Jak skutecznie wyleczyć chore zatoki? - Agnieszka Maciąg (2023)

Mam wrażenie, że panuje obecnie niemal plaga przewlekłego zapalenia zatok, dlatego w dalszej części tekstu znajdziecie odpowiedź na to, jakskutecznie wyleczyć chore zatoki.Kiedyś chorowano z powodu wiatrów, przeciągów lub wychłodzenia, dzisiaj doszła do tego… klimatyzacja. Dlatego pod koniec lata tak wiele osób skarży się na zatokowe bóle głowy i zatkany nos. A nie jest to jedynie bolesny dyskomfort, ale problem dużo szerszy, który dotyczy niemal całego organizmu. Zatkane zatoki to nie tylko ból głowy, ale problemy z dotlenieniem mózgu, a to przekłada się na problemy z koncentracją, ogólne rozbicie, brak energii życiowej i poczucie przewlekłego zmęczenia. Odpowiednie dotlenienie mózgu to podstawa dobrego samopoczucia!

Z klimatyzacją mamy do czynienia niemal wszędzie – w samochodach, autobusach, sklepach, biurach, hotelach itd. Oczywiście ma ona swoje dobre strony, niezaprzeczalnie. Problem pojawia się wtedy, gdy chłodzi zbyt mocno, a prawdziwy problem pojawia się wówczas, gdy nie jest czysta – wtedy staje się siedliskiem bakterii…

Osoby, które mają problemy z zatokami uskarżają się na przewlekłość tego zjawiska – żadna metoda nie jest wystarczająco skuteczna. Z pewnością nie są skuteczne leki przeciwbólowe oraz spraye do nosa. Owszem, przynoszą doraźną ulgę i są często wręcz niezbędne, aby móc funkcjonować w życiu codziennym, ale niestety zwykle nie leczą. Niosą doraźną ulgę, ale nie rozwiązują problemu.

Na podstawie swoich życiowych doświadczeń i czerpiąc wiedzą w przeróżnych źródeł podzielę się dzisiaj z Wami metodą, którą uważam za bardzo skuteczną i możliwą do przeprowadzenia w warunkach domowych. Połączyłam ze sobą kilka metod z różnych stron świata – jest to więc metoda szeroka i zintegrowana. 🙂 Moim zdaniem kompletna i bardzo skuteczna. Wymaga jedynie odrobinę zaangażowania oraz cierpliwości. Dlaczego? Dlatego, że zatok nie można wyleczyć tak po prostu, tabletką. Zwykle nie są już skuteczne nawet kuracje antybiotykami. Z mojego doświadczenia wynika, że niezbędne jest przede wszystkim:

 • dobre oczyszczenie zatok
 • zatrzymanie oraz wyleczenie stanu zapalnego
 • wzmocnienie organizmu, aby choroba nie powróciła

Moja metoda to kilka następujących po sobie kroków, które szczegółowo omawiam poniżej:

KROK 1 – Rozmasowanie zatok:

Chodzi o to, aby wydzielina, która znajduje się w zatokach została rozluźniona. Dlatego warto jest przed przystąpieniem do kuracji rozmasować sobie palcami okolice brwi, wokół oczu, czoło i wzdłuż nosa. Bardzo skuteczne jest również uciskanie odpowiednich punktów akupresurowych. Są to skuteczne, starożytne metody, które nadal świetnie działają!

To zdjęcie pokazuje jaka jest różnica pomiędzy chorymi a zdrowymi zatokami.Jak skutecznie wyleczyć chore zatoki? - Agnieszka Maciąg (1)

A te dwa pokazują w jaki sposób można je masować oraz gdzie należy uciskać punkty do akupresury leczniczej i uwalniającej blokady chorych zatok:

Jak skutecznie wyleczyć chore zatoki? - Agnieszka Maciąg (2)Jak skutecznie wyleczyć chore zatoki? - Agnieszka Maciąg (3)

KROK 2 – Oczyszczenie wydzieliny i odkażenie:

Teraz przechodzimy do metody Jerzego Zięby, o której opowiedziały mi dziewczyny na moich warsztatach. Początkowo podeszłam do niej lekko sceptycznie, ale muszę przyznać, że działa świetnie! 🙂 Jest to szerzej już znana kuracja z zastosowaniem wody utlenionej. Początkowo wydawało mi się absurdalne wlewanie sobie wody utlenionej do nosa, ale ma to sensowne uzasadnienie. Roztwór, na który przepis podam za chwilę, rozrzedza wydzielinę i działa odkażająco. Wspomaga więc usunięcie wydzieliny (to bardzo ważne!) oraz niszczenie bakterii, które są odpowiedzialne za powstawanie wydzieliny (to jest również bardzo ważne!). I teraz uwaga – jeśli po prostu mamy katar, mikstura zaaplikowana do nosa oczyszcza go, a przebieg infekcji jest znacznie krótszy. W tym przypadku Jerzy Zięba poleca wlewanie mikstury do nosa nawet do trzech razy dziennie, ale uwaga – zaczynamy powolutku! Najpierw tylko raz dziennie i na przykład mniej kropli. Trzeba zobaczyć jak zareaguje organizm. Niektóre osoby leczą się niemal od razu, w ciągu 2-4 dni. Inne osoby, które mają problemy z zatokami od dawna mogą doświadczać pogorszenia samopoczucia. Wydzielina zaczyna spływać, nos może być bardziej zatkany, niektóre osoby narzekają na ból uszu. Tak więc zalecam ostrożność – każdy z nas jest inny. Większość osób leczy się szybko, ale w przypadku przewlekłych problemów z zatokami radzę zacząć bardzo ostrożnie, powoli, stopniowo i delikatnie. Można dać trochę mniej kropli, tylko raz dziennie i najlepiej zrobić to rano, żeby w nocy nie doświadczać zatkanego nosa. U mnie działa to odwrotnie – w razie potrzeby robię kurację właśnie przed snem, aby spokojnie spać z odetkanym nosem. Jednak niektóre osoby z przewlekłymi, ostrymi stanami zapalnymi mogą doświadczać nocnego zatkania nosa, gdy cała wydzielina skumulowana w zatokach zaczyna nagle obficie spływać.

