Zapalenie krtani - przyczyny, objawy, przeciwdziałanie | Mille Medica (2022)

Aby dobrze zrozumieć profilaktykę, a także – jeśli jest to konieczne – leczenie zapalenia krtani, warto dowiedzieć się nieco więcej o tym, jak działa sam narząd i jakie przyczyny wywołują jego nieprawidłowe funkcjonowanie.

Krtań znajduje się w górnej części odcinka układu oddechowego. Najprościej mówiąc, odpowiada za wydawanie dźwięków. Jej nieprawidłowe działanie możemy zatem bardzo szybko rozpoznać po utracie głosu, chrypce, trudnościach z głośnym mówieniem. Zachorowania na zapalenie krtani najczęściej wzrasta w sezonie jesienno- zimowym. Znacznie większe prawdopodobieństwo zachorowania występuje u palaczy i alergików, których śluzówka i aparat rzęskowy są samoczynnie niszczone.

(Video) Zapalenie oskrzeli Lek. Anna Oskwarek

Zapalenie nie zawsze przebiega w ten sam sposób i nie zawsze trwa tyle samo czasu. Może mieć charakter ostry i wówczas trwa krócej, ale objawy są znacznie intensywniejsze, oraz przewlekły, gdy utrzymuje się dłużej niż 3 tygodnie. Przy słabszej odmianie zapalenia bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że coś nam dolega.

Zapalenie krtani - przyczyny, objawy, przeciwdziałanie | Mille Medica (1)

Bardzo często zapalenie krtani jest wywołane zwykłą infekcją wirusową, jednak nie zawsze. Przyczyną mogą być też inne, trudniejsze do wyeliminowania czynniki:

 • infekcja wirusowa,
 • nadkażenie bakteryjne
 • intensywne, nagłe nadwyrężanie głosu ? schorzenie aktorów, lektorów, dziennikarzy, nauczycieli, wokalistów.

Przyczyny przewlekłego zapalenia krtani to m.in.:

 • przewlekłe stany zapalne w obrębie górnych dróg oddechowych (przewlekłe zapalenie nosa i zatok przynosowych, przewlekłe zapalenie gardła
 • refluks żołądkowo- krtaniowy i – gardłowy,
 • palenie papierosów (palenie czynne i bierne)
 • alergia
 • zanieczyszczenie powietrza
 • częste przebywanie w pomieszczeniach, gdzie jesteśmy narażeni na wdychanie oparów chemicznych,
 • długotrwałe przyjmowanie sterydów wziewnych i innych leków wysuszających błonę śluzową krtani.

Uwaga! Przewlekłe zapalenie krtani może towarzyszyć innym chorobom internistycznym (niewydolność serca, choroby płuc i oskrzeli, GERD i in.) lub może być wynikiem powikłań po przeziębieniu lub zapaleniu oskrzeli. Częściej dotyczy osób, które borykają się z niedoleczonym zapaleniem zatok.

Przy przewlekłym zapaleniu krtani dochodzi do powikłań, które trudniej jest wyleczyć w szybkim tempie. Zwykle objawy utrzymują się dłużej, bo nawet ponad 3 tygodnie. Osoba cierpiąca na schorzenie prawdopodobnie była narażona przez długi czas na wdychanie oparów, dymu lub innych szkodzących substancji chemicznych. Przewlekłe zapalenie może być także wywołane chorobą refluksową przełyku lub zapaleniem zatok.

(Video) Badania laryngologiczne Radzyń Podlaski Beata Bocheńska

Jak odróżnić zapalenie gardła od zapalenia krtani?

Wirus, który wywołuje najpierw ostry nieżyt nosa, a potem gardła, przenosi się dalej. Dlatego zapalenie krtani bardzo często jest mylone z zapaleniem gardła. Jedno i drugie może objawiać się występowaniem chrypki i bólem gardła, a także drapaniem i trudnościami w przełykaniu. Przy zapaleniu krtani dochodzą jednak problemy wydawaniem głosu a niekiedy z oddychaniem. Aby mieć pewność co do tego, co nam dolega, najlepiej udać się bezpośrednio do lekarza. Ważne: każda chrypka, która ma charakter przewlekający (tzn. trwa dłużej niż 3 tygodnie), wymaga bezwzględnie konsultacji laryngologa. Celem wizyty jest wykluczenie innych niż zapalne przyczyny chrypki (np. obrzęki, polipy, brodawczaki lub nowotwory).

Objawy zapalenia krtani

Najczęstszymi objawami ostrego zapalenia krtani są: chrypka, utrata głosu, kaszel, niekiedy występujące z gorączka. Z czasem, gdy dojdzie do zapalenia bakteryjnego, może pojawić się ropna wydzielina. Jeśli podrażnienie ma podłoże alergiczne, to do chrypki mogą dołączyć zmiana barwy głosu i zaburzenia oddychania. Przy przewlekłym zapaleniu krtani chrypce mogą towarzyszyć: drapanie w gardle, pieczenie, zanikanie głosu, chrząkanie i in.

