Pluskwa domowa - oznaki bytowania, objawy ugryzień i ich leczenie. Sposoby na pluskwy domowe (2023)

Zgodnie ze swoją misją, Redakcja Medonet.pl dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne treści medyczne poparte najnowszą wiedzą naukową. Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany artykuł został zweryfikowany przez lekarza lub bezpośrednio przez niego napisany. Taka dwustopniowa weryfikacja: dziennikarz medyczny i lekarz pozwala nam na dostarczanie treści najwyższej jakości oraz zgodnych z aktualną wiedzą medyczną.

Nasze zaangażowanie w tym zakresie zostało docenione m.in. przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia, które nadało Redakcji Medonet.pl honorowy tytuł Wielkiego Edukatora.

Autor

Adrian Jurewicz

Konsultacja merytoryczna:Lek. Aleksandra Witkowska

(Video) Signs of Bed Bug Bites - Health Checks
ten tekst przeczytasz w 5 minut

Pluskwa domowa (Cimex lectularius) to mały owad, który żywi się wyłącznie krwią ludzi i zwierząt. Pluskwy domowe mają czerwonawo-brązowy kolor, są bezskrzydłe i niewielkie (od 1 mm do 7 mm). Mogą przetrwać kilka miesięcy bez jedzenia i chować się za dnia w zgięciach materacy, tapicerce, szczelinach mebli i podłóg czy za tapetami.

Pluskwa domowa - oznaki bytowania, objawy ugryzień i ich leczenie. Sposoby na pluskwy domowe (1)

Jay Ondreicka / Shutterstock

Potrzebujesz porady?Umów e-wizytę459 lekarzy teraz online

 • Pluskwa domowa – charakterystyka
 • Dlaczego mamy problem z pluskwami domowymi?
 • Pluskwa domowa – oznaki bytowania
 • Pluskwa domowa – objawy ugryzień
 • Pluskwa domowa – leczenie
 • Pluskwa domowa – sposoby na pluskwy

Pluskwa domowa – charakterystyka

Pluskwa domowa to małe, bezskrzydłe owady, które żywią się wyłącznie krwią zwierząt stałocieplnych. Preferowanymi żywicielami dwóch głównych gatunków (Cimex lectularius i Cimex hemipterus) są ludzie.

Nowo narodzone pluskwy, zwane nimfami, są malutkie (mają wielkość ziarna maku). Dorosłe osobniki rosną do około 7 milimetrów długości i mają owalny oraz spłaszczony kształt, gdy nie są najedzone. Po karmieniu mogą podwoić rozmiar. Nimfy, jaja i osobniki dorosłe są widoczne gołym okiem. Nazywane są pluskwami ​​ze względu na ich preferowane siedlisko w ludzkich domach: sofy, materace łóżkowe, odzież i inne miękkie meble. Preferują również ciemność.

Pluskwy domowe są sporym problemem we wszystkich typach mieszkań, w tym w domach prywatnych, akademikach, statkach wycieczkowych, koszarach wojskowych i schronach.

Ich kolor może wahać się od białego, jasnobrązowego do ciemnobrązowego lub przypalonego pomarańczu. Kiedy się pożywią, w ich ciele można zaobserwować ciemnoczerwoną lub czarną plamę. W razie niepokoju szukają schronienia w ciemnych szczelinach.

(Video) How To Find Bed Bugs - How To Know If You Have Bed Bugs

Zobacz też: Pluskwa łóżkowa objawy ugryzienia, leczenie, zapobieganie. Jak się pozbyć pluskwy łóżkowej?

Dlaczego mamy problem z pluskwami domowymi?

W przypadku pluskiew domowych istnieje wiele sposobów inwazji tych szkodników. Mogą dostać się do nowego domu jako "pasażerowie na gapę", gdy bagaż, meble i pościel zostaną przeniesione. Należy zachować ostrożność przy zakupie używanych mebli i nigdy nie powinno się kupować używanych materacy. Dokładne oględziny powinny pozwolić nam wykryć pluskwy lub ich odchody.

Nawet w pustych i pozornie czystych domach mogą znajdować się pluskwy domowe. Mogą one przeżyć ponad dwa miesiące bez jedzenia. Uważa się również, że mogą przemieszczać się z mieszkania do mieszkania przez zagłębienia i dziury w ścianach oraz rury, przez które biegną przewody.