(Video) 💥Jak wyleczyć chore ZATOKI? 4 prostych i SKUTECZNYCH sposoby za ZAPALENIE ZATOK.

Po zaaplikowaniu mikstury nos należy porządnie wydmuchać. Jeśli jest to już infekcja zatokowa, wydzielina będzie spływała po tylnej ścianie gardła i wtedy należy ją odchrząknąć i wypluwać.

Aby sporządzić roztwór, potrzebne są następujące składniki:

 • 5 ml soli fizjologicznej (do kupienia w aptece),
 • 5-7 kropli wody utlenionej (zwykła woda utleniona do kupienia w aptece). Tu ważne uwaga – woda utleniona musi być świeża i świeżo otwarta, ponieważ łatwo się utlenia. Zamiast wody utlenionej (która może działać wysuszająco) można używać 4-5 kropli płynu Lugola (działa bakteriobójczo).

Nie używajmy zbyt zimnej soli fizjologicznej. Plastikową fiolkę przed aplikacją można lekko ogrzać w ciepłych dłoniach. To już dodaję od siebie, ponieważ ważne jest, aby nie wprowadzać do nosa czegoś, co jest zdecydowanie zimne (gdy na przykład wróciliśmy właśnie z produktem z apteki). Oba składniki preparatu mieszamy w małym pojemniczku (np. kieliszek, może być plastikowy pojemnik), pobieramy aplikatorem (do kupienia w aptece, szklane z gumową końcówką lub plastikowe – nazywają się do oczu lub do nosa). Najpierw porządnie dmuchamy nos, aby go oczyścić tak, jak tylko się da, a następnie kładziemy się na plecach, głowę odchylamy do tyłu i zwieszamy w dół (na przykład na krawędzi łóżka) i wlewamy miksturę do obu dziurek nosa. Leżymy z nią tak długo, jak jesteśmy w stanie. I teraz uwaga – jeśli w nosie jest infekcja lub stan zapalny z pewnością pojawi się uczucie pieczenia. Może być nawet dość silne i przykre. Z czasem, gdy nos i zatoki zaczną się leczyć, to uczucie zniknie. Z czasem zniknie zupełnie. To będzie dobry znak. Tak więc nie ma powodu obawiać się tego bólu (że coś jest nie tak z kuracją) – jest to jedynie oznaka, że w organizmie jest stan chorobowy.

Gdy już uznamy, że nie możemy dłużej leżeć z miksturą w nosie, należy usiąść i wydmuchać nos lub wypluć to, co spływa po tylnej ścianie gardła.

Tę czynności należy powtórzyć aż do wyczerpania mikstury.

KROK 3 – Dokładne oczyszczenie wydzieliny i pozbycie się bakterii z organizmu:

I to przechodzimy do ajurwedy, czyli do ssania oleju. Metodę tę opisałam szeroko w poście, który znajdziecie pod tym linkiem.

Dla bardzo wielu osób już samo ssanie oleju jest metodą wystarczającą, aby wyleczyć chore zatoki. Należy robić to cierpliwie, systematycznie i codziennie. Od czasu opublikowania mojego postu spotkałam mnóstwo osób, które wyleczyły wiele swoich chorób i dolegliwości za sprawą tej prostej metody (z zatokami włącznie). Dostałam kilka lisów od osób, które podczas kuracji doświadczyły nieprzyjemnych efektów detoksykacji. Zdarza się – jest to kwestią stanu naszego organizmu. Tak więc mogę dzisiaj stwierdzić, że dla zdecydowanej większości osób jest to metoda absolutnie bezpieczna, która nie przynosi żadnych nieprzyjemnych „skutków ubocznych”. Jest niewieleosób, które dotkliwiej odczuwają efekty oczyszczania (np. tzw. kryzys ozdrowieńczy), ale z moich obserwacji wynika, że jest to najwyżej 1% przypadków. Troszkę więcej osób narzeka na pojawienie się pryszczy (nadal jest to zdecydowana mniejszość). Nie ma sensu narzekać – organizm chce się oczyścić i to jest bardzo dobry objaw! Należy zastanowić się DLACZEGO ten organizm jest aż tak zanieczyszczony, wyciągnąć z tego wnioski i zmienić styl życia!