Gdy choroba trwa długo a objawy nasilają się, to występuje duże prawdopodobieństwo obecności obrzęków błony śluzowej lub polipów w krtani. Niestety, zdarzają się także nowotwory tego narządu. Możliwość zachorowania wzrasta szczególnie u mężczyzn powyżej 55 roku życia, głównie u palaczy oraz nadużywających wysokoprocentowego alkoholu.

Objawami nowotworu krtani może być przewlekła chrypka, stopniowa zmiana barwy głosu, częste odchrząkiwanie, w znacznym stopniu zaawansowania może pojawić się ból podczas połykania lub promieniujący do ucha, krew w wykrztuszanej wydzielinie oraz duszność. Tych przypadkach powiększone węzły chłonne, mogą świadczyć o przerzutach nowotworowych.

Jak zdiagnozować i leczyć zapalenie krtani?

W prawidłowym leczeniu tego schorzenia kluczowe jest prawidłowe rozpoznanie. Często wystarcza standardowy wywiad lekarski oraz badanie laryngologiczne. Doświadczony lekarz z pewnością zapyta nas o dolegliwości towarzyszące oraz o czynniki drażniące takie jak: spożywanie alkoholu, palenie papierosów oraz rodzaj wykonywanego zawodu. Jeśli nastąpi podejrzenie o powikłania, skieruje nas na dalsze konsultacje. Specjalistyczne badanie krtani przeprowadza się przy pomocy fiberoskopii (cienką „rurkę” z kamerą wprowadza się pacjentowi przez nos do tylnej części gardła i dalej do krtani, badanie zwykle wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, ale nie jest to konieczne). Można wówczas dobrze ocenić budowę krtani oraz ruch fałdów (strun) głosowych podczas mówienia. Jeśli to konieczne to, zleca się pobranie wycinków do badania histopatologicznego, a także tomografię komputerową.

(Video) Wczesne objawy raka

Zapalenie krtani - przyczyny, objawy, przeciwdziałanie | Mille Medica (2)

Jeśli zapalenie krtani ma charakter ostry, czyli najczęściej wirusowy, to w leczeniu stosuje się leczenie farmakologiczne, łagodzące nieprzyjemne objawy. Antybiotyki podaje się jedynie wtedy, gdy dojdzie do nad każenia bakteryjnego. Leczenie kortykosteroidami wdrażamy, jeśli obserwujemy zaburzenia oddychania w wyniku znacznego obrzęku błony śluzowej. Czasem decydujemy się na takie leczenie przy bezgłosie u osób pracujących głosem i przy uporczywym kaszlu, niereagującym na leczenie przeciwkaszlowe.

Jeśli mamy do czynienia z przewlekłym stanem zapalnym w krtani, to poza leczeniem objawowym powinniśmy wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć wpływ czynników drażniących. Łączy się to ze zmianą stylu życia oraz prawidłowym leczeniem chorób innych narządów mogących być przyczyną zapalenia krtani.

W domowej profilaktyce warto zadbać o odpowiedni stan powietrza. Powinniśmy oddychać wilgotnym, czystym powietrzem, ale również unikać zbyt głośnego i intensywnego mówienia. Rzucić palenie i unikać przebywania w dymie tytoniowym. Należy też zadbać o prawidłowy tor oddychania przez nos, który jest naszym naturalnym filtrem, nawilżaczem i ogrzewaczem powietrza.

Przy ostrej infekcji kataralnej, dopuszczalne jest krótkotrwałe zastosowanie leków obkurczających błonę śluzową nosa (krople do nosa nie dłużej niż 3-5 dni). Jeśli oddychamy przez usta (np. podczas przeziębienia), mamy uczucie suchości w gardle, warto dbać o to, by systematycznie nawilżać błonę śluzową gardła, pijąc dużo wody i stosując nawilżające! tabletki do ssania z dodatkiem tymianku, prawoślazu czy wyciągu z porostu islandzkiego. W przypadku zapalenia gardła, zasadne jest nawilżanie równolegle ze stosowaniem preparatów ściągających i przeciwzapalnych (tzn. dostępnych bez recepty tabletek na gardło z chlorcheksydyną, miodem, cytryna, szałwią oraz płukania gardła wodą z dodatkiem soli lub szałwią, co również ma podobne działanie).

(Video) 6 najopasnijih bolesti ŠTITNJAČE!

W trakcie zapalenia krtani, bardzo ważny jest reżym głosowy, czyli konieczne jest unikanie mówienia. Jeśli jednak musimy się porozumieć głosem to powinniśmy starać się mówić pełnym, choć ochrypłym głosem, a unikać szeptania. Ciche mówienie zdecydowanie bardziej obciąża krtań.

