Proszę o opinie na temat leczenie falą uderzeniową. (2022)

Nowy temat Wyślij odpowiedź

...

kaj3tan

Początkujący

Szacuny 13 Napisanych postów 58 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 336

Witam,
Od dawna borykam się z bólem w okolicy pięty, a dokładniej zapalenie rozcięgna podeszwowego, brałem już wiele zabiegów fizjoterapeutycznych, ale niestety nie przynosiły one żadnych efektów. Miałem również blokady ze sterydów, ale też nie było żadnej poprawy. Ostatnio poszedłem do nowego lekarza, i zalecił mi falą uderzeniową, powiedział, że to praktycznie ostatnia metoda leczenia, przed leczeniem operacyjnym które i tak jest bardzo rzadko stosowane, bo niesie za sobą wysokie ryzyko powikłań. Tak więc proszę Was o opinie na temat fali uderzeniowej. Czy Wam pomogła i ile zabiegów braliście.
Z góry dziękuje za odpowiedź.

8

...

Bull Administrator

Ekspert

Szacuny 922 Napisanych postów 55277 Wiek 48 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 335936

Leczenie falą uderzeniową, a właściwie terapia falą uderzeniową (Shock Wave Therapy - SWT), polega na przekazywaniu energii fali akustycznej o wysokim ciśnieniu. Fale te penetrują w głąb ciała, dzięki czemu terapia wykazuje skuteczność leczenia nawet w przypadku tkanek umiejscowionych głęboko.
Proszę o opinie na temat leczenie falą uderzeniową. (3)
Jakie wykazuje działanie?
Drażnienie błon komórkowych i zakończeń nerwowych w trakcie terapii falami uderzeniowymi blokuje proces wyzwalania i przekazywania impulsów bólowych i dzięki temu wykazuje działanie przeciwbólowe.
Oprócz tego, energia ta stymuluje metabolizm i pobudza cyrkulację krwi (działanie ukrwienne), zwiększa produkcję kolagenu (działanie regeneracyjne), rozpuszcza zwapniałe fibroblasty (działanie dezintegracyjne), a także zmniejsza napięcie mięśni (działanie relaksacyjne).

W jakich sytuacjach SWT ma zastosowanie?
Terapia falą uderzeniową znajduje zastosowanie we wszelkich urazach i dolegliwościach narządu ruchu. W szczególności w przypadku występowania:
- ostrogi piętowej
- zapalenia powięzi podeszwowej stopy
- bólu ścięgien: podeszwowego, Achillesa
- punktów spustowych
- zespołu tarcia pasma biodrowo - piszczelowego
- bólu barku, ścięgna rzepki, w pachwinie (przeciążenie przywodzicieli uda)
- krwiaków
- zwapnień w obrębie mięśni i tkanek miękkich stawów
- kolana skoczka i biegacza
- łokcia tenisisty
- syndromów bólów mięśniowo - nerwowych
- syndromu brzegu kości piszczelowej

Kiedy nie należy poddawać się terapii?
Terapia SWT nie powinna być prowadzona w przypadku:
- ciąży,
- infekcji,
- aktywnej choroby nowotworowej,
- zaawansowanej osteoporozy,
- przebytego w ciągu ostatnich 3 miesięcy zawału serca,
- terapii sterydami,
- problemów z krzepnięciem krwi.

Krzysztof Piekarz

Ekspert SFD

Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Witaj, przygotowaliśmy kilka tematów które mogą Cię zainteresować:

 • wszystko o trądziku - przyczyny powstawania, zapobieganie, leczenie
 • ~~ INFO na temat Trądziku - Maseczki - Leczenie ~~
 • Lumbaryzacja S1 - leczenie ? / zakazy / nakazy - dobry chirurg w krakowie
 • Ginekomastia - leczenie farmakologiczne(art)
 • TRĄDZIK- info, rodzaje, zdjecia, leczenie
 • Leczenie naturalne Art

Wyjątkowo przepyszny zestaw!

Zgarnij3X NUTLOVE 500 w MEGA niskiej cenie!

KUP TERAZ

Proszę o opinie na temat leczenie falą uderzeniową. (5)

(Video) Czym jest fala uderzeniowa i jak wygląda terapia? | Novum Ortopedia

...

