Nowotwory złośliwe gardła - przyczyny, objawy i leczenie (2023)

Autor

Eugeniusz Olszewski

Konsultacja merytorycznaLek. Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Zgodnie ze swoją misją, Redakcja Medonet.pl dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne treści medyczne poparte najnowszą wiedzą naukową. Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany artykuł został zweryfikowany przez lekarza lub bezpośrednio przez niego napisany. Taka dwustopniowa weryfikacja: dziennikarz medyczny i lekarz pozwala nam na dostarczanie treści najwyższej jakości oraz zgodnych z aktualną wiedzą medyczną.

Nasze zaangażowanie w tym zakresie zostało docenione m.in. przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia, które nadało Redakcji Medonet.pl honorowy tytuł Wielkiego Edukatora.

(Video) 5 Unexpected Warning Signs Your Heart May Be In Trouble!

4 min. czytania

Nowotwory złośliwe gardła – mięsaki i nabłoniaki limfatyczne, raki – występują częściej niż nowotwory niezłośliwe, ale wśród wszystkich nowotworów złośliwych zajmują dość odległe miejsce. Objawy nowotworu gardła bardzo często przypominają zwykłą infekcję górnych dróg oddechowych, dlatego postawienie właściwej diagnozy oraz wdrożenie leczenia jest często opóźnione.

Nowotwory złośliwe gardła - przyczyny, objawy i leczenie (1)

webphotographeer / Getty Images

Potrzebujesz porady?E-wizyta w 5 minut459 lekarzy teraz online

(Video) Nowotwory złośliwe gardła (rak gardła)

Promocja

SPIS TREŚCI

 • Nowotwór złośliwy gardła - definicja i czynniki sprzyjające
 • Objawy nowotworu złośliwego gardła
 • Rozpoznanie nowotworu złośliwego gardła
 • Leczenie nowotworu złośliwego gardła
 • Czy można zapobiegać nowotworowi gardła?

Nowotwór złośliwy gardła - definicja i czynniki sprzyjające

Nowotwory złośliwe gardła rozwijają się z powodu wzrostu nieprawidłowych komórek w organizmie w okolicy: gardła środkowego, nosogardła lub gardła dolnego. Ten rodzaj nowotworu występuje znacznie częściej niż raki łagodne.

Wśród czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka gardła możemy wyróżnić:

 1. nałogowe palenie papierosów,
 2. zakażenie HPV (ludzkim wirusem brodawczaka),
 3. żucie ziaren betelu lub tytoniu,
 4. spożywanie dużych ilości alkoholu,
 5. wiek (najczęściej nowotwór atakuje po 65. roku życia),
 6. płeć męska,
 7. rasa czarna,
 8. osoby narażone na kontakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi, np. azbestem czy oparami kwasu siarkowego.

Objawy nowotworu złośliwego gardła

Wczesne objawy nowotworu złośliwego gardła zależą przede wszystkim od umiejscowienia guza. Nowotwory zlokalizowane w nosowej części gardła, wychodzące z migdałka gardłowego, dają objawy dopiero po osiągnięciu znacznej wielkości. Powoduje to narastające trudności w oddychaniu przez nos, przeważnie przez oba przewody nosowe. Zmienia się barwa głosu, a także zaburzona jest artykulacja. Z ust wydobywa się przykry zapach, z nosa powtarzają się i nasilają krwawienia. Większe niż zazwyczaj i wciąż powiększające się węzły chłonne szyi świadczą o szybkim rozwoju choroby i nasuwają podejrzenie przerzutów.

Nowotwory zlokalizowane w ustnej części gardła – jego tylnej ściany lub migdałka – to zazwyczaj raki. Guz ma wówczas postać nacieku, początkowo o gładkiej powierzchni. W miarę wzrostu guza dochodzi do jego częściowego rozpadu i powstania ubytku pokrytego martwiczym szarym nalotem.

Guz migdałka podniebiennego objawia się początkowo powiększeniem jednego migdałka, który staje się twardy i mniej ruchomy. Powierzchnia guza od strony przyśrodkowej jest nierówna, ziarnista.

Wszystkie te objawy powoli narastają. W początkowym okresie dolegliwości chorego ograniczają się do odczuwania obecności przeszkody w gardle, później powiększają się trudności w mówieniu, a w końcu i oddychaniu. Zauważenie któregokolwiek z wymienionych objawów jest sygnałem, że trzeba jak najszybciej zgłosić się do poradni laryngologicznej.