Zobacz też: Repelenty – skuteczne sposoby walki z owadami i nie tylko

Pluskwa domowa – oznaki bytowania

Najbardziej oczywistą oznaką pluskiew w domu jest to, że ludzie skarżą się na ukąszenia, które miały miejsce podczas snu. Jeśli tak się stanie, zaleca się sprawdzić sypialnię pod kątem pluskiew domowych i oznak ich aktywności.

Należy przyjrzeć się uważnie pościeli, materacom pod kątem owadów lub jajek. Jajka będą wyglądały jak drobne, blade nasiona maku. Oznaki aktywności pluskiew domowych mogą pojawić się pod luźnymi obszarami tapety w pobliżu łóżek, w rogach biurek, komód i w szufladach. Warto jest mieć oko na ciemnobrązowe lub rdzawe odchody pluskiew, które plamią materiał i materace. Odchody pluskiew to ciecz, która wygląda na jasnobrązową lub czarną i zwykle wchłaniana jest przez otaczający ją materiał. Duża populacja pluskiew może wywoływać specyficzny zapach.

Zobacz też: Ugryzienie pluskwy – wygląd pasożyta, objawy, choroby

Zdrowie zaczyna się od prostych kroków

(Video) 7 Things You Should Know About Bed Bugs

Pluskwa domowa – objawy ugryzień

Większość pluskiew domowych żywi się żywicielami podczas snu. Krew pobierają w bezbolesny sposób. Podczas karmienia wstrzykują niewielką ilość śliny w skórę żywiciela. Jeśli żywią się jedną konkretną osobą przez kilka tygodni, osoba ta może stać się bardziej wrażliwa na ich ślinę i zawarte w niej substancję. Pogryziony może w końcu rozwinąć reakcję alergiczną.

Pluskwa domowa - oznaki bytowania, objawy ugryzień i ich leczenie. Sposoby na pluskwy domowe (2) Ugryzienia pluskwy

Pluskwy domowe, podobnie jak pchły, mają tendencję do gryzienia po parę razy obok siebie. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że pluskwa przerywa podczas posilania się, a następnie wraca około jednego centymetra obok poprzedniego ugryzienia.

Ugryzienia mogą stać się widoczne po 14 dniach, ale często pojawiają się w ciągu kilku dni. Ukąszenia pluskiew domowych są większe niż te pozostawione przez pchły. Pluskwy domowe pasożytują na odsłoniętych częściach skóry, najczęściej ugryzienia znajdowane są na brzuchu, ale także na szyi, ramionach, barkach, plecach i klatce piersiowej, bardzo rzadko na nogach i stopach.

Większość pogryzionych osób nie wykazuje żadnych objawów i często nie zdaje sobie sprawy z pogryzień. Utrudnia to zapobieganie lub identyfikowanie potencjalnych problemów z pluskwami domowymi. Niektóre osoby mogą jednak mieć nudności. Możliwe jest rozwinięcie się blizn i infekcji skóry od drapania ukąszeń.

Bardzo rzadko osoby pogryzione mogą mieć reakcję anafilaktyczną na ukąszenia pluskiew domowych. Jeszcze rzadziej zdarza się reakcja astmatyczna na pogryzienie przez pluskwy.

Zobacz też: Pluskwy mogą przenosić groźne bakterie

Pluskwa domowa – leczenie

Leczenie koncentruje się na łagodzeniu objawów i obejmuje:

 1. kremy do stosowania miejscowego, takie jak kortyzon, łagodzące swędzenie;
 2. doustny antybiotyk, jeśli infekcja występuje z powodu podrażnienia skóry wokół pogryzień;
 3. kortykosteroidy, jeśli dana osoba ma ciężką reakcję alergiczną;
 4. leki przeciwhistaminowe, łagodzące reakcje alergiczne;

Większość ugryzień goi się w ciągu jednego — dwóch tygodni od wystąpienia.

Zobacz też: Najbardziej niebezpieczne dla zdrowia domowe szkodniki

Pluskwa domowa – sposoby na pluskwy

Bardzo trudne jest zabezpieczenie się przed pluskwami domowymi.

Podczas podróży zaleca się unikania kładzenia bagażu na łóżku, aby zmniejszyć ryzyko zabrania pluskwy do domu w walizce. Warto też odkurzyć bagaż po powrocie do domu i pozbyć się zawartości odkurzacza w szczelnie zamkniętej torbie. Lepiej wyrzucić tę torbę do kosza na śmieci na zewnątrz. Małe przedmioty można włożyć do worka i wstawić do zamrażarki pracującej w ok. -20 st. C na minimum na 10 godzin, co definitywnie zniszczy znajdujące się na rzeczach pluskwy.

