Hydrodekompresja nerwu pośrodkowego - co to jest i na czym polega? (2023)

Cieśń nadgarstka to w kontekście dolegliwości uciążliwe schorzenie. Współczesna medycyna oferuje jednak wiele metod jego leczenia takich jak hydrodekompresja nerwu pośrodkowego. Dziś opowiem o niej więcej i wykażę, że jest o wiele skuteczniejszym sposobem na pozbycie się dolegliwości w zespole kanału nadgarstka niż iniekcje kortykosteroidowe. Ponadto istnieje również przewaga tej metody nad zabiegiem chirurgicznym. Z tego artykułu dowiesz się, na czym dokładnie polega zabieg hydrodekompresji w cieśni nadgarstka, kto może się mu poddać oraz przeczytasz o jego najważniejszych zaletach.

Spis treści

Cieśń nadgarstka – najważniejsze informacje

Cieśń nadgarstka to jedna z najczęściej występujących obwodowych neuropatii uciskowych na poziomie kończyny górnej. Polega na ucisku nerwu pośrodkowego, który unerwia palce I-III i połowę palca IV przez zgrubiałe i przeciążone więzadło poprzeczne nadgarstka (zwane troczkiem zginaczy). W przebiegu zespołu cieśni nadgarstka dochodzi również do wzrostu ciśnienia w kanale nadgarstka do 30-50 mm Hg, podczas gdy u osoby zdrowej wartość ta wynosi ok. 14 mmHg. Ucisk nerwu prowokuje objawy m.in. w postaci zaburzeń czucia, drętwienia ręki, osłabienia siły mięśniowej. Im wyższe ciśnienie w kanale, tym dolegliwości są silniejsze i bardziej dokuczliwe.

Hydrodekompresja nerwu pośrodkowego - co to jest i na czym polega? (1)

(Video) Zespół cieśni nadgarstka - leczenie operacyjne w Centrum Medycznym Michalak

Zespół cieśni nadgarstka dotyczy ok. 6% społeczeństwa, a wiodącą przyczyną tego schorzenia jest praca opierająca się na wykonywaniu powtarzalnych ruchów ręką. Do innych determinantów neuropatii nerwu pośrodkowego należą wiek, płeć (częściej kobiety), nadwaga/otyłość oraz zaburzenia mięśniowo-szkieletowe. W zależności od stadium zaawansowania tej jednostki chorobowej rozważane są różne metody leczenia począwszy od zachowawczego, a skończywszy na operacyjnym. Dziś skupię się na nieinwazyjnej procedurze odbarczenia nerwu pośrodkowego, a mianowicie hydrodekompresji.

Aby dowiedzieć się więcej o neuropatii uciskowej w obrębie ręki, zapraszam do przeczytania artykułu poświęconemu cieśni nadgarstka.

Hydrodekompresja nerwu pośrodkowego – co to jest?

Hydrodekompresja nerwu pośrodkowego to nieinwazyjna i bezoperacyjna metoda leczenia cieśni nadgarstka z wykorzystaniem USG i cienkiej igły. Obecnie stanowi nowoczesny zamiennik operacyjnego odbarczenia nerwu i wiąże się z krótkim czasem rekonwalescencji oraz szybkim powrotem do pracy zawodowej i codziennych aktywności. Głównymi celami hydrodekompresji są:

 • poszerzenie światła kanału nadgarstka,
 • uwolnienie nerwu pośrodkowego od ucisku zgrubiałego więzadła poprzecznego (zwanego troczkiem zginaczy), poprawa jego mobilności (ślizgu) i odżywienia,
 • usprawnienie odpływu żylnego,
 • zniesienie dolegliwości towarzyszących cieśni nadgarstka.

Kwalifikacja do zabiegu hydrodekompresji

Kwalifikacja do zabiegu odbywa się podczas konsultacji z lekarzem ortopedą. Wizyta uwzględnia wywiad, podczas którego pacjent opowiada o długości i charakterze swoich dolegliwości, dotychczasowym leczeniu oraz skuteczności wcześniejszych metod leczenia. Oprócz wywiadu wizyta kwalifikacyjna obejmuje badania obrazowe (ENeG, EMG,USG) ręki oraz badanie kliniczne.