Tomasz1405

Ekspert

Szacuny 97 Napisanych postów 23860 Wiek 36 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 147326

ROZUMIEM że szukasz osób które testowały na sobie tą metodę ?

przecież masz cała masę opinii na necie , jeśli może pomóc a nie zaszkodzi i to ostateczność dalej to już tylko operacja , więc w czym problem ?

2

...

kaj3tan

Początkujący

Szacuny 13 Napisanych postów 58 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 336

Problem w tym, ze jestem po prostu ciekawy, czy komuś pomogło, i z konkretną dolegliwością.
EDIT: Lekarz powiedział, że w moim przypadku fala to praktycznie ostateczność bo zabiegu i tak by się nie podjął-> zbyt wysokie ryzyko niepowodzenia. Dlatego z falą wiąże bardzo duże nadzieje, zaczynam w listopadzie, i po prostu z ciekawości pytam czy jest tak rewelacyjny jak mówił, lekarz oraz Panie w gabinecie rehabilitacji.

Zmieniony przez - kaj3tan w dniu 2012-10-12 20:09:52

1

...

(Video) Ostroga piętowa - Fala uderzeniowa Bardomed.pl

bomber

Ekspert

Szacuny 78 Napisanych postów 429 Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 3301

Jest wiele osób, które twierdzą, że ESWT w przypadku dolegliwości rozcięgna im pomogło. Tylko, że to nic nie musi znaczyć. Jest coś takiego jak placebo i ludzka głupota oraz chciwość. Pamiętam, że kilka lat temu wiązano z ESWT wielkie nadzieje w tego typu dolegliwościach, niestety nie wiem jakie są wyniki aktualnych badać. Rozumiem, że ESWT dalej nie jest refundowane przez NFZ?

4

...

Tomasz1405

Ekspert

Szacuny 97 Napisanych postów 23860 Wiek 36 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 147326

czasem placebo zmusza organizm do pokonania danej dolegliwości , jako osoba która pracuję z chorymi , mogę powiedzieć że placebo w wielu wypadkach się stosuję i skutkuję .

oczywiście nie mówię o sytuacji podanej przez autora ( żebyś nie pomyślał że placebo zamiast operacji ) Proszę o opinie na temat leczenie falą uderzeniową. (10)

...

agnieszkafeifer

Początkujący

Szacuny 8 Napisanych postów 2 Wiek 35 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 3

Zabiegi falą uderzeniową na zapalenie rozcięgna podeszwowego to jedna ze skuteczniejszych metod leczenia tego schorzenia. U naszych pacjentów uzyskujemy bardzo dobre efekty około 80% pacjentów wyleczonych po 4-5 zabiegach z fali uderzeniowej. Z zabiegów można skorzystać w Centrum Warszawy http://www.gamed.com.pl/fala_uderzeniowa

2

...

(Video) Terapia falą uderzeniową - Ostroga piętowa dolna

karzełek11

Początkujący

Szacuny 11 Napisanych postów 13 Wiek 34 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 41

Ja to na Twoi miejscu ładowałbym w pierwszej kolejności nogę w ortezę, żeby odciążyć bolące miejsce, są teraz fajne walkery od ovation czy qmedu. Poza tym oczywiście fizykoterapia, skoro inna nie pomogła, to bierz tą falę uderzeniową i trzymaj kciuki! :)

1

...

agnieszkafeifer

Początkujący

Szacuny 8 Napisanych postów 2 Wiek 35 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 3

...

Zyzak

Początkujący

Szacuny 13 Napisanych postów 3 Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 14

Siema.
Bola mnie podeszwy od roku czasu. Od 2,5 mca jestem na zwolnieniu lekarskim z powodu plantar fascittis i ostrogi piętowe w obu stopach. Chodze na fizjoterapię. Miałem już 4 zabiegi z fali i nic nie pomaga. Pi zabiegu z fali leżę w łóżku i kwicze tak mnie boli. Zazwyczaj do 4 dni jest Masakra. Później ból się normalizuje. Najgorsze jest to że nie widzę poprawy po tych falach uderzeniowych.

2

...