Warto zrezygnować też ze spożywania ostrych potraw, które częściej wywołują zgagę i podrażniają krtań, a zamiast tego jeść dużo warzyw, owoców czy produktów pełnoziarnistych. Nie wskazane ponadto jest przebywanie w miejscach, w których mogą występować nagłe zmiany temperatury lub drażniąca klimatyzacja. Ostre wirusowe zapalenie krtani jest chorobą zakaźna, jak każde przeziębienie, dlatego powinno się na czas leczenia pozostać w domu, tym bardziej jeśli warunki środowiskowe w pracy są niesprzyjające leczeniu lub jeśli praca wiąże się z używaniem głosu.

Zapalenie krtani u dziecka

Zapalenie krtani - przyczyny, objawy, przeciwdziałanie | Mille Medica (3)

Zapalenie krtani u dziecka powinno być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem. U małych pacjentów przebiega bowiem w zupełnie inny sposób niż u dorosłych, dlatego leczenie bardzo często kończy się hospitalizacją. U dzieci krtań jest ułożona nieco wyżej, a pod śluzówką jest dużo luźnej tkanki łącznej która łatwo ulega znacznemu obrzękowi, co powoduje wystąpienia u dziecka duszności, zagrażającej życiu. Jeśli zatem zauważymy, że dziecko jest niespokojne i ma podwyższoną temperaturę, ma suchy szczekający kaszel, dusi się, wydaje charakterystyczny świst, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza lub jeśli objawy szybko ulegają nasileniu- wezwać karetkę. Specjalista potwierdzi prawdopodobnie zapalenie krtani, najczęściej podgłośniowe.

Najczęściej jest to choroba wirusowa lub o podłożu alergologicznym, aczkolwiek może być także konsekwencją niewyleczonego przeziębienia. Przy jej leczeniu ważne jest, by pacjent był stale nawadniany i przebywał w wilgotnym pomieszczeniu, dodatkowo stale wietrzonym (zimne powietrze może chociaż chwilowo złagodzić zaburzenia oddychania). Dziecku podaje się preparaty przeciwzapalne, środki mukolityczne oraz inhalacje z soli fizjologicznej, glikokortykosteroidów, a w cięższych przypadkach również z adenaliny.

(Video) Laryngologia Chrapanie

Z kolei przy ostrym zapaleniu nagłośni ? innej odmianie zapalenia krtani u dzieci o tle bakteryjnym? występuje niedrożność dróg oddechowych i konieczność natychmiastowej hospitalizacji. Objawami będą: mocny ból gardła, problemy z połykaniem, duszność, ślinotok, świst, mokry kaszel i temperatura, która raz spada, raz wzrasta. Jest to dolegliwość, która zwykle występuje u dzieci pomiędzy 2. a 7. rokiem życia. Chorego należy niezwłocznie hospitalizować. Pamiętajmy o tym, że przy jakiejkolwiek odmianie zapalenia krtani u dzieci domowe metody są tylko uzupełnieniem leczenia specjalistycznego prowadzonego w oddziale szpitalnym.

Podczas hospitalizacji dziecko jest regularnie nawadniane, poddane antybiotykoterapii, na ogół wymaga drenażu szybko tworzącego się ropnia nagłośni w znieczuleniu ogólnym. Niejednokrotnie zapaleniu krtani u dzieci może towarzyszyć zapalenie tchawicy i oskrzeli z tworzeniem się ?błon zapalnych? w ich świetle, wymagających w wykonywania bronchoskopii, mającej na celu oczyszczenie i udrażnianie dróg oddechowych.

Jak zapobiec zapaleniu krtani u dziecka?

 • Należy systematycznie wietrzyć pomieszczenia, w których przebywają dzieci. Szczególnie w okresie sezonu grzewczego.
 • Nie powinno się palić papierosów przy dziecku, a także przebywać z nim w miejscu, w którym może być narażone na wdychanie dymu papierosowego.
 • Jeśli to możliwe, warto wyeliminować z jego otoczenia czynniki drażniące, jak opary, kurz, drażniące substancje, niestety czasem także sierść.
 • Warto zainwestować w inhalator, który po podłączeniu do prądu będzie tworzył mgiełkę w pokoju dziecka.
 • Jeśli dziecko uczęszcza do przedszkola lub żłobka, należy dbać o to, żeby unikało kontaktu z chorymi dziećmi. Czyli zwracać uwagę innym rodzicom, by nie przyprowadzali chorych dzieci.
 • Jeśli dziecko ma podejrzenie przerostu migdałka gardłowego, należy to zdiagnozować i w razie konieczności leczyć

dr Zuzanna Gronkiewicz

FAQs

Co jest przyczyną zapalenia krtani? ›

Zapalenie krtani najczęściej ma podłoże wirusowe (ostre podgłośniowe zapalenie krtani). Niekiedy do zapalenia krtani dochodzi na skutek działania czynników drażniących, takich jak dym tytoniowy, nieleczonego refluksu żołądkowo-przełykowego czy nadwyrężania głosu.