Najbardziej obiektywnym badaniem jest elektroneurografia (ENeG; badanie przewodnictwa we włóknach czuciowych i ruchowych nerwów obwodowych). To badanie pozwalające określić m.in. prędkość przewodzenia w danym nerwie. W wielu chorobach nerwów obwodowych (w tym w zespole cieśni nadgarstka) dochodzi do zmniejszenia tej prędkości, co świadczy pośrednio o stopniu uszkodzenia nerwu u danego pacjenta. W praktyce pacjenci są często kierowani na badanie EMG, czyli elektromiografię, która pokazuje po prostu czynność mięśni po stymulacji prądem elektrycznym.

(Video) Zespół cieśni nadgarstka | przyczyny, diagnoza, leczenie

Badanie ENG pozwala również pokazać stopień zaawansowania zespołu kanału nadgarstka. W łagodnym i średniozaawansowanym możemy wykonać hydrodekompresję. Jeśli cieśń nadgarstka osiąga zaawansowane stadium, to leczenie operacyjne jest najczęściej lepszym rozwiązaniem. Niestety, w perspektywie czasu nawet operacja nie jest gwarancją całkowitego ustąpienia dolegliwości.

Jednym z warunków kwalifikacyjnych jest brak efektów postępowania zachowawczego (fizykoterapia, ćwiczenia, zastrzyki), a także operacyjnego. To drugie może skutkować nawrotem dolegliwości ze względu na możliwość powikłań w postaci blizny. Ortopeda kwalifikuje pacjenta do hydrodekompresji również wtedy, gdy pacjent nie chce decydować się na dłuższą rekonwalescencję oraz związany z tym czasowy brak pełnej aktywności codziennej i zawodowej. Po zabiegu operacyjnym 2 tygodnie zajmuje samo oczekiwanie na zdjęcie szwów, zaś po około 8 tygodni pacjenci mogą względnie normalnie wrócić do pracy.

Hydrodekompresja nerwu pośrodkowego - co to jest i na czym polega? (2)

Przeciwwskazania do nieoperacyjnego odbarczenia nerwu pośrodkowego

Ze względu na wysokie bezpieczeństwo nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do bezoperacyjnego odbarczenia nerwu pośrodkowego. Możemy mówić jedynie o indywidualnych i względnych czynnikach wykluczających takich jak zmiany skórne czy stany zapalne w miejscu iniekcyjnym. Wyjątkiem jest potwierdzone uczulenie na leki znieczulenia miejscowego oraz sterydowe.

Hydrodekompresja w cieśni nadgarstka – przebieg, czas trwania

Hydrodekompresja nerwu pośrodkowego to metoda sonochirurgiczna, która przebiega w znieczuleniu miejscowym. Pierwszym etapem jest oczyszczenie miejsca wkłucia za pomocą środków do dezynfekcji, używanych również na bloku operacyjnym. Następnie podczas jednego ukłucia wprowadza się roztwór leków, zawierający między innymi środki znieczulenia miejscowego.

Pierwsze wkłucie prowadzę pod kontrolą USG od strony łokciowej kanału nadgarstka. Moim zdaniem jest to bezpieczniejsze, ponieważ zmniejsza ryzyko uszkodzenia tętnicy promieniowej oraz łatwiejsze. Nerw pośrodkowy jest wówczas „odklejany” w przekroju poprzecznym, dlatego istotę stanowi podanie leków zarówno powyżej jak i poniżej nerwu.

(Video) Zespół Cieśni nadgarstka tydzień po zabiegu na NFZ

Hydrodekompresja nerwu pośrodkowego - co to jest i na czym polega? (3)

Na monitorze widzimy dokładnie cały proces w czasie rzeczywistym łącznie z podawanym płynem. Następnie wykonuję dwa wkłucia w przekroju podłużnym nerwu – od części bliższej oraz dalszej.Tylko wówczas mogę mieć pewność, że nerw został całkowicie uwolniony od ucisku struktur znajdujących się w jego sąsiedztwie.

Podczas całego zabiegu kontrolowane są dolegliwości pacjenta. Wystąpienie zjawiska przejścia prądu elektrycznego świadczy o tym, że igła drażni nerw, a to stanowi pewny sygnał, żeby odrobinę się cofnąć. Zabieg wymaga więc dużej precyzji, a każdy milimetr ma znaczenie. Najlepsze efekty uzyska się wówczas, gdy leki będą podane tuż przy osłonce nerwu.