BPL-G

Ekspert

Szacuny 2108 Napisanych postów 49893 Wiek 35 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 492546

(Video) Odcinek 13: Polska fala uderzeniowa orężem do walki z cellulitem

W jaki sposób została zdiagnozowana ostroga piętowa , zdjęcie RTG ? Jeśli fala uderzeniowa miałby pomóc to po 4 zabiegach powinna być odczuwalna poprawa oraz nie powinny występować takie objawy przez tyle czasu po wykonaniu zabiegu.

1

...

Zyzak

Początkujący

Szacuny 13 Napisanych postów 3 Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 14

Tak jest, wykonano zdjęcie rtg. Wyszły jakieś zwapnienia guzy w tkankach miekkich, małe ostrogi pietowe i plantar fascittis. Lekarz mówi że to postać chroniczna i że leczenie potrwa długo. Sterydów nie chce dać, fizjoterapeuta też się skrzywił jak mówiłem o sterydach. Leczę się w Norwegii. Zanim poszedłem na zwolnienie to rok chodziłem z bólem takim że koślawiłem stopy , chodzilem na palcach i posypał mi się kręgosłup. Te fale uderzeniowe potęgują ból. Nie widzę poprawy jakiejś zauważalne j.

5

Nowy temat Wyślij odpowiedź

Poprzedni temat

Tydzien po rekonstrukcji ACL
 • 1
 • 2

Następny temat

bóle brzucha

FAQs

Proszę o opinie na temat leczenie falą uderzeniową.? ›

Zabieg falami polecila mi znajoma, która tez miała ostrogę. Nie powiem żeby było to przyjemne, ale okazało się skuteczne i to najważniejsze! Po 6 zabiegach bol w pięcie zmniejszyl się prawie do zera. Bardzo dziekuje za pomoc i każdemu kto ma ostroge polecam fale uderzeniowe.

Czy falą uderzeniową boli opinie? ›

Czy zabieg falą uderzeniową boli? To najczęściej zadawane przez Pacjentów pytanie przed przystąpieniem do leczenia z wykorzystaniem fali uderzeniowej. Zabieg ten może być bolesny, jednak natężenie bólu jest na tyle niskie, że nie wymaga podania substancji przeciwbólowych.

Po jakim czasie działa falą uderzeniową? ›

Skuteczność terapii RSWT oscyluje na poziomie ponad 50 %, ponieważ ponad połowa pacjentów odczuwa znaczną ulgę lub całkowite ustąpienie konkretnych dolegliwości bólowych natychmiast po wykonaniu zaledwie 2-5 zabiegów. 8 na 10 Pacjentów natomiast zgłasza znaczną poprawę po upływie ok. 10 tygodni po ostatnim zabiegu.

Czy falą uderzeniową pomaga? ›

Wskazaniami do terapii falą uderzeniową są m. in. przewlekłe bóle kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe stawów, ostrogi piętowe, łokieć tenisisty, ból barku czy zapalenie ścięgien. Fala uderzeniowa ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, pobudza również krążenie krwi oraz odpręża i relaksuje.

Czy falą uderzeniową jest bezpieczna? ›

Terapia falą uderzeniową jest metodą bezpieczną i mało inwazyjną. Istnieje jednak niewielka grupa przeciwwskazań do stosowania tej metody. Ze względu na charakterystykę fali uderzeniowej można je podzielić się na bezwzględne i względne.

Co ile dni falą uderzeniową? ›

Zwykle stosuje się 3-5 zabiegów raz lub dwa razy w tygodniu, ale czasem należy wykonać dłuższy cykl -nawet do 10 powtórzeń. Zabieg może wywoływać niewielki ból, ale nie wymaga znieczulenia w trakcie terapii. Większość pacjentów bardzo dobrze znosi zabiegi falami uderzeniowymi.

Co ile dni zabieg falą uderzeniową? ›

Terapia falą uderzeniowa to innowacyjna, nieinwazyjna i bezpieczna metoda stosowana w rehabilitacji, w celu zniwelowania przewlekłego bólu wiązadeł, mięśni, ścięgien, torebek stawowych oraz kości. W celu zauważania efektów, należy wykonać od 3 do 10 zabiegów w kilkudniowych odstępach.