Tunależy wziąć pod uwagę sposób odżywiania (chemiczne dodatki do napojów i żywności), chemię w kosmetykach, alkohol, leki, inne używki – przecież to wszystko kumuluje się w naszych organizmach. Nie znika samoistnie! Jeśli więc pojawią się przykre efekty ssania oleju, to nie ma sensu złościć się na samą kurację, ale raczej przyjrzeć się uważnie sobie i swojemu życiu! 🙂

Po zaaplikowaniu mikstury z wodą utlenioną, podczas ssania oleju wszystko z zatok zacznie bardzo intensywnie spływać. Należy to odchrząkiwać i systematycznie wypluwać. I tu uwaga – ssanie oleju odbywa się przez 15-20 minut (aż wydzielina przestanie spływać) ale nie używamy przez ten czas tylko jednej dawki oleju. Przeciwnie! Należy systematycznie wypluwać to, co spływa, nie ssać tego, ale pozbywać się, wypluwać i nabierać nową porcję oleju. Zdecydowanie polecam do tej kuracji OLEJ SŁONECZNIKOWY. Nie ma najmniejszej potrzeby używania innego rodzaju oleju (kokosowego czy sezamowego) – podczas tej kuracji należy zużyć go naprawdę sporo, a olej słonecznikowy jest do tego wręcz doskonały!

KROK 4 – Odkażenie jamy ustnej i pozbycie się resztek wydzieliny z gardła:

Tu przechodzimy do mojej genialnej mikstury na gardło. 🙂 Mnóstwo osób już ja stosowało, i są ZACHWYCONE jej skutecznością. Dokładnie piałam o niej w TYM POŚCIE.

(Video) JAK WYLECZYĆ ZATOKI | Jak Wyleczyć Zatoki Domowymi Sposobami

Do tej kuracji na zatoki można lekko ją zmodyfikować w sposób następujący: zaparzamy mocny napar z szałwii. Potrzebujemy 1 dużą szklankę płynu (około 300 ml). Jeśli nie masz czasu na parzenie ziół, to polecam zakup gotowej mikstury ziołowej o nazwie Dentosept – do kupienia w aptece.

Składniki:

 • 300 ml ciepłego, mocnego naparu z szałwii lub 300 ml ciepłej wody + 1- 2 łyżeczki Dentoseptu
 • 1 pełna łyżeczka soli
 • 1 łyżeczka octu jabłkowego

Można dodać do tego propolis (tak jak w miksturze na chore gardło), ale jeśli nie mamy infekcji gardła, nie ma takiej potrzeby.Taką ciepłą miksturą należy dokładnie wypłukać najpierw usta, wypluć, a następnie dokładnie „wygulgać” całe gardło.

KROK 5 – Umycie zębów i języka:

Na koniec dokładnie szorujemy zęby oraz cały język.

KROK 6 – Wzmocnienie organizmu:

Musimy wzmocnić system immunologiczny, aby poradził sobie z ze stanem zapalnym. Tu polecam przyjmowanie pyłku kwiatowego z propolisem. Szeroko pisałam o tym w TYM POŚCIE.

Wspomagająco działa również olejek oregano, Pau D’Arco (kora drzewa inaczej zwana La Pacho) lub na przykład Biostymina (wyciąg z aloesu). Jest również mnóstwo innych naturalnych metod, które można, warto i należy zastosować! 🙂 Na przykład preparatyhomepoatyczne takie jakKalium bichromicum i Hydrastis canadensis. Oczywiście nie musimy przyjmować tych preparatówod razu po sesji oczyszczania, ale w ciągu dnia, wtedy, gdy nam to odpowiada!

Jak często i jak długo stosować kurację?

Całość jednorazowej sesji zajmuje około 30 minut. Jest to więc metoda dla osób, które są już zmęczone chorymi zatokami, przekonały się, że inne metody są nieskuteczne i są zdeterminowane, aby się wyleczyć.

Długość i częstotliwość kuracji jest sprawą indywidualną i zależy od stanu choroby. Niektóre osoby powinny stosować tę kurację 2 razy dziennie, rano (zaraz po przebudzeniu, przed śniadaniem) i wieczorem (około 1 godzina przed pójściem spać). Nie należy tego robić tuż przed samym spaniem, aby nie doszło do zatkania nos, co może się zdarzyć w niektórych przypadkach, na początku kuracji, gdy wydzieliny w zatokach zgromadziło się już dużo.

Z biegiem czasu można przejść do wykonania sesji 1 raz dziennie (najlepiej rano). Niektóre osoby, których stan nie jest zbyt ostry, mogą stosować tę kurację tylko raz dziennie. Jak długo – to są sprawy naprawdę bardzo indywidualne. Ale tutaj uwaga –polepszenie samopoczucia nastąpi z pewnością bardzo szybko. I tu pojawi się pokusa, aby już zaniechać wykonywania tej procedury (wszystkim jest szkoda czasu na leczenie…). Warto jednak doprowadzić tę kurację do końca – to znaczy wykonywać ją do czasu, aż zupełnie nie będzie już wydzieliny w nosie i gardle. W przeciwnym razie zatoki będą tylko zaleczone, a nie wyleczone. I dolegliwość powróci.

Niestety, osoba, która raz zachorowała na zatoki ma skłonność do nawrotów choroby. Tak już jest. Dlatego zawsze wtedy, gdy tylko pojawi się infekcja, należy powrócić do kuracji – jak najszybciej, aby już w zarodku zniszczyć ognisko zapalne. W takim wypadku zwykle wystarcza tylko jedna lub dwie sesje, aby pozbyć się dolegliwości.