Czego nie lubi krtań? ›

Często tłumaczę rodzicom: “krtań nie lubi suchego, gorącego powietrza”. Dlatego też choroba ta ujawnia się w nocy, kiedy dziecko śpi rozgrzane pod kołderką oraz głównie w sezonie grzewczym, kiedy to najczęściej powietrze w sypialni jest ciepłe i suche.

Czy na zapalenie krtani potrzebny jest antybiotyk? ›

Antybiotyki nie są konieczne, ponieważ podgłośniowe zapalenie krtani jest chorobą o etiologii wirusowej. Zdarza się jednak, że przebieg choroby jest ciężki i pacjent może wymagać hospitalizacji. W przypadku nasilonej duszności konieczna bywa tlenoterapia, dożylna podaż sterydów oraz epinefryny w nebulizacji.

Co brać na krtań? ›

Leczenie zapalenia krtani

W celu przeciwdziałania drobnoustrojom i zredukowania bólu gardła, warto udać się do apteki po odpowiedni preparat w postaci pastylek do ssania (Cholinex, Strepsils Intensive, Chlorchinaldin H), aerozolu (Tantum Verde, Hascosept, Orofar Total Action) lub płukanek (Dentosept, Glimbax).

Co pić przy zapaleniu krtani? ›

Zapalenie krtani spowodowane jest najczęściej infekcją lub nadużyciem strun głosowych. Przy leczeniu zapalenia krtani domowymi sposobami pamiętajmy o nawilżaniu gardła, piciu dużej ilości płynów, inhalacjach solankowych.

Czego unikac przy zapaleniu krtani? ›

Do innych czynników ryzyka należy ekspozycja na substancje drażniące, takie jak dym papierosowy czy smog, leki wysuszające błonę śluzową dróg oddechowych, np. wziewne glikokortykosteroidy stosowane w astmie czy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP).

Czy miód jest dobry na zapalenie krtani? ›

Zarówno miód, jak i miód wzbogacony ziołami, wykazują korzystne działanie na błony śluzowe jamy ustnej, gardła, krtani, tchawicy oraz migdałków podniebiennych.

Czy zapalenie krtani samo przejdzie? ›

Zapalenie krtani wymaga natychmiastowego leczenia, a to uzależnione jest od przyczyny schorzenia. W przebiegu ostrego zapalenia krtani wywołanego przez wirusy zwykle wystarczające jest leczenie objawowe, czyli przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe i prowadzące do upłynnienia oraz zmniejszenia lepkości śluzu.

Czy czosnek jest dobry na zapalenie krtani? ›

Dolegliwości gardła, w tym infekcje wirusowe, można leczyć domowymi sposobami. Najczęściej stosowane to: Czosnek – działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo (najlepiej go ssać). Jest stosowany bardzo często w dolegliwościach górnych dróg oddechowych, bo wzmacnia ogólną odporność organizmu.

Do czego prowadzi nieleczone zapalenie krtani? ›

W skrajnych przypadkach może wystąpić tymczasowa utrata głosu. Gdy czas choroby przedłuża się mogą pojawić się obrzęki błony śluzowej i polipy w krtani. Nieleczone zapalenie krtani może prowadzić do zachorowania na nowotwór krtani, co czyni tę chorobę jeszcze bardziej poważną.

Czy Augmentin jest dobry na zapalenie krtani? ›

Najczęściej zalecany jest w leczeniu astmy i ostrego zapalenia krtani. Zawiera substancję czynną budezonid, glikokortykosteroid o działaniu przeciwzapalnym w płucach. Augmentin ES zawierający amoksycylinę i kwas klawulanowy to lek w postaci proszku do sporządzenia zawiesiny doustnej.

Czy zapalenie krtani jest niebezpieczne? ›

Zapalenie krtani przeważnie ma łagodny przebieg i wiąże się z gorączką, infekcją oraz problemami z oddychaniem, które jednak nie zagrażają życiu. Najczęstszym rodzajem jest podgłośniowe zapalenie krtani tzw. krup wirusowy.

Jak odróżnić zapalenie krtani wirusowe od bakteryjnego? ›

Przy wirusowych infekcjach gorączka zwykle jest niższa niż przy bakteryjnych, mamy obraz żywoczerwonego, rozpulchnionego gardła, ból, suchość, pieczenie i łaskotanie wywołujące kaszel. Możliwa jest jednocześnie opryszczka, zapalenie błony śluzowej nosa. Nie zawsze jednak objawy są jednoznaczne.