Ile kosztuje zabieg falą uderzeniową? ›

Średni koszt zabiegów z wykorzystaniem fali uderzeniowej to ok. 60-80 zł. W niektórych gabinetach można skorzystać np. z sesji łączących w sobie różne zabiegi.

Ile kosztuje jeden zabieg fali uderzeniowej? ›

Ze względu na zindywidualizowany proces leczenia u każdego pacjenta zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stałej ceny za jeden zabieg falą uderzeniową w wysokości 55 zł. Dzięki temu pacjent nie jest zmuszony do wykupywania pakietów 3, 5 czy 7 zabiegów i decyduje się tylko na tyle zabiegów ile jest koniecznych.

Jak wygląda zabieg falą uderzeniową? ›

Pacjent odczuwa impulsowe uderzenia, których intensywność terapeuta może regulować w zależności od odczuć osoby poddanej zabiegowi. Czas zabiegu jest bardzo różny, gdyż zależy od rodzaju dolegliwości, ich miejsca, odpowiedzi tkankowej. Przyjąć jednak można, iż trwa od kilku do kilkunastu minut.

Co to jest falą uderzeniową w rehabilitacji? ›

Fala uderzeniowa to fala akustyczna, definiowana jako fala gwałtownego wzrostu ciśnienia, wycelowana w obszary będące przyczyną bólu przewlekłego. Terapia falą uderzeniową przyczynia się do przyspieszenia procesu zdrowienia poprzez pobudzenie cyrkulacji krwi oraz stymulację metabolizmu.

Kiedy nie stosować fali uderzeniowej? ›

Główne przeciwwskazania fali uderzeniowej to:
 • niedawny zawał serca (w okresie około 3 miesięcy od jego wystąpienia),
 • nowotwór,
 • ostre stany zapalne i pourazowe,
 • ciąża,
 • zakrzepica,
 • osteoporoza w zaawansowanym stadium rozwoju,
 • hemofilia.

Jak boli falą uderzeniową? ›

Najprościej będzie, jeżeli napiszemy: tak, zabieg jest bolesny, ale jest to ból punktowy, zdecydowanie do wytrzymania bez jakiegokolwiek znieczulenia. Co więcej, ból ustaje w momencie zakończenia zabiegu i taki stan może utrzymywać się do kilku godzin, już po pierwszym zabiegu.

Jak zabija falą uderzeniową? ›

Oddziałuje bezpośrednio na ludzi, przedmioty i inne obiekty w trakcie wybuchu, wywołując burzenie budynków, przewracanie, deformowanie, rozrywanie, łamanie, porywanie sprzętu, wyrywanie drzew itp. Na ludzi działa jako uderzenie bezpośrednie lub pośrednie uderzenie poprzez przedmioty niesione podmuchem.

Czy falą uderzeniową jest refundowana przez NFZ? ›

Fala uderzeniowa to innowacyjny zabieg, który ze względu na swoją nieinwazyjność i wysoką skuteczność, polecany jest przez coraz więcej specjalistów. Niestety, ze względu na swoją cenę nie jest on refundowany w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Czy falą uderzeniową pomaga na łokieć tenisisty? ›

Fala uderzeniowa na łokieć tenisisty

Terapia falą uderzeniowa znacząco przyspiesza proces regeneracji, pobudza metabolizm oraz zwiększa produkcję kolagenu. Dodatkowo fala uderzeniowa ma działanie rozluźniające. Te wszystkie czynniki sprawiają, że zostaje zmniejszony stan zapalny oraz dolegliwości bólowe.

Jak działa falą uderzeniową na ostrogi? ›

Fala uderzeniowa - jak działa? Wysoka skuteczność fali uderzeniowej wynika z przyczynowego charakteru jej działania. Specjalna głowica urządzenia wprowadza do tkanek fale radialne, które rozbijają złogi łącznotkankowe i stymulują przebudowę rozcięgna. Poprawia się również ukrwienie rozcięgna i jego elastyczność.