Dobrze jest również oddzielić ubrania podróżne od prania naszych codziennych ubrań i natychmiast uprać je w gorącej wodzie (60 st. C), która zabije wszystkie stadia rozwoju tego robaka. Pluskwy domowe są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę i giną, jeśli są narażone na działanie temperatury powyżej 45 st. C. Szczególną skuteczność zaobserwowano przy użyciu pary wodnej, która jest w stanie zabić nawet jaja, z którymi problemy ma większość środków owadobójczych.

Jeśli zauważymy pluskwy w naszym domu, zaleca się skontaktowanie się ze specjalistą i niepróbowanie rozwiązywać problemu na własną rękę. Pluskwy domowe mogą przenosić się z pokoju do pokoju w ubraniu, a próba samodzielnego ich usunięcia często może tylko pogorszyć sytuację.

Chociaż nie ma dowodów na to, że przenoszą choroby, pluskwy domowe mogą wpływać na jakość życia danej osoby, powodując stres, dyskomfort, zakłopotanie i problemy ze snem.

W teorii insekty odżywiające się krwią (tak jak pluskwy domowe) mogą przenosić wirusa zapalenia wątroby typu B (HBV), jednak według naukowców, potrzeba więcej badań, by potwierdzić taką możliwość w przypadku pluskiew. Z kolei kanadyjscy naukowcy są zdania, że pluskwy domowe mogą być nosicielami enterokoków, a także superbakterii MRSA, która jest oporna na wszystkie dostępne antybiotyki. Ci sami naukowcy nie są jednak pewni, czy to pluskwy przeniosły bakterie na chorych, czy odwrotnie.

Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online - szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.

 • zdrowie
 • robaki
 • pasożyty
 • pasożyty ludzkie
 • Specyficzne znaki, że masz pluskwy w domu. Uważaj - roznoszą choroby, gryzą w nocy Pluskwy to problematyczne pasożyty, które gryzą nocami, mogą roznosić choroby, a przy tym trudno się ich pozbyć. Często ukrywają się w naszych łóżkach, materacach... Marlena Kostyńska
 • Ukąszenia i ugryzienia – jak należy postępować? Pierwsza pomoc po ukłuciu pszczoły, osy, komara, kleszcza, pluskwy, węża, pająka [WYJAŚNIAMY] Na ukąszenie czy ugryzienie nie jesteśmy wyłącznie narażeni, wychodząc na zewnątrz. W domu również możemy zostać ukłuci przez owada. Zazwyczaj na ciele pojawi się... Tatiana Naklicka
 • Ugryzienie pluskwy - wygląd pasożyta, objawy, choroby Pluskwa domowa to pasożyt, który żywi się krwią ludzi i innych ssaków. O pojawieniu się tego owada w domu świadczy zwykle widoczne na skórze ugryzienie pluskwy.... Marlena Kostyńska
 • Pluskwa łóżkowa - objawy ugryzienia, leczenie, zapobieganie. Jak się pozbyć pluskwy łóżkowej? Pluskwy to małe, bezskrzydłe owady, które żywią się wyłącznie krwią zwierząt stałocieplnych. Ludzie są preferowanymi żywicielami dla dwóch głównych gatunków... Adrian Jurewicz
 • Pluskwy mogą przenosić groźne bakterie Dotychczas było wiadomo, że komary mogą przenosić na ludzi zarodźce wywołujące malarię. Teraz pojawiły się pluskwy z groźnymi bakteriami opornymi na działanie...
 • Czy pchła ludzka jest groźna? Czy istnieją pchły ludzkie? Jakie zagrożenia wiążą się z ugryzieniami pchły ludzkiej? Jak wygląda pchła ludzka? Czy można jednoznacznie określić, skąd pochodzą... Lek. Paweł Żmuda-Trzebiatowski
 • Przywra - pasożyt, którego można złapać w Turcji i Egipcie. Objawy pojawiają się dopiero po latach Przywra jest pasożytem, który często odpowiada za bóle brzucha, czy niebakteryjne zapalenia pęcherza. Testy na obecność przywry warto wykonać po powrocie z... Marta Pawlak
 • NFZ rusza z programem edukacyjnym. Chodzi o pasożyty u dzieci Wakacje to czas, gdy dzieci są szczególnie narażone na zakażenie pasożytami, głównie przez nienależytą higienę. W grę wchodzą m.in. wszawica czy owsica, bardzo... Materiały prasowe
 • Badanie kału na pasożyty - wskazania, przebieg, cena [WYJAŚNIAMY] Badanie kału na pasożyty to dobry krok w przypadku nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Bardzo często zleca się je dzieciom. Badanie to wykrywa... Marlena Kostyńska
 • Karaluchy - charakterystyka, przenoszone choroby, zapobieganie. Jak się ich pozbyć z domu? Karaluchy posiadają spłaszczone ciało oraz dobrze wykształcone skrzydła. Karaluchy jednak nie latają, ale używają skrzydeł do szybowania, gdy przenoszą się z... Iwona Szadkowska