Czy zapalenie krtani może przejsc na oskrzela? ›

Podgłośniowe zapalenie krtani to choroba wirusowa, która może przekształcić się w zapalenie ucha środkowego, płuc a nawet oskrzeli. Nie należy ignorować tej dolegliwości.

Po jakim czasie przechodzi zapalenie krtani? ›

W większości przypadków leczenie zapalenia krtani trwa około dwóch tygodni i wymaga stosowania wyłącznie leczenia zachowawczego, łagodzącego objawy choroby.

Jak Obkurczyć krtań? ›

Chłodne powietrze obkurcza krtań i dziecku łatwiej jest oddychać. Trzeba też dać maluchowi pić, żeby nawilżyć krtań oraz postarać się go uspokoić. Na zapalenie krtani warto robić nebulizacje (inhalacje) z soli fizjologicznej, one też nawilżą krtań.

Czy można wychodzić na dwór z zapaleniem krtani? ›

Choć ta przypadłość nie jest przeciwwskazaniem do wyjścia z domu, należy pamiętać, że do czasu ustania objawów klinicznych chore dziecko zaraża. Jeśli lekarz wdrożył antybiotyk, z pewnością obawiał się nadkażenia bakteryjnego dróg oddechowych.

Czy na kaszel krtaniowy antybiotyk? ›

Kaszel krtaniowy - jakie leczenie? W przypadku kaszlu krtaniowego podawanie antybiotyków nie ma sensu, ponieważ schorzenie najczęściej jest wywołane wirusem, który nie reaguje na antybiotyki.

Co na chrypkę i krtań domowe sposoby? ›

Z domowych specyfików na chrypkę pomocne będzie siemię lniane, które dobrze nawilża gardło. Podobnie będą działały produkty zawierające porost islandzki i miód, które w łagodny sposób łagodzą podrażnienia strun głosowych. Płukanka gardła z wykorzystaniem roztworu soli kuchennej ma działanie bakteriobójcze.

Jaki syrop na zapalenie krtani? ›

Boiron Stodal, syrop - 200 ml - wspomagająco w zapaleniu krtani, tchawicy, oskrzeli.

Jak długo trwa zapalenie krtani i tchawicy? ›

Przy ostrym stanie zapalnym zwykle jest to około 7 dni, stan przewlekły może utrzymywać się nawet miesiącami. Objawy zapalenia tchawicy są różne, jednak podstawowym i najbardziej charakterystycznym jest kaszel – zwykle suchy, duszący, czasem określany mianem szczekającego.

Jakie herbaty na zapalenie krtani? ›

Szałwia ma właściwości antyseptyczne – odkaża gardło i zmniejszą obrzęk błony śluzowej. Oprócz naparu z szałwii możesz też zastosować napar z rumianku, lipy, kory dębu lub tymianku, wszystkie o podobnym działaniu do szałwii. Płucz gardło ziołowymi miksturami 3-4 razy dziennie aż ból gardła minie całkowicie.

Jaki olej na krtań? ›

Wywar z siemienia działa osłonowo nie tylko na ścianki żołądka, lecz także na struny głosowe, gardło i krtań (leczy chrypkę, łagodzi skutki kaszlu), a nawet zniszczone i suche włosy. Len jest też rośliną oleistą. Jej tłuszcz z kuchni wyparły inne oleje, jednak przemysł o nim nie zapomniał.

Jaki syrop na zapalenie krtani i tchawicy? ›

Syrop prawoślazowy jest wskazany do stosowania w celu łagodzenia podrażnień błony śluzowej górnych dróg oddechowych z towarzyszącym kaszlem. Doskonale nadaje się do stosowania przypadku bólu gardła i krtani, w suchym kaszlu, chrypce, anginie, nieżycie oskrzeli i przełyku oraz przy zalegającej wydzielinie oskrzelowej.

Jakie są objawy nowotworu krtani? ›

Zazwyczaj pierwszym objawem chorobowym jest chrypka. Wraz z zaawansowaniem choroby pojawiają się takie objawy raka krtani, jak: ból przy połykaniu (odynofagia), zaburzenia połykania (dysfagia), duszność, ból ucha i gardła, objawy nieżytu gardła, nieprzyjemny oddech.

Jak dbać o krtań? ›

Poniżej przedstawiamy zasady, których należy przestrzegać pracując głosem:
 1. Unikaj używania głosu w hałaśliwych pomieszczeniach.
 2. Nawadniaj organizm — pij około 8 szklanek napojów bezkofeinowych, bezalkoholowych i niegazowanych dziennie. ...
 3. Unikaj krzyku.
 4. Oszczędzaj głos podczas infekcji górnych dróg oddechowych.