Hydrodekompresja nerwu pośrodkowego - co to jest i na czym polega? (4)

Hydrodekompresja nerwu pośrodkowego – czas trwania

Podczas opisanych wcześniej czynności pacjent przez większość czasu nie czuje bólu iniekcyjnego, a wszelkie dolegliwości związane z cieśnią nadgarstka mijają. Czas trwania procedury hydrodekompresji trwa ok. 20 minut. Ponadto zarówno konsultacja, jak i zabieg mogą odbyć się podczas jednej wizyty. Jest to najlepsze rozwiązanie dla pacjentów przyjeżdzających spoza Warszawy, a coraz częściej nawet zza granicy. W takim przypadku muszę jednak znać wcześniej historię pacjenta – wskazany jest kontakt telefoniczny / e-mailowy.

Jaki jest czas powrotu do aktywności?

Po hydrodekompresji w cieśni nadgarstka pacjent może od razu wykonywać codzienne aktywności. Oczywiście przez kilka dni nadal powinien uważać na czynności obciążające nadgarstek, np. dźwiganie zakupów czy utrzymywanie tej samej pozycji nadgarstka przez długi czas. Nie ma jednak konieczności unieruchomienia kończyny tak jak w przypadku operacji. Opisywana metoda leczenia jest zatem bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób pozostających czynnymi zawodowo, które nie mogą pozwolić sobie na długą rekonwalescencję.

(Video) HYDRODEKOMPRESJA w zespole cieśni nadgarstka z osoczem PRP. Bez kolejki, nowoczesna metoda.

Rehabilitacja po bezoperacyjnym uwolnieniu nerwu pośrodkowego

Mimo szybkiego ustąpienia dolegliwości już po zakończeniu procedury iniekcyjnej, rehabilitacja jest bardzo ważna, by utrzymać zadowalające efekty. Na samym początku rekomenduję ćwiczenia czynne stawu nadgarstkowo-promieniowego, a także palców ręki oraz masaż zginaczy nadgarstka. W kolejnym etapie warto również pracować nad wzmocnieniem mięśni w obrębie nadgarstka. Po zabiegu pokazuję pacjentowi ćwiczenia, jakie można wykonać samemu – bez konieczności udawania się do fizjoterapeuty.

Nieoperacyjne leczenie zespołu kanału nadgarstka – główne zalety

Przewaga hydrodekompresji w zespole cieśni kanału nadgarstka nad operacyjną metodą leczenia jest bardzo duża. Do jej najważniejszych zalet należą:

 • brak tworzenia się blizny/bliznowca (co jest obecne przy zabiegu chirurgicznym), które stanowią nie tylko defekt estetyczny, ale mogą również uciskać nerw i spowodować nawrót dolegliwości. Blizna łącznotkankowa tworzy się po dosłownie każdym zabiegu operacyjnym – zarówno w najbliższym sąsiedztwie nerwu jak i na skórze;
 • bardzo krótki czas rekonwalescencji;
 • mniejsze ryzyko powikłań takich jak uszkodzenie okolicznych naczyń krwionośnych i struktur;
 • mniejsze ryzyko infekcji dzięki przeprowadzeniu zabiegu w sposób ,,zamknięty” bez przecinania skóry;
 • zastosowanie znieczulenia miejscowego, które jest mniej inwazyjne niż znieczulenie ogólne (ból gardła, obecność gazów anestetycznych, krótsza czasowa procedura);
 • problemy administracyjne badania przed przyjęciem do szpitala, kolejki oczekujących, dłuższy pobyt w placówce medycznej;

Nieoperacyjne leczenie zespołu kanału nadgarstka – główne wady

 • stadium zaawansowane nie nadaje się do leczenia mini inwazyjnego
 • koszty – zabieg nie jest wykonywany w ramach NFZ. Cena w aglomeracji warszawskiej waha się między 1500 a 2000 zł. W moim gabinecie prywatnym w przychodni Osteomedis na ulicy Gierdziejewskiego 7 (Warszawa Ursus) koszt zabiegu wynosi 1300 zł.

Koszt zabiegu operacyjnego klasycznego to 2000 – 3000 zł.

Hydrodekompresja – ile zwolnienia lekarskiego po zabiegu?