(Video) Aneta Hregorowicz-Gorlo o zapaleniu zatok | Naturalnie o Zdrowiu

Inne metody dbania o zatoki i leczenia zatok.

Leki na chore zatoki:

W aptekach jest obecnie dostępnych mnóstwo preparatów, które działają przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i wspomagająco. Warto czytać skład na opakowaniu – niektóre są naturalne, roślinne, ziołowe, inne zupełnie chemiczne. Istnieją preparaty, które wspomagają leczenie lub zmniejszają obrzęk, co ułatwia oddychanie oraz przesuwanie się wydzieliny (oczyszczają i odblokowują nos). Warto również sięgnąć po leki homeopatyczne, takie jak na przykład Kalium bichromicum i Hydrastis canadensis. Wbrew opinii niektórych sceptyków przynoszą mnóstwo wymiernych korzyści zdrowotnych, w dodatku bez skutków ubocznych. Są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Tak więc jest w czym wybierać!

Wskazania:

– nieżyt błony śluzowej nosa, gęsty wyciek, lepki, zielonkawy, przylegający, tworzący niekiedy strupy w otworach nosowych; czasami z domieszką krwi;
– zapalenie zatok, wspomagająco w zapaleniu zatok czołowych; nieżyt błony śluzowej z bólem i uczuciem ucisku u nasady nosa; obecność gęstej, lepkiej wydzieliny spływającej po tylnej ścianie gardła.

Warto też poradzić się lekarza homeopaty, który dobierze lek dokładnie do naszych specyficznych objawów. Każdy z nas jest inny, a ta sama choroba u każdej osoby może przebiegać w inny sposób.

Ajurweda

W ajurwedzie dbałość o zatoki jest sprawą absolutnie podstawową – jest CODZIENNYM elementem higieny osobistej. Do oczyszczania zatok używa się specjalnych olejów lub mikstur wodnych, którymi codziennie oczyszcza się zatoki. W naszej kulturze powszechna, codzienna dbałość o zatoki praktycznie nie istnieje. Jakie są tego efekty – widzimy wokół siebie i sami doświadczamy tego na sobie. Warto więc to zmienić – a wtedy zmieni się jakość naszego życia. A przecież właśnie o to nam chodzi! Aby to życie było fajne, przyjemne, byśmy świetnie się czuli i mieli mnóstwo energii. Do tego niezbędne są drożne zatoki i dobrze dotleniony mózg!!!

Ajurwedyjska metoda oczyszczania chorych zatok nazywa się nasya. Jest bardzo skuteczna, opiera się na dosyć podobnych procedurach, które opisałam w mojej kuracji, ale w niej potrzebne są bardzo specjalne oleje, specyficzne ziołowe preparaty, a także dobry specjalista, który cały zabieg odpowiednio wykona.

W zasadzie jedynym preparatem do higieny nosa i zatok są szeroko dostępne w aptekach i wielu drogeriach preparaty w areozolu z solą morską. Niektóre z nich są wzbogacone ziołami lub naturalnymi olejkami.Inne dobre, naturalne metody oczyszczania zatok to inhalacje (np. z sodą oczyszczoną) lub kompresy z soli przykładane na czoło. To jest metoda świetna oczywiście na zatoki czołowe, ale na przynosowe już nie.

Olejki eteryczne

Wspomagająco działają również różne olejki eteryczne, które ułatwiają oddychanie, a także działają antyseptycznie. Tu na pierwszym miejscu mogę polecić olejek eukaliptusowy, który powinien być w każdym domu. Działa świetnie nie tylko na chore zatoki, ale również wspomagająco przy zwyczajnym katarze. Gdy Helenka ma zatkany nosek, zawsze stawiam koło jej łóżeczka kominek wodny z kilkoma kropelkami tego cudownego olejku, a czasem kilka kropelek umieszczam na specjalnej małej poduszeczce do aromaterapii, którą układam bliżej śpiącej córeczki.

(Video) Zatoki - STEFANIA KORŻAWSKA - poradnik Odc 30

Jak zrobić kompres z soli na zatoki?

Na suchej patelni lekko podgrzewamy sól (najzwyklejszą sól spożywczą). Bierzemy kawałek materiału (np. bawełnianą ściereczkę). Dobrze ciepłą (ale nie gorącą, aby się nie poparzyć!) sól wysypujemy na ściereczkę, zawijamy dokładnie z każdej strony robiąc z niej podłużny, płaski pasek o szerokości i długości czoła. Boki oczywiście również należy zawinąć, aby sól się nie wysypała. Wygląda to mniej więcej w ten sposób:

Jak skutecznie wyleczyć chore zatoki? - Agnieszka Maciąg (4)

Gdy sól się ochłodzi, należy odwinąć kawałek materiału i ponownie przyłożyć ciepły kompres. Tę czynność należy powtarzać kilkakrotnie, aby jednorazowa sesja z ciepłym okładem trwała około 10 – 15 minut.