Czy Nebbud pomaga na zapalenie krtani? ›

Inhalacje Nebbud są zalecane jako element leczenia przewlekłej astmy oskrzelowej u osób, dla których stosowanie inhalatora ciśnieniowego lub proszkowego jest niemożliwe lub nie daje zadowalających efektów. Roztwór stosuje się także w leczeniu pseudokrupu, tj. ciężkiego zapalenia krtani.

Jak można zarazić się zapaleniem krtani? ›

Zapalenie krtani jest chorobą układu oddechowego, która niekiedy może być niebezpieczna, zwłaszcza u dzieci.
...
Ostre zapalenie krtani może być spowodowane:
 • infekcje wirusowe,
 • napinając struny głosowe, mówiąc lub krzycząc,
 • infekcje bakteryjne,
 • picie za dużo alkoholu.

Jaki miód na struny głosowe? ›

Vocaler miód cytryna jest wskazany na chrypę i suchość w gardle – niweluje kłopoty z głosem i przywraca komfort mówienia. Polecany jest szczególnie osobom narażonym na nadwyrężanie strun głosowych, jak: nauczyciele, aktorzy, lektorzy, spikerzy, telemarketerzy itp.

Jak zregenerować struny głosowe? ›

Pij niegazowaną wodę mineralną, napar z rumianku, wywar z siemienia lnianego lub roztwór soli emskiej. Stosuj inhalacje z dodatkiem olejku eterycznego o działaniu nawilżającym i przeciwzapalnym, np. lawendowym, sandałowym, rumiankowym. Pomogą środki do ssania i syropy łagodzące ból i chrypkę.

Jak długo trwa leczenie zapalenia krtani? ›

Leczenie zapalenia krtani trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość i w tym czasie jak najmniej używać głosu. Zdiagnozowane zapalenie krtani wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia. Jeśli choroba ma podłoże bakteryjne, wskazane jest przyjmowanie antybiotyku.

Jakie wirusy powodują zapalenie krtani? ›

Podgłośniowe zapalenie krtani to ostra choroba zapalna, która jednak zazwyczaj ma łagodny przebieg. Najczęściej wywołują ją wirusy (wirus paragrypy, wirus grypy typu A lub B, adenowirus, wirus RS, metapneumowirus).

Jak brzmi kaszel przy zapaleniu krtani? ›

Kaszel krtaniowy brzmi jak szczekanie psa. Jest to suchy kaszel, bardzo męczący, określany nawet jako duszący. Osobie dorosłej lub dziecku w czasie ataku kaszlu szczekającego towarzyszy całkowity brak możliwości mówienia, chrypa, słychać świty oddechowe.

Jak boli krtań? ›

Główny objaw zapalenia krtani to chrypka, głos jest zwykle niższy, chwilami łamiący, w cięższych przypadkach możliwe jest tylko szeptanie lub występuje całkowity bezgłos. Pozostałe objawy zapalenia krtani to kaszel, ból, ból przy przełykaniu, uczucie suchości w gardle.

Czy duomox pomoże na zapalenie krtani? ›

Stosowany jest w leczeniu bólu gardła towarzyszącemu przeziębieniu i stanów zapalnych jamy ustnej, dziąseł, krtani oraz pleśniawkach.

Jak przebiega zapalenie krtani? ›

Zaczyna się trwającym kilka dni katarem. Późnej dochodzi charakterystyczny „szczekający” kaszel i świst krtaniowy oraz chrypka. Przebieg krupu wirusowego jest zwykle dość łagodny. Ale nierozpoznany odpowiednio wcześnie, może być przyczyną poważnych duszności, zagrażających życiu chorego.

Jak lekarz rozpoznaje zapalenie krtani? ›

Zapalenie krtani – diagnostyka

Objawy podgłośniowego zapalenia krtani są charakterystyczne, dlatego najczęściej nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych badań. Lekarz ocenia nasilenie objawów i stan świadomości dziecka, a czasami za pomocą oksymetru mierzy saturację, czyli wysycenie hemoglobiny tlenem.

Jak szybko wyleczyć zapalenie krtani? ›

Większość przypadków ostrego zapalenia krtani ma charakter samoograniczający i ustępuje samoistnie w ciągu dwóch tygodni. Leczenie ostrego zapalenia krtani jest objawowe i ma na celu oszczędzanie głosu, oraz wyeliminowanie czynników drażniących, zwłaszcza dymu tytoniowego.

Czy przy zapaleniu krtani można się Udusic? ›

W większości przypadków tabletki do ssania dają radę, jednakże kiedy objawy trwają więcej, niż dwa tygodnie warto skonsultować się ze specjalistą. Zasadniczo zapalenie krtani może być bardzo groźne dla dzieci jednak dorośli też nie są całkowicie bezpieczni. W najgorszym wypadku może nawet dojść do uduszenia.

