą im radę? | Puls Medycyny
(pulsmedycyny.pl)
4. Arytmia serca - objawy, przyczyny i leczenie schorzenia
(Zdrowie W Formie)
5. Komu zagraża czwarta fala – wpływ szczepień na obecną sytuację w Polsce | Koronawirus na celowniku
(Centrum Nauki Kopernik)
6. Choroba Niedokrwienna Serca: Przewlekłe Zespoły Wieńcowe
(Brodata Medycyna)

Top Articles

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Frankie Dare

Last Updated: 08/13/2022

Views: 5971

Rating: 4.2 / 5 (53 voted)

Reviews: 84% of readers found this page helpful

Author information

Name: Frankie Dare

Birthday: 2000-01-27

Address: Suite 313 45115 Caridad Freeway, Port Barabaraville, MS 66713

Phone: +3769542039359

Job: Sales Manager

Hobby: Baton twirling, Stand-up comedy, Leather crafting, Rugby, tabletop games, Jigsaw puzzles, Air sports

Introduction: My name is Frankie Dare, I am a funny, beautiful, proud, fair, pleasant, cheerful, enthusiastic person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.