Ciepły okład ogrzewa zatoki czołowe i powoduje, że wydzielina łatwiej spływa. Po wykonaniu kompresu należy dokładnie wydmuchać nos i uważać, aby tego dnia pozostać w cieple (nie można tego przewiać ani zaziębić). Taki kompres przynosi ulgę również podczas silnego kataru. Nie działa jednak na infekcje zatok przynosowych (oczywiście). 🙂

Akupresura, którą można zrobić samodzielnie:

Bardzo pomocne jest również akupresura, którą można wykonywać samemu, w niemal każdym miejscu (również w pracy i w podróży). Na naszym ciele istnieją specjalne, bardzo wrażliwe punkty, których stymulacja wpływa na samoleczenie organizmu. Tu jest film, który może okazac się pomocny:

I na koniec najważniejsze – PAMIĘTAJCIE o noszeniu CZAPKI. Lub innego nakrycia głowy, które szczelnie chroni uszy i zatoki czołowe. Ważne jest również to, aby nie wychodzić na chłodne powietrze z wilgotnymi włosami, zaraz po porannym prysznicu. To bardzo ważne, aby się chronić. Żyjemy w takim, a nie innym klimacie, nie ma sensu na to narzekać, ale mądrze się przystosować, zaadoptować. W medycynie chińskiej od wieków zwraca się uwagę na to, że podczas chłodów należy chronić przed wychłodzeniem następujące obszary naszego ciała: stopy, ręce, głowa oraz nerki. To bardzo ważne! Dlatego kupujemy okrycia wierzchnie, które zakrywają nerki oraz całe biodra. Dbajmy o siebie mądrze! Gdy jesteśmy młodzi względy wizualne są dla nas priorytetem, dlatego robimy sobie krzywdę, którą usiłujemy później naprawić przez resztę naszego życia… Cóż, mimo to uczmy się na własnych błędach, aby w przyszłości już ich nie popełniać! 🙂

Życzę Wam wytrwałości! Nie mówicie proszę, że nie macie czasu na leczenie, ponieważ prawda jest taka, że nie mamy czasu na chorowanie! 🙂 Zdrowie jest najważniejsze, a odpowiednia motywacja i determinacja może bardzo skutecznie zadziałać tam, gdzie inne metody są po prostu nieskuteczne.

Trzymam za Was kciuki i przesyłam najserdeczniejsze i najcieplejsze pokłady dobrej energii! 🙂

Ps. Artykuł ten dedukuję Wam wszystkim moi kochani, ale w sposób szczególny mojej córce chrzestnej Karolince i mojemu bratu Krzyśkowi, który nigdy nie nosił czapki… LOVE 🙂

(Video) SSANIE OLEJU. 🍀 Naturalny sposób na detoks, oczyszczenie zatok i wybielanie zębów.

FAQs

Jak pozbyc się zatok na zawsze? ›

Poza wodą warto sięgać po rozgrzewające herbaty i napary ziołowe dobre na zatoki. Przeciwbakteryjnie i udrażniająco na drogi oddechowe działają imbir, goździki czy kardamon, które warto dodawać do herbat. Skuteczne będą też pite regularnie napary z lipy, tymianku, rumianku i szałwii.

Jak wyleczyc zatoki do konca? ›

Aby leczenie zatok było skuteczne, konieczne jest podanie Pacjentowi trafionego preparatu, który zarówno obkurczy tkanki jak i udrożni nos i pozbędzie się zakażenia. Najczęściej stosuje się leki obkurczające naczynia błony śluzowej oraz leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.

Jak szybko i skutecznie wyleczyć zatoki? ›

Do miski nasyp np. 2 łyżki soli kuchennej lub rumianku, a następnie zalej wodą. Pochyl się nad miską, nakryj głowę ręcznikiem i spokojnie wdychaj parę, wdychając powietrze nosem, a wydychając ustami. Inhalacja powinna trwać mniej więcej 10-15 minut i być powtarzana 2–4 razy dziennie.

Jak wyleczyć zapalenie zatok bez antybiotyku? ›

Można stosować doraźnie:
 1. roztwory soli fizjologicznej i specjalne płukanki do nosa, tzw. irygacje;
 2. niesteroidowe leki przeciwzapalne;
 3. leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe;
 4. inhalacje lub wziewy;
 5. alfa-adrenomimetyki w kroplach do nosa,
 6. mukolityki i sekretolityki (syropy na kaszel).
27 Jan 2020

Co rozpuszcza wydzielinę w zatokach? ›

Ciepłe kompresy z leczniczej soli jodowo-bromowej (można ją kupić w aptece) - kilka garści gruboziarnistej soli podgrzewamy na patelni, zawijamy w płócienną ściereczkę i przykładamy do czoła. Związki jodu i bromu uwalniające się z woreczka pod wpływem ciepła sprawiają, że wydzielina łatwiej schodzi z zatok.

Jak długo oczyszczają się zatoki? ›

Niektóre osoby leczą się niemal od razu, w ciągu 2-4 dni. Inne osoby, które mają problemy z zatokami od dawna mogą doświadczać pogorszenia samopoczucia. Wydzielina zaczyna spływać, nos może być bardziej zatkany, niektóre osoby narzekają na ból uszu.

Czego nie lubią zatoki? ›

Zatoki nie lubią suchego, zanieczyszczonego oraz klimatyzowanego powietrza. dodatkowe nawodnienie, np. picie herbatek ziołowych z szałwii, kopru. inhalacje – czyli wdychanie pary wodnej wraz z aromatem ziół czy olejków eterycznych, które pomogą rozrzedzić wydzielinę, ułatwią oddychanie i zmniejszą ból.