FAQs

Jak pozbyć się pluskiew domowym sposobem? ›

Pluskwy, ich larwy oraz jaja likwiduje wysoka temperatura. W miejscach gdzie nie powinno się używać środka owadobójczego możesz wytępić pluskwy parą. Z pomocą przychodzi myjka parowa na pluskwy lub inaczej parownica czy steamer.

Czy woda z octem zabija pluskwy? ›

Ocet może odstraszać pluskwy. Smarowanie łóżka lub siebie octem lub polewanie podłogi wodą z octem może dać tymczasowy spadek liczby ukąszeń. Jest to jednak sposób niebezpieczny dla naszych oczu i układu oddechowego. Wdychane opary octu podrażniają błony górnych dróg oddechowych i mogą uszkodzić płuca.

W jakich godzinach gryzą pluskwy? ›

Co ciekawe, gryzą przede wszystkim w nocy. Ich ugryzienie bardzo często jest bezbolesne, dzieje się tak dlatego, że pluskwy „wstrzykują” w ciało ludzie specjalny płyn, który znieczula ciało, podczas procesu ugryzienia.

Czego nie lubią pluskwy? ›

Pluskwy nie lubią zapachu kurkumy i goździków, dlatego profesjonalne środki warto uzupełnić wyłożeniem w różnych zakątkach domu tych naturalnych aromatów.

Co przyciąga pluskwy? ›

Największą aktywność wykazują od 1 do 5 rano, czyli podczas najgłębszej fazy snu człowieka. Do żywiciela przyciąga je ciepłota ciała, wydychany dwutlenek węgla i substancje wydzielane przez skórę. Po posiłku wracają do swoich kryjówek.

Jaka maść na ugryzienie pluskwy? ›

Maxicortan to krem zawierający hydrokortyzon. Substancja ta należy do grupy glikokortykosteroidów i wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne.

Czym się smarować przed pluskwami? ›

Pluskwy w domu to wielki problem – przede wszystkim dlatego, że są one trudne do wytropienia, a jeszcze większym problemem jest pozbycie się ich z naszego miejsca zamieszkania.
...
Należą do nich:
 • olejek eukaliptusowy.
 • olejek lawendowy.
 • nafta.
 • spirytus denaturowany.
 • goździki.
 • kurkuma.
 • mięta.
Nov 6, 2021

Jak dlugo utrzymuje się slad po ugryzieniu pluskwy? ›

Aby zminimalizować świąd w miejscu ugryzienia pluskwy, warto sięgnąć po preparaty, które łagodzą dolegliwości. Są to te same produkty apteczne, które stosuje się na ugryzienia komarów. Ślady po spotkaniu z pluskwą, jeśli nie zostaną nadkażone, po kilku dniach znikają samoistnie.

Czy pluskwy wychodzą w dzień? ›

Są aktywne nocą i w dzień trudno jest je wypatrzeć. Jeżeli poszukujemy ich gniazda, warto obserwować sposób w jaki się poruszają. Pluskwa domowa jest aktywna nocą. W dzień ukrywa się w suchych szczelinach.

Czy pluskwy siedzą w ubraniach? ›

Wielki powrót pluskiew

Wydaje się nam, że jeśli będziemy dbać o czystość w mieszkaniu to nie ma szans, by się zalęgły, jednak to nieprawda – pluskwy bardzo łatwo się przemieszczają, mogą przyczepić się do ubrania, torby czy butów. A następnie lokują się w naszej pościeli i materacach!