Jaki antybiotyk na zapalenie gardła i krtani? ›

W przypadku bakteryjnego zapalenia gardła antybiotyk bywa koniecznym elementem terapii. Lekami pierwszego wyboru są te z grupy penicylin, np. penicylina fenoksymetylowa podawana doustnie przez 10 dni. Niekiedy zamiast nich stosuje się antybiotyki z grupy cefalosporyn (cefaleksyna, cefadroksyl) lub makrolidów – np.

Jak rozpoznać czy to wirus czy bakteria? ›

w przypadku infekcji wirusowej występuje najczęściej stan podgorączkowy lub gorączka do 38 stopni Celsjusza, a infekcji bakteryjnej towarzyszy wyższa temperatura organizmu. katar przy infekcji wirusowej jest wodnisty, natomiast przy bakteryjnej ma najczęściej ropny charakter. Może być nawet żółto-zielony i gęsty.

Jak sprawdzic czy infekcja jest bakteryjną? ›

- infekcja bakteryjna: cechy charakterystyczne

ból głowy, bóle brzucha, znaczne osłabienie, senność oraz brak apetytu, są nasilone. Również gorączka jest wyższa niż przy zakażeniach wirusowych – powyżej 38 stopni Celsjusza, ponadto węzły chłonne szyjne są wyraźnie powiększone i tkliwe.

Czy przy zapaleniu krtani jest katar? ›

Objawy zapalenia krtani zwykle postępują bardzo szybko, choć początkowo nie są zbyt charakterystyczne i mogą przypominać przeziębienie. W początkowej fazie choroby pojawiają się: wodnisty katar, zatkany nos, ból gardła, stan podgorączkowy lub niewysoka gorączka.

Jak Nawilzyc Tchawice? ›

W większości przypadków za stan zapalny tchawicy odpowiadają wirusy, dlatego stosuje się jedynie leczenie objawowe, np. leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, a także leki rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające jej odkrztuszanie. Z kolei zakażenia bakteryjne wymagają zwykle zastosowania antybiotyków.

Co brać na krtań? ›

Leczenie zapalenia krtani

W celu przeciwdziałania drobnoustrojom i zredukowania bólu gardła, warto udać się do apteki po odpowiedni preparat w postaci pastylek do ssania (Cholinex, Strepsils Intensive, Chlorchinaldin H), aerozolu (Tantum Verde, Hascosept, Orofar Total Action) lub płukanek (Dentosept, Glimbax).

Czy na zapalenie krtani potrzebny jest antybiotyk? ›

Antybiotyki nie są konieczne, ponieważ podgłośniowe zapalenie krtani jest chorobą o etiologii wirusowej. Zdarza się jednak, że przebieg choroby jest ciężki i pacjent może wymagać hospitalizacji. W przypadku nasilonej duszności konieczna bywa tlenoterapia, dożylna podaż sterydów oraz epinefryny w nebulizacji.

Skąd się bierze zapalenie krtani? ›

Zapalenie krtani najczęściej ma podłoże wirusowe (ostre podgłośniowe zapalenie krtani). Niekiedy do zapalenia krtani dochodzi na skutek działania czynników drażniących, takich jak dym tytoniowy, nieleczonego refluksu żołądkowo-przełykowego czy nadwyrężania głosu.

Czy zapalenie krtani samo przejdzie? ›

Zapalenie krtani wymaga natychmiastowego leczenia, a to uzależnione jest od przyczyny schorzenia. W przebiegu ostrego zapalenia krtani wywołanego przez wirusy zwykle wystarczające jest leczenie objawowe, czyli przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe i prowadzące do upłynnienia oraz zmniejszenia lepkości śluzu.

Jak odróżnić zapalenie krtani wirusowe od bakteryjnego? ›

Przy wirusowych infekcjach gorączka zwykle jest niższa niż przy bakteryjnych, mamy obraz żywoczerwonego, rozpulchnionego gardła, ból, suchość, pieczenie i łaskotanie wywołujące kaszel. Możliwa jest jednocześnie opryszczka, zapalenie błony śluzowej nosa. Nie zawsze jednak objawy są jednoznaczne.

Jak można zarazić się zapaleniem krtani? ›

Zapalenie krtani jest chorobą układu oddechowego, która niekiedy może być niebezpieczna, zwłaszcza u dzieci.
...
Ostre zapalenie krtani może być spowodowane:
 • infekcje wirusowe,
 • napinając struny głosowe, mówiąc lub krzycząc,
 • infekcje bakteryjne,
 • picie za dużo alkoholu.

Czy miód jest dobry na zapalenie krtani? ›

Zarówno miód, jak i miód wzbogacony ziołami, wykazują korzystne działanie na błony śluzowe jamy ustnej, gardła, krtani, tchawicy oraz migdałków podniebiennych.

Czy czosnek jest dobry na zapalenie krtani? ›

Dolegliwości gardła, w tym infekcje wirusowe, można leczyć domowymi sposobami. Najczęściej stosowane to: Czosnek – działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo (najlepiej go ssać). Jest stosowany bardzo często w dolegliwościach górnych dróg oddechowych, bo wzmacnia ogólną odporność organizmu.

Czy lody są dobre na zapalenie krtani? ›

Natomiast anginie czy zapaleniu krtani zwykle towarzyszą objawy, takie jak ból, pieczenie, drapanie, zaś jedzenie lodów może je skutecznie złagodzić. Wykazują bowiem działanie przeciwbólowe, gdyż zmniejszają wrażliwość zakończeń nerwowych na ból.

Czy zapalenie krtani może przejsc na oskrzela? ›

Podgłośniowe zapalenie krtani to choroba wirusowa, która może przekształcić się w zapalenie ucha środkowego, płuc a nawet oskrzeli. Nie należy ignorować tej dolegliwości.

Jaki antybiotyk na zapalenie gardła i krtani? ›

W przypadku bakteryjnego zapalenia gardła antybiotyk bywa koniecznym elementem terapii. Lekami pierwszego wyboru są te z grupy penicylin, np. penicylina fenoksymetylowa podawana doustnie przez 10 dni. Niekiedy zamiast nich stosuje się antybiotyki z grupy cefalosporyn (cefaleksyna, cefadroksyl) lub makrolidów – np.

Czy przy zapaleniu krtani jest kaszel? ›

Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy.

Czy zapalenie krtani jest niebezpieczne? ›

Zapalenie krtani przeważnie ma łagodny przebieg i wiąże się z gorączką, infekcją oraz problemami z oddychaniem, które jednak nie zagrażają życiu. Najczęstszym rodzajem jest podgłośniowe zapalenie krtani tzw. krup wirusowy.

Jaki Spray na zapalenie krtani? ›

Tantum Verde aerozol, 30 ml. Tantum Verde aerozol - lek na ból gardła u dzieci. Na ból gardła oraz stany zapalne jamy ustnej i krtani.

Co na chrypkę i krtań domowe sposoby? ›

Z domowych specyfików na chrypkę pomocne będzie siemię lniane, które dobrze nawilża gardło. Podobnie będą działały produkty zawierające porost islandzki i miód, które w łagodny sposób łagodzą podrażnienia strun głosowych. Płukanka gardła z wykorzystaniem roztworu soli kuchennej ma działanie bakteriobójcze.

Jak lekarz rozpoznaje zapalenie krtani? ›

Zapalenie krtani – diagnostyka

Objawy podgłośniowego zapalenia krtani są charakterystyczne, dlatego najczęściej nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych badań. Lekarz ocenia nasilenie objawów i stan świadomości dziecka, a czasami za pomocą oksymetru mierzy saturację, czyli wysycenie hemoglobiny tlenem.

Czy można wychodzić na dwór z zapaleniem krtani? ›

Choć ta przypadłość nie jest przeciwwskazaniem do wyjścia z domu, należy pamiętać, że do czasu ustania objawów klinicznych chore dziecko zaraża. Jeśli lekarz wdrożył antybiotyk, z pewnością obawiał się nadkażenia bakteryjnego dróg oddechowych.

Jakie wirusy powodują zapalenie krtani? ›

Podgłośniowe zapalenie krtani to ostra choroba zapalna, która jednak zazwyczaj ma łagodny przebieg. Najczęściej wywołują ją wirusy (wirus paragrypy, wirus grypy typu A lub B, adenowirus, wirus RS, metapneumowirus).

Videos

1. Τσουκνίδα το βότανο που θεραπεύει τα πάντα
(Mea Colpa)
2. Jak picie YERBA MATE wpływa na zdrowie? Energia, krążenie, odchudzanie | Dr Bartek Kulczyński
(Dr Bartek Kulczyński)
3. Jakie badania przed zabiegiem laryngologicznym?
(CentrumMedyczne MML)
4. technika badania neurologicznego
(Stefan Sobaniec)
5. Chemia Leków - leki przeciwwirusowe - dr Izabela PROKOP
(UniwersytetMedyczny)
6. Укус змеи / SNAKE BITE
(ДОКТОР ПО СОСЕДСТВУ)

Top Articles

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Nicola Considine CPA

Last Updated: 10/28/2022

Views: 5643

Rating: 4.9 / 5 (49 voted)

Reviews: 80% of readers found this page helpful

Author information

Name: Nicola Considine CPA

Birthday: 1993-02-26

Address: 3809 Clinton Inlet, East Aleisha, UT 46318-2392

Phone: +2681424145499

Job: Government Technician

Hobby: Calligraphy, Lego building, Worldbuilding, Shooting, Bird watching, Shopping, Cooking

Introduction: My name is Nicola Considine CPA, I am a determined, witty, powerful, brainy, open, smiling, proud person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.