Rozpoznanie nowotworu złośliwego gardła

Podstawą w diagnostyce nowotworu gardła jak przede wszystkim dokładny wywiad lekarski z pacjentem. Istotne jest zebranie informacji na temat przebiegu dolegliwości, stosowanych leków, nałogów oraz innych towarzyszących chorób. Po uzyskaniu podstawowych informacji laryngolog wykonuje badanie lekarskie, które obejmuje jamę nosową, krtań, jamę ustną oraz wszystkie elementy gardła. Badanie wykonuje się za pomocą specjalnych lusterek i innych narządów, które pozwalają dokonać pełnej oceny laryngologicznej. Znalezienie ogniska choroby jest wskazaniem do pobrania wycinku błony śluzowej oraz wysłania go do badania mikroskopowego. Pozwala ono określić czy pobrany materiał zawiera komórki rakowe, a jeżeli tak to czy mamy do czynienia z nowotworem złośliwym czy łagodnym. Obecna technika pozwala również na ocenę jakiego typu jest to nowotwór.

(Video) Rak krtani - historia pacjentki. "Zrozumieć Nowotwory Głowy i Szyi"

Pobranie materiału do badania nie zawsze możliwe jest podczas badania laryngologicznego. Czasami konieczne okazuje się przeprowadzenie biopsji chirurgicznej, w trakcie której wycina się fragment lub całą tkankę. Oprócz tego inną metodą jest biopsja cienkoigłowa, która polega na pobraniu materiału za pomocą odpowiedniej igły i strzykawki lub biopsja laryngoskopowa, w której wykorzystuje się endoskop wprowadzany zwykle przez nos do gardła (laryngoskopia pozwala dodatkowo ocenić stopień zaawansowania choroby).

Duże znaczenie w diagnostyce mają również badania obrazowe, które pomagają ocenić jak bardzo rozwinięty jest nowotwór. Najpopularniejsze z nich to:

 1. tomografia komputerowa,
 2. zdjęcie rentgenowskie,
 3. PET,
 4. rezonans magnetyczny

Leczenie nowotworu złośliwego gardła

Istnieje kilka technik stosowanych w leczeniu raka gardła.

1. Metoda chirurgiczna - zabieg operacyjny zależy od tego gdzie zlokalizowane są zmiany nowotworowe. Jeżeli u pacjenta występują małe zmiany wystarczy zastosowanie małoinwazyjnego zabiegu, np. metodą laserową lub endoskopową. Zabiegi te są o tyle korzystne, że pozwalają uniknąć okaleczającej blizny oraz zachowują prawidłowe funkcje fizjologiczne gardła. Niestety bardziej zaawansowane zmiany wiążą się tym samym z rozległością tego zabiegu, a niekiedy koniecznością wycięcia krtani oraz strun głosowych. Wówczas chory traci zdolność (częściową lub całkowitą) mówienia z zachowaniem zdolności do połykania.

Często następstwem zabiegu chirurgicznego jest tracheotomia - utworzenie sztucznego otworu na szyi, który prowadzi bezpośrednio do tchawicy i daje możliwość oddychania po operacji. Niestety w przypadku raka gardła tracheotomia tworzona jest na stałe.

Pacjenci z przerzutami do węzłów chłonnych muszę być poddani ich usunięciu.

(Video) Nowotwory krtani

2. Chemioterapia - wykorzystywana jest jako leczenie uzupełniające po zabiegu operacyjnym i napromienianiu. Niszczy ona tkanki raka gardła.

3. Radioterapia - to metoda wykorzystująca promieniowanie o dużej energii, aby zniszczyć komórki nowotworowe. Należy zaznaczyć, że radioterapia niszczy komórki sąsiadujące z nowotworem, zatem wykorzystuje się szereg sposobów, aby ograniczyć niekorzystne działanie napromieniania. Podczas radioterapii gardła wykonuje się dla chorego specjalną maskę, która ma za zadanie utrzymywać jego głowę w odpowiedniej pozycji podczas leczenia i ograniczyć działania niepożądane w sąsiadujących tkankach.

U pacjentów z mało zaawansowanym nowotworem leczenie możliwe jest przy użyciu wyłącznie samego napromieniania, a w przypadku raka części nosowej gardła jest podstawowym sposobem leczenia. U pacjentów z krtaniową lokalizacją nowotworu, radioterapia stanowi uzupełnienie leczenia chirurgicznego, przed lub po operacji.

4. Terapia celowana - polega na przyjmowaniu przez chorego środków niszczących wyłącznie komórki rakowe.

Czy można zapobiegać nowotworowi gardła?

W profilaktyce raka gardła ważne jest:

 1. rzucenie palenia papierosów,
 2. ograniczenie spożywania alkoholu,
 3. unikanie kontaktów ze środkami chemicznymi, takimi jak: kwas siarkowy, azbest, nikiel,
 4. unikanie sytuacji, w których może dojść do zakażenia wirusem HPV.

Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

[Promocja] Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online - szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.

(Video) Guzy Gardła
 • nowotwory złośliwe gardła
Rekomendowane dla Ciebie
 • Rak trzustki jest wyjątkowo złośliwy. "W chwili diagnozy 80 proc. chorych nadaje się tylko do leczenia paliatywnego" Raka trzustki lekarze często diagnozują, gdy jest już nieoperacyjny. Należy do nowotworów o najwyższej śmiertelności. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we... Edyta Brzozowska
 • Ania Wyszkoni miała nowotwór złośliwy, później trafiła do psychiatry. "Leżałam na podłodze" — Leżałam bez energii na podłodze i nie wiedziałam, w którą stronę pójść w życiu, co ze sobą zrobić. Autentycznie leżałam na podłodze. To był moment zwrotny,... Anna Morawska-Borowiec
 • Nadciśnienie złośliwe stwarza śmiertelne zagrożenie. Co to za choroba? Nadciśnienie złośliwe jest groźnym schorzeniem stanowiącym ciężką postać nadciśnienia tętniczego. Choroba może prowadzić do zagrażających życiu stanów nagłych i... Marlena Kostyńska
 • Lek na nowotwór zniknął z listy refundacyjnej - lekarze protestują Na nowej liście leków refundowanych, z 1 lipca, zabraknie leku stosowanego w leczeniu szpiczaka plazmocytowego. Lekarze apelują, aby go przywrócić na listę....
 • Łysienie złośliwe. Justyna codziennie tłumaczy, dlaczego nie ma włosów Justyna ma 29 lat i od 15 boryka się ze schorzeniem, o którym niewiele wiadomo. W wieku 14 lat zauważyła na swojej głowie łysą plamkę. Początkowo próbowała ją... Magda Ważna
 • Polska: coraz więcej nowotworów złośliwych Nowotworowe statystyki w Polsce są coraz bardziej niepokojące. Od 1999 do 2017 roku liczba odnotowanych przypadków zachorowania na nowotwór złośliwy wzrosła o... Agnieszka Mazur-Puchała
 • Najczęstsze nowotwory złośliwe wśród Polek i Polaków Prawie milion mieszkańców Polski żyje z diagnozą: choroba nowotworowa. Liczba nowych zachorowań - niestety - wzrasta z roku na rok. Wciąż zbyt wielu Polaków...
 • Czy włókniak w piersi może być złośliwy? Czym jest włókniak piersi? Czy taka zmiana może być złośliwa? Jak wygląda leczenie włókniaka? Czy takie zmiany należy wyciąć? Czy włókniak wymaga usunięcia całej... Lek. Paweł Żmuda-Trzebiatowski
 • Łagodne i złośliwe nowotwory - typologia Nowotwór brzmi jak wyrok. Jednak nie wszystkie nowotwory rozwijają się w zawrotnym tempie i też nie wszystkie dają przerzuty. Niektóre nowotwory są łatwo i szybko... Monika Wasilonek
 • Odkrycie Polaków: rak wysyła do węzłów chłonnych "złośliwe oprogramowanie" Polscy naukowcy odkryli nowy mechanizm, którym posługują się komórki nowotworowe, by oszukać układ odpornościowy. Komórki raka mogą wysyłać do węzłów chłonnych... Ludwika Tomala

Videos

1. Rak krtani
(Szpital Kopernika w Łodzi)
2. Rak krtani 👉 Sprawdź jakie objawy i leczenie raka krtani! | Medycyna360
(Medycyna360)
3. Gronkowiec złocisty - jak wyleczyć ?
(Adolf Kudlinski)
4. Nowotwory głowy i szyi - objawy
(Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych)
5. Nowotwory przełyku
(Chronię Zdrowie)
6. Nowotwory głowy i szyi
(Wielkopolskie Centrum Onkologii)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Cheryll Lueilwitz

Last Updated: 01/04/2023

Views: 5843

Rating: 4.3 / 5 (74 voted)

Reviews: 81% of readers found this page helpful

Author information

Name: Cheryll Lueilwitz

Birthday: 1997-12-23

Address: 4653 O'Kon Hill, Lake Juanstad, AR 65469

Phone: +494124489301

Job: Marketing Representative

Hobby: Reading, Ice skating, Foraging, BASE jumping, Hiking, Skateboarding, Kayaking

Introduction: My name is Cheryll Lueilwitz, I am a sparkling, clean, super, lucky, joyous, outstanding, lucky person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.