Co pomaga na przewlekłe zapalenie zatok? ›

Jeśli cierpisz na przewlekłe zapalenie zatok, lekarz może zalecić: antybiotyki, sterydy donosowe, rzadziej doustne, płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej.

Czy chore zatoki lubią ciepło? ›

Wszystkie zatoki przynosowe (szczękowe, czołowe, klinowe, sitowe) są przestrzeniami powietrznymi zlokalizowanymi w twarzoczaszce. Biorą udział w ogrzewaniu, nawilżaniu i oczyszczaniu powietrza, którym oddychamy. Stanowią również, podobnie jak nos, barierę ochronną dla układu oddechowego.

Jak odblokować zatoki nosowe? ›

Płukanie zatok czołowych to jedna z najskuteczniejszych metod walki z ich infekcjami. Ból głowy, zapchany nos, zatkane uszy, gęsta wydzielina z nosa to tylko niektóre objawy zapalenia zatok.
...
Do najskuteczniejszych metod zalicza się:
 1. płukanie zatok,
 2. inhalacje ziołowe (np. z rumianku),
 3. nebulizacje solą fizjologiczną.

Dlaczego wydzielina z zatok spływa do gardła? ›

Flegma w gardle – przyczyny

Obecność wydzieliny, śluzu czy flegmy w gardle to efekt toczącego się stanu zapalnego w obrębie gardła, ale nie tylko. Spływanie wydzieliny po gardle może towarzyszyć zapaleniu zatok czy nieżytowi nosa – warto wtedy zadbać o właściwe leczenie stanu zapalnego w obrębie zatok.

Od czego są chore zatoki? ›

Najczęściej przyczyną stanów zapalnych zatok są wirusy, bakterie i grzyby, próchnica oraz nieleczone przeziębienie. Zapalenie zatok nierzadko związane jest z nietrafioną diagnozą i niewłaściwym leczeniem, co może skutkować przewlekłym problemem, któremu towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości.

Jak pozbyć się bakterii z zatok? ›

Bakteryjne zapalenie zatok zwalcza się stosowaniem antybiotykoterapii. Jeśli to możliwe, warto wykonać wymaz, a następnie posiew, w celu określenia przyczyny zapalenia zatok. Dodatkowo stosuje się leki obkurczające śluzówkę nosa, aby ułatwić ewakuację wydzieliny.

Jak spać z zatokami? ›

udrożnić nos, maści rozgrzewające – pomogą w łatwiejszym odpływie wydzieliny, złagodzą obrzęk, nawilżacz – może pomóc w utrzymaniu wilgotności powietrza, łagodząc tym samym dolegliwości, spanie z uniesioną głową – ułatwia spływanie wydzieliny.

Czy czosnek jest dobry na zatoki? ›

Okazuje się, że zapach kminku, skutecznie udrażnia zapchany nos. Czosnek na zatoki? Zdecydowanie! Współczesna fitoterapia poleca wdychanie oparów z rozkrojonej cebuli lub rozgniecionego czosnku.

Jaki jest dobry lek na zatoki? ›

Ból zatok
 • Sinupret extract, 160 mg, tabletki drażowane, 20 szt. ...
 • Ibuprom Zatoki, 200 mg + 30 mg, tabletki powlekane, 24 szt. ...
 • Otrivin 0,1%, 1 mg/ml, aerozol do nosa, 10 ml. ...
 • Sinupret, tabletki drażowane, 50 szt. ...
 • Theraflu Zatoki, 650 mg+10 mg, proszek do sporządzenia roztworu doustnego, 14 saszetek.

Jak Masowac chore zatoki? ›

Pierwszym krokiem jest masaż wzgórka obojczyka poprzez naciskanie go placami za pomocą ruchu pulsującego. Masujemy zawsze w dół, po czym powtarzamy tę czynność. Tak samo postępujemy z szyją, karkiem i uszami. Potem wszystkie czynności powtarzamy jeszcze raz, ale od końca.

Jak długo schodzi wydzielina z zatok? ›

Gęsty katar z żółtą wydzieliną z nosa to objaw zapalenia zatok, do którego dochodzi na skutek nieleczonego przeziębienia. Nieżytowi nosa u osoby chorej na zatoki towarzyszy ból głowy. "Żółty katar" trwa dłużej niż zwykły, bo utrzymuje się około 10 dni.

Czym smarować chore zatoki? ›

Weź kilka kropel olejku (takiego, którego można używać do twarzy-olejek arganowy, jojoba, masło shea czy nawet oliwka) dodaj kroplę jednego z wyżej wymienionych olejków np. eukaliptusowego. Delikatnie smaruj twarz w okolicach zatok, płynnymi ruchami.

Czy cebula pomaga na zatoki? ›

Domowe sposoby na zapalenie zatok: cebula i czosnek

Współczesna fitoterapia poleca wdychanie oparów z rozkrojonej cebuli lub rozgniecionego czosnku. Jeśli ich zapach okaże się zbyt drażniący i wystąpi np. łzawienie oczu, należy przerwać kurację.

Jak laryngolog czysci zatoki? ›

Na chore zatoki najlepszy jest roztwór chlorku sodu, często określany jako woda morska. Płukanie zatok ma działanie przede wszystkim oczyszczające z zalegającego śluzu, który może blokować ujścia zatok przynosowych.

Kiedy mija zapalenie zatok? ›

Zapalenie zatok – rodzaje

ostre zapalenie zatok – pojawia się ono np. raz w roku i trwa krócej niż 12 tygodni. Najczęściej stan zapalny przechodzi po ok. 10 dniach.

Czy zatoki się regenerują? ›

Regeneracja śluzówki nosa trwa różnie, w zależności od stopnia uszkodzenia błony i zdolności danego organizmu do regeneracji. Już po kilku dniach systematycznej pielęgnacji i stosowania preparatów wspomagających powinniśmy poczuć poprawę.

Czy zatoki lubią zimno? ›

Zatoki nie lubią ani zimna, ani suchego powietrza. Od rozpoczęcia się chłodniejszych dni w okolicach października, należy bezwzględnie nosić czapki.

Czego nie jesc przy zapaleniu zatok? ›

Produkty wpływające niekorzystnie na organizm w czasie zapalenia zatok:
 • mleko oraz nabiał – zwiększa lepkość śluzu co utrudnia oczyszczanie zatok. ...
 • cukier – osłabia organizm, wypłukuje witaminy i składniki mineralne oraz podrażnia błony śluzowe;
27 Oct 2021

Czy neurolog leczy zatoki? ›

Na podstawie wywiadu wskazującego na zapalenie zatok przynosowych i obecność powikłań, badania przedmiotowego i radiologicznego. Konieczna jest konsultacja okulisty i laryngologa, niekiedy neurologa i neurochirurga.

Jak naturalnie leczyć zatoki? ›

Naturalne metody leczenia zatok

Jedną z naturalnych metod leczenia są inhalacje na zatoki z soli kuchennej, naparów z ziół lub olejków eterycznych. Regularne wykonywanie inhalacji w ciągu dnia pomaga rozrzedzić zalegającą, gęstą wydzielinę w drogach oddechowych i tym samym poprawić drenaż zatok przynosowych.

Jak Odetkac zatoki uszne? ›

Uszy zatkane z powodu zapalenia zatok lub choroby, najłatwiej odetkać za pomocą inhalacji lub okładów z rumianku, który ma właściwości przeciwzapalne. Domowe sposoby na odetkanie ucha często pozwalają na szybkie usunięcie przykrych dolegliwości. Do odetkania ucha można użyć wody utlenionej, którą wkrapia się do ucha.

Kiedy do szpitala z zatokami? ›

Pojawia się gorączka powyżej 38 st. C, może wystąpić silny ból głowy lub twarzy, nasilający się przy pochylaniu. Charakterystyczne w przypadku bakteryjnego zapalenia zatok jest jednostronne lokalizowanie się objawów. Pojawia się zmiana koloru wydzieliny z nosa.

Czy Amol jest dobry na zatoki? ›

Amol jest lekiem, który wykazuje szerokie spektrum lecznicze, dzięki zastosowanym w nim składnikom naturalnym – olejkom eterycznym. Olejek goździkowy ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jest skuteczny w przypadku stanów zapalnych gardła, jamy ustnej i zatok.

Dlaczego wydzielina z zatok spływa do gardła? ›

Flegma w gardle – przyczyny

Obecność wydzieliny, śluzu czy flegmy w gardle to efekt toczącego się stanu zapalnego w obrębie gardła, ale nie tylko. Spływanie wydzieliny po gardle może towarzyszyć zapaleniu zatok czy nieżytowi nosa – warto wtedy zadbać o właściwe leczenie stanu zapalnego w obrębie zatok.

Gdzie spływa wydzielina z zatok? ›

Wydzielina z zatok w gardle – objawy

Aby upewnić się, że obecność wydzieliny wiąże się z dolegliwościami zatok, wystarczy zwrócić uwagę na objawy towarzyszące. Podstawowym jest oczywiście nieprzyjemna, gęsta wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła, przebiegająca z koniecznością kaszlu czy odkrztuszania.

Co spływa z zatok? ›

Spływanie wydzieliny z zatok po tylnej ścianie gardła

Uporczywa wydzielina bardzo często stanowi efekt stanu zapalnego zatok, będącego zazwyczaj zejściem infekcji górnych dróg oddechowych. Zapalenie zatok może być ostre lub przewlekłe.

Jak długo może trwać zapalenie zatok? ›

Ze względu na czas trwania choroby, zapalenia zatok dzieli się na: ostre – trwające do 4 tygodni; podostre – utrzymujące się 4-8 tygodni; przewlekłe – trwające powyżej 8 tygodni.

Jak Masowac chore zatoki? ›

Pierwszym krokiem jest masaż wzgórka obojczyka poprzez naciskanie go placami za pomocą ruchu pulsującego. Masujemy zawsze w dół, po czym powtarzamy tę czynność. Tak samo postępujemy z szyją, karkiem i uszami. Potem wszystkie czynności powtarzamy jeszcze raz, ale od końca.

Czym smarować chore zatoki? ›

Weź kilka kropel olejku (takiego, którego można używać do twarzy-olejek arganowy, jojoba, masło shea czy nawet oliwka) dodaj kroplę jednego z wyżej wymienionych olejków np. eukaliptusowego. Delikatnie smaruj twarz w okolicach zatok, płynnymi ruchami.

Jak szybko wyleczyć zatoki domowym sposobem? ›

Jeśli chodzi o domowe sposoby na zatoki, pierwszym są kompresy z soli. Przede wszystkim stosuje się do nich sól jodowo-bromową, którą można kupić w aptece. Należy wziąć kilka garści soli gruboziarnistej i podgrzać na patelni. Tak przygotowaną sól zawijamy w ścierkę i przykładamy do czoła na około 45 minut.

Jak długo schodzi wydzielina z zatok? ›

Gęsty katar z żółtą wydzieliną z nosa to objaw zapalenia zatok, do którego dochodzi na skutek nieleczonego przeziębienia. Nieżytowi nosa u osoby chorej na zatoki towarzyszy ból głowy. "Żółty katar" trwa dłużej niż zwykły, bo utrzymuje się około 10 dni.

Jak zapobiec spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła? ›

Jedną z najprostszych porad jest spanie na boku, przy czym głowa powinna być wyżej. Wówczas łatwiej będzie usuwać nadmiar wydzieliny. Można również skorzystać z dostępnych w aptece kropli na katar. Przynoszą one natychmiastową ulgę, ponieważ obkurczają błonę śluzową nosa i w ten sposób niwelują uczucie zatkania.

Ile razy dziennie można płukać zatoki? ›

Płukanie nosa i zatok w celach leczniczych powinno być wykonywane dwa razy dziennie, w celach profilaktycznych i oczyszczających – raz dziennie.

Jak płukać zatoki w domu? ›

Powoli przechyl butelkę, by płynęła woda. W tym momencie przestań oddychać przez nos, a zacznij przez usta. Płyn powinien przepłynąć przez drogi i zatoki nosowe, a następnie wypłynąć drugim otworem nosa. Jeśli resztki płynu wpadną do ust, nie należy ich połykać, tylko wypluć.

Jak pozbyć się zalegającej wydzieliny w gardle? ›

Syropy wykrztuśne- pomagają rozrzedzić i odkrztusić zalegającą wydzielinę. Są to syropy z np. acetylocysteiną, ambroksolem lub bromheksyną. Pastylki do ssania – warto sięgnąć po preparaty zawierające kompozycję podbiału i tymianku, które pomagają w łagodzeniu kaszlu, chrypki oraz stanów zapalnych błony śluzowej.

Jak rozrzedzić flegmę z zatok? ›

Przy nadprodukcji śluzowej wydzieliny skorzystać można z leków obkurczających błonę śluzową nosa, np. takich, które w swoim składzie mają oksymetazolinę. Czasami pacjentom zalecany bywa także lek na rozrzedzenie wydzieliny z zatok, taki jak np. acetylocysteina.

Jaki jest dobry lek na zatoki? ›

Jeżeli miewamy problemy z zatkanymi zatokami, pomogą nam leki takie, które rozrzedzają wydzielinę. Odpowiednie będą: Afrin, Afrin ND Mentol, Humer (woda morska hipertoniczna), Irigasin (zestaw do płukania nosa i zatok), Ibuprom Zatoki Hipertonic spray, Narivent (przeciwobrzękowy aerozol do nosa).

Czy zapalenie zatok samo przejdzie? ›

Ostre zapalenie zatok utrzymuje się zwykle maksymalnie do 12 tygodni (zwykle okres ten trwa do 10-12 dni), po czym objawy choroby ustępują. Przewlekłe zapalenie zatok trwa powyżej 12 tygodni, a chory zgłasza, że objawy wciąż powracają, choć nie są one tak nasilone, jak w przypadku ostrego przebiegu choroby.

Jaki antybiotyk na silne zapalenie zatok? ›

Zapalenie zatok

W przypadku zakażenia bakteryjnego najczęściej podaje się antybiotyki: amoksycylinę, cefalosporyny lub makrolid.

Videos

1. Napoj na przeziebienie - jak zrobic?
(Adolf Kudlinski)
2. Skuteczne sposoby na ból gardła | Kamila Lipowicz | Porady dietetyka klinicznego
(Ajwendieta Dietetyka Kliniczna)
3. Ssanie oleju - Fresh Ekologiczny Olej - BIO PLANÈTE - Umyć zęby - Olej do płukania ust
(BIO PLANÈTE)
4. Agnieszka Maciąg, 20m2 talk-show, odc. 317, cz.2
(ŁukaszJakóbiak)
5. Pierwsze objawy infekcji - jak sobie z nimi radzić opowiada dr Joanna Gzik | Naturalnie o Zdrowiu
(Naturalnie o Zdrowiu)
6. Jak wzmocnić odporność u dorosłych? | Rozmowa z dr Joanną Gzik | Naturalnie o Zdrowiu
(Naturalnie o Zdrowiu)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Corie Satterfield

Last Updated: 02/25/2023

Views: 5749

Rating: 4.1 / 5 (62 voted)

Reviews: 85% of readers found this page helpful

Author information

Name: Corie Satterfield

Birthday: 1992-08-19

Address: 850 Benjamin Bridge, Dickinsonchester, CO 68572-0542

Phone: +26813599986666

Job: Sales Manager

Hobby: Table tennis, Soapmaking, Flower arranging, amateur radio, Rock climbing, scrapbook, Horseback riding

Introduction: My name is Corie Satterfield, I am a fancy, perfect, spotless, quaint, fantastic, funny, lucky person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.