Czy pluskwy biorą się z brudu? ›

Warto jednak regularnie przeglądać łóżka, tapczany, materace, obrazy i miejsca, do których rzadko zaglądamy. Co ważne - wbrew powszechnej opinii pluskwy nie biorą się z brudu! Wręcz przeciwnie - wolą czyste powierzchnie, bo zabrudzone utrudniają im poruszanie się.

Czy soda oczyszczona pomaga na pluskwy? ›

Soda na pluskwy

Jak się okazuje można się ich pozbyć rozsypując w kilku miejscach w domu sodę oczyszczoną. Rozsypana pod materacem, wokół łóżka, przy listwach podłogowych odstraszy pluskwy, które jej nie lubią, aby wzmocnić jej działanie można skropić ją olejkiem lawendowym.

Czy pluskwy wychodzą przy zapalonym świetle? ›

jeśli już musisz spać w miejscu, które wygląda na zamieszkane przez pluskwy – śpij przy zapalonych wszystkich światłach. Pluskwy niechętnie wychodzą na żer, kiedy jest jasno.

Jaki olejek na pluskwy? ›

- Można także miejsca, w których najczęściej przebywamy i te, w których mogą gnieździć się pluskwy (mówi się, żete insekty najchętniej mieszkają obok spiżarni) chronić olejkiem lawendowym, eukaliptusowym lub też naftą, ewentualnie z dodatkiem maści rtęciowej, albo też przy użyciu spirytusu denaturowanego.

Jakiego koloru nie lubią pluskwy? ›

Pluskwy domowe żywiące się ludzką krwią nie lubią pewnych kolorów, podczas gdy inne bardzo im odpowiadają. Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców mogą pomóc w walce z tymi dokuczliwymi owadami. Czarny i czerwony to ulubione kolory pluskiew. Z kolei żółty i zielony wydają się być dla nich odpychające.

Jak znaleźć gniazdo pluskiew? ›

Pluskwy w domu można znaleźć:
 1. w książkach, płytach.
 2. za tapetą
 3. w odzieży.
 4. pod dywanami.
 5. za listwami przypodłogowymi.
 6. w ubytkach w ścianie.
 7. w łóżku - występują na materacach, szczelinach w ramie łóżka i wezgłowiu.
 8. w innych meblach, zwłaszcza w okolicach szwów i suwaków krzeseł i kanap, w złączeniach szuflad.
Jun 22, 2022

Jak długo żyją pluskwy po dezynsekcji? ›

Pluskwa zwykle żyje około roku. Rozmnażają się i przetrwają w ciepłych warunkach i potrzebują żywiciela, który pomoże im się rozwijać/znosić jaja. Pluskwy mogą przejść w stan uśpienia (hibernacji) w niskich temperaturach, ale nie umierają. W stanie uśpienia przeżywają miesiące do roku, aż pogoda znów się ociepli.

Czy pluskwy wchodza we włosy? ›

Odstraszająco działały zarówno ciemne włosy, jak i „meszek” na skórze. Zdaniem profesora, włosy na skórze spowalniają poruszanie się pluskiew i ostrzegają przed nimi ofiarę. Zakończenia nerwowe wyczuwają, kiedy pluskwa ociera się o włos. Lepsze do gryzienia są nieowłosione obszary, takie jak nadgarstek czy kostka.

Kto zjada pluskwy? ›

Gekony. Różne rodzaje jaszczurek lubią jeść wszelkiego rodzaju robaki. W szczególności gekony są doskonałymi terminatorami pluskiew.

Czy pluskwy przechodza z pokoju do pokoju? ›

Często nasi Klienci wpadają w panikę, że pluskwy rozejdą się po całym mieszkaniu i w każdym pokoju, będą atakować: również gości, za dnia. Nic bardziej mylnego. Pluskwy bytują tylko i wyłącznie w naszym łóżku i w jego pobliżu.

Czy ugryzienie pluskwy jest widoczne od razu? ›

Pasożyt wpuszcza do rany jad znieczulający, ale zazwyczaj ugryzienie i tak można odczuć. Swędzące zmiany pojawiają się po 24–48 godzinach od ukąszenia i mogą przybierać różną postać. Pluskwy kąsają zwykle miejsca odsłonięte podczas snu – ręce, nogi, szyję, a nawet twarz.