Z racji tego, że procedura medyczna, którą opisuję, jest de facto zabiegiem operacyjnym, pacjent otrzymuje zwolnienie lekarskie do pracy na okres uzgadniany indywidualnie z lekarzem. Może otrzymać je na czas trwania do 30 dni. Pacjenci decydujący się na powyższy zabieg w większości przypadków chcą niemal natychmiast powrócić do pracy. Nie ma do tego przeciwskazań.

Zachęcam do bezpośredniego kontaktu telefonicznego – mogę odpowiedzieć na pytania, podpowiedzieć moim zdaniem najlepsze rozwiązania w danym przypadku.

Przeczytaj też:

(Video) ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA | jak WYLECZYĆ? | Objawy | Diagnostyka | cieśń nadgarstka

 • Choroba de Quervaina – zapalenie pochewki ścięgnistej nadgarstka – objawy, przyczyny i leczenie
 • Zespół cieśni nadgarstka – objawy, leczenie, operacja i leki
 • Rodzaje znieczulenia – ogólne, regionalne, miejscowe – czym są? Przeciwskazania, możliwe powikłania

FAQs

Na czym polega Hydrodekompresja? ›

Lekarz wstrzykuje nam płyn, który przedostaje się do przestrzeni otaczającej nerw. To dzięki temu jesteśmy w stanie stosunkowo szybko zaobserwować poprawę naszego stanu – mrowienie i ból znikają, a my odzyskujemy sprawność w naszym nadgarstku i dłoni.

Ile kosztuje Hydrodekompresja? ›

Prywatna operacja cieśni nadgarstka kosztuje od ok. 4 tysięcy złotych wzwyż. Koszt hydrodekompresji w The Pain Clinic wynosi 1800 złotych (w cenę jest wliczona konsultacja kwalifikacyjna obejmująca badanie USG).

Czy zespół cieśni nadgarstka może się cofnąć? ›

Cieśń nadgarstka może wystąpić u osób w każdym wieku, choć najczęściej pojawia się po pięćdziesiątym roku życia. Dotyka kilku procent społeczeństwa, przy czym kobiety chorują na ZCN trzy razy częściej niż mężczyźni. Przy odpowiednim leczeniu pacjenci mogą powrócić do pełni zdrowia.

Co to jest zespół cieśni nadgarstka i jakie są przyczyny jego powstawania? ›

Zespół cieśni nadgarstka to stan chorobowy powstały w wyniku długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego biegnącego w kanale nadgarstka. Najczęściej choroba pojawia się nagle i nie zdajemy sobie sprawy, że spowodowały ją liczne, codzienne i niezauważalne urazy.

Czego nie wolno robić po operacji cieśni nadgarstka? ›

Czego można się spodziewać po zabiegu chirurgicznym:

Staraj się unikać intensywnego korzystania z ręki przez okres do 3 miesięcy. Czas powrotu do pracy zależy od rodzaju operacji, od tego, czy operacja była na twojej dominującej ręce (ręka, której najczęściej używasz), oraz od rodzaju pracy zawodowej jaką wykonujesz.

Jakie zastrzyki na cieśń nadgarstka? ›

FARMAKOTERAPIA. W leczeniu zespołu cieśni nadgarstka stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) oraz tzw. blokadę, czyli zastrzyki z środkiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Choć blokada ortopedyczna nie usuwa przyczyny bólu, to skutecznie zmniejsza stan zapalny i na jakiś czas łagodzi dolegliwości bólowe.

Jakie ćwiczenia na zespół cieśni nadgarstka? ›

Wyprostuj rękę w łokciu, stronę grzbietową dłoni skieruj ku górze. Drugą ręką chwyć za wszystkie palce i odginaj do dołu, stopniowo zwiększaj nacisk- do momentu aż poczujesz rozciąganie. Wytrzymaj 10 s i zmiana ręki. Wykonaj ćwiczenie po 4x na każdą rękę.

Co pomaga na zespół cieśni nadgarstka? ›

W leczeniu zespołu cieśni nadgarstka wykorzystuje się glikokortykosteroidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz witaminę B6.

Jaka maść na zespół cieśni nadgarstka? ›

Karpal Akut maść to wyrób medyczny, który jest przeznaczony do masażu w zespole cieśni kanału nadgarstka.

Czy PZU płaci za zabieg zespół cieśni nadgarstka? ›

Zdarzenie w postaci