Ile kosztuje falą uderzeniową na ostrogi? ›

Terapia ESWT często jest w stanie uratować pacjenta przed operacją, np. „łokcia tenisisty” lub wycięcia ostrogi piętowej. Kolejnym argumentem przemawiającym za terapią falą uderzeniową jest jej cena, relatywnie bardzo niska w porównaniu ze skutecznością. Seria pięciu zabiegów to koszt zaledwie 250 złotych.

Ile zabiegów falą uderzeniową na ostrogi? ›

Po pojedynczym zabiegów trudno oczekiwać zadowalających rezultatów w przypadku np. zapalenia ścięgna Achillesa, czy też ostrogi piętowej. Dlatego też przeważnie wykonuje się serię zabiegów, 5 lub 10 w zależności od schorzenia, wagi pacjenta, wieku i charakteru pracy wykonywanej na co dzień.

Jak boli falą uderzeniową? ›

Najprościej będzie, jeżeli napiszemy: tak, zabieg jest bolesny, ale jest to ból punktowy, zdecydowanie do wytrzymania bez jakiegokolwiek znieczulenia. Co więcej, ból ustaje w momencie zakończenia zabiegu i taki stan może utrzymywać się do kilku godzin, już po pierwszym zabiegu.

Czy falą uderzeniową rozbija Ostroge Pietowa? ›

Leczenie ostrogi piętowej za pomocą terapii falą uderzeniową jest najczęściej stosowaną i najskuteczniejszą nieoperacyjną metodą. Skuteczność takiego zabiegu może sięgać nawet 85% całkowicie wyleczonych przypadków. Efekty zabiegu nie występują od razu, a po kilku tygodniach.

Jak wygląda falą uderzeniową? ›

Aparat generuje ciśnienie w zakresie 10‑100 MPa w czasie około 10 nanosekund. Po przyłożeniu głowicy na bolesny obszar, fala wnika w ludzkie ciało na głębokość kilku centymetrów. Długość trwania pojedynczego zabiegu szacuje się na 5-10 minut.

Ile kosztuje jeden zabieg fali uderzeniowej? ›

Ze względu na zindywidualizowany proces leczenia u każdego pacjenta zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stałej ceny za jeden zabieg falą uderzeniową w wysokości 55 zł. Dzięki temu pacjent nie jest zmuszony do wykupywania pakietów 3, 5 czy 7 zabiegów i decyduje się tylko na tyle zabiegów ile jest koniecznych.

Ile kosztuje zabieg fali uderzeniowej na ostrogę piętowa? ›

Terapia ESWT często jest w stanie uratować pacjenta przed operacją, np. „łokcia tenisisty” lub wycięcia ostrogi piętowej. Kolejnym argumentem przemawiającym za terapią falą uderzeniową jest jej cena, relatywnie bardzo niska w porównaniu ze skutecznością. Seria pięciu zabiegów to koszt zaledwie 250 złotych.

Videos

1. Przyczyny powstawania i metody leczenia "Ostrogi Piętowej" | Novum Ortopedia
(Novum Ortopedia)
2. Biodro trzaskające - Fala uderzeniowa Bardomed.pl
(BardoMed)
3. BTL SWT - Fala uderzeniowa w Urologii – Zaburzenia prostaty
(BTL Fizjoterapia)
4. Leczenie zaburzeń erekcji (impotencji) - Dr med. Maciej Klimarczyk - seksuolog
(Maciej Klimarczyk)
5. Ostroga piętowa. Ból pięty, domowe sposoby na walkę z ostrogą piętową
(Rehroz Rozberg)
6. Webinar. ECHOS + AWS MED. Biostymulacja i fala uderzeniowa
(Abacosun_official)

Top Articles

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Tish Haag

Last Updated: 11/20/2022

Views: 5879

Rating: 4.7 / 5 (47 voted)

Reviews: 86% of readers found this page helpful

Author information

Name: Tish Haag

Birthday: 1999-11-18

Address: 30256 Tara Expressway, Kutchburgh, VT 92892-0078

Phone: +4215847628708

Job: Internal Consulting Engineer

Hobby: Roller skating, Roller skating, Kayaking, Flying, Graffiti, Ghost hunting, scrapbook

Introduction: My name is Tish Haag, I am a excited, delightful, curious, beautiful, agreeable, enchanting, fancy person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.