Z czym można pomylić ugryzienie pluskwy? ›

Ugryzienia pluskwy często mylone są z ukąszeniami komara.

Zazwyczaj jednak punktów jest więcej oraz posiadają wyraźny ciemniejszy punkt w miejscu ataku owada. Insekty najchętniej żerują na miejscach odsłoniętych podczas snu: nogach, rękach, szyi czy twarzy.

Co może nas ugryźć w nocy? ›

Co może gryźć w nocy? Za nocne ukąszenia odpowiedzialne są najczęściej pluskwy, ale także meszki, mrundefinedwki czy nawet osy.

Czy pluskwy giną w praniu? ›

Owszem, wysoka temperatura prania (60 stopni Celsjusza), usuwa pluskwy i ich jaja, które mogły znajdować się w materiale. Jednak pluskwy mogą znajdować się również w materacu na łóżku i innych, wcześniej wymienionych miejscach.

Co może gryźć w łóżku? ›

Osoby, które zastanawiają się, co może gryźć w łóżku, powinny zdawać sobie sprawę z tego, że miejsca te wybierają pluskwy domowe. Dowodem obecności pluskiew bytujących na powierzchni mebli tapicerowanych, w tym łóżek czy materacy, są larwy w pościeli. Ponadto, należy pamiętać, że pluskwa domowa to robak śmierdziel.

Jak sprawdzić czy w łóżku są pluskwy? ›

O obecności pluskiew w domu mogą świadczyć czarne lub ciemnoczerwone plamki (zwłaszcza na materacu, pościeli lub ścianach) – odchody insektów. Pluskwy przechodzą różne stadia rozwoju i zrzucają pokrywające ich ciało osłonki, dlatego również na to warto zwrócić szczególną uwagę.

Jak wygląda ugryzienie przez pluskwę? ›

Miejsce ukąszenia przez pluskwę łóżkową staje się również obrzęknięte oraz wyraźnie czerwone. Regularne, widoczne śladu ukąszenia, zwłaszcza powstałe w newralgicznych, odsłoniętych podczas snu miejscach z pewnością są dowodem na rozwój pluskiew w domu lub mieszkaniu.

Jak rozpoznać ugryzienie przez pluskwy? ›

Ugryzienia pluskiew poznać można po zaczerwienieniu na nieowłosionych lub mało-owłosionych partiach skóry. Przy czym u niektórych pojawi się większe, u innych mniejsze zaczerwienieni. To reakcja organizmu na ukłucia pluskiew.

Czy pluskwy gryzą pod ubraniem? ›

Najczęściej pluskwy gryzą nocą, kiedy to śpimy w swoim łóżku, a one bytują w materacu. Ich samo ugryzienie nie jest bolesne, ponieważ posiadają w ślinie znieczulające substancje, natomiast rano ślady ugryzień dają się we znaki, zaczynają swędzieć i boleć. Czy pluskwy gryzą przez ubrania? Niestety tak.

Jak pozbyć się pluskiew z łóżka? ›

Materac zaatakowany przez pluskwy najlepiej wyrzucić po uprzednim zabezpieczeniu folią. Jeśli jednak zależy Ci, żeby go zachować, najlepiej zacząć od dokładnego odkurzania, po czym wyczyścić go gorącą parą wodną i pozostawić do wyschnięcia. Do walki z pluskwami możesz także użyć żelazka.

Czy soda oczyszczona pomaga na pluskwy? ›

Soda na pluskwy

Jak się okazuje można się ich pozbyć rozsypując w kilku miejscach w domu sodę oczyszczoną. Rozsypana pod materacem, wokół łóżka, przy listwach podłogowych odstraszy pluskwy, które jej nie lubią, aby wzmocnić jej działanie można skropić ją olejkiem lawendowym.

Jak znaleźć gniazdo pluskiew? ›

Pluskwy w domu można znaleźć:
 1. w książkach, płytach.
 2. za tapetą
 3. w odzieży.
 4. pod dywanami.
 5. za listwami przypodłogowymi.
 6. w ubytkach w ścianie.
 7. w łóżku - występują na materacach, szczelinach w ramie łóżka i wezgłowiu.
 8. w innych meblach, zwłaszcza w okolicach szwów i suwaków krzeseł i kanap, w złączeniach szuflad.
Jun 22, 2022

Czy alkohol działa na pluskwy? ›

Niestety w przypadku pluskiew szkody te nie są tak wielkie – pasożyty skutecznie bronią się przed spożywaniem alkoholu - jak wspominaliśmy wyżej – wypijają mniej krwi, jeśli zawiera alkohol. Trudno zatem unicestwić je w taki sposób. Etanol jednak bardzo często stosuje się jako środek dezynsekcyjny – np.

Czy pluskwy przenoszą się na ubraniach? ›

Niestety ułatwione podróżowanie i wzrost zaludnienia spowodował, że znowu mamy z nimi do czynienia. Wydaje się nam, że jeśli będziemy dbać o czystość w mieszkaniu to nie ma szans, by się zalęgły, jednak to nieprawda – pluskwy bardzo łatwo się przemieszczają, mogą przyczepić się do ubrania, torby czy butów.

Czy pluskwy wchodzą przez okno? ›

Pluskwa nie wskoczy do nas przez okno, ani nie wejdzie przez drzwi. Za ich roznoszenie jesteśmy odpowiedzialni my sami. Pluskwy mogą pojawić się wszędzie tam, gdzie są łóżka – począwszy od miejsc noclegowych (również ekskluzywnych hoteli), poprzez akademiki, a skończywszy na szpitalach.

Kto zjada pluskwy? ›

Gekony. Różne rodzaje jaszczurek lubią jeść wszelkiego rodzaju robaki. W szczególności gekony są doskonałymi terminatorami pluskiew.

Jaki olejek na pluskwy? ›

- Można także miejsca, w których najczęściej przebywamy i te, w których mogą gnieździć się pluskwy (mówi się, żete insekty najchętniej mieszkają obok spiżarni) chronić olejkiem lawendowym, eukaliptusowym lub też naftą, ewentualnie z dodatkiem maści rtęciowej, albo też przy użyciu spirytusu denaturowanego.

Czy pluskwy wychodzą przy zapalonym świetle? ›

jeśli już musisz spać w miejscu, które wygląda na zamieszkane przez pluskwy – śpij przy zapalonych wszystkich światłach. Pluskwy niechętnie wychodzą na żer, kiedy jest jasno.

Czy pluskwy giną w praniu? ›

Pranie pościeli pozwala zwalczyć pluskwy

Jest to mit częściowy. Owszem, wysoka temperatura prania (60 stopni Celsjusza), usuwa pluskwy i ich jaja, które mogły znajdować się w materiale. Jednak pluskwy mogą znajdować się również w materacu na łóżku i innych, wcześniej wymienionych miejscach.

Czy pluskwy biorą się z brudu? ›

Warto jednak regularnie przeglądać łóżka, tapczany, materace, obrazy i miejsca, do których rzadko zaglądamy. Co ważne - wbrew powszechnej opinii pluskwy nie biorą się z brudu! Wręcz przeciwnie - wolą czyste powierzchnie, bo zabrudzone utrudniają im poruszanie się.

Jak długo żyją pluskwy po dezynsekcji? ›

Pluskwa zwykle żyje około roku. Rozmnażają się i przetrwają w ciepłych warunkach i potrzebują żywiciela, który pomoże im się rozwijać/znosić jaja. Pluskwy mogą przejść w stan uśpienia (hibernacji) w niskich temperaturach, ale nie umierają. W stanie uśpienia przeżywają miesiące do roku, aż pogoda znów się ociepli.

Jak sprawdzić czy w pomieszczeniu są pluskwy? ›

O obecności pluskiew w domu mogą świadczyć czarne lub ciemnoczerwone plamki (zwłaszcza na materacu, pościeli lub ścianach) – odchody insektów. Pluskwy przechodzą różne stadia rozwoju i zrzucają pokrywające ich ciało osłonki, dlatego również na to warto zwrócić szczególną uwagę.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Fredrick Kertzmann

Last Updated: 02/28/2023

Views: 5677

Rating: 4.6 / 5 (66 voted)

Reviews: 81% of readers found this page helpful

Author information

Name: Fredrick Kertzmann

Birthday: 2000-04-29

Address: Apt. 203 613 Huels Gateway, Ralphtown, LA 40204

Phone: +2135150832870

Job: Regional Design Producer

Hobby: Nordic skating, Lacemaking, Mountain biking, Rowing, Gardening, Water sports, role-playing games

Introduction: My name is Fredrick Kertzmann, I am a gleaming, encouraging, inexpensive, thankful, tender, quaint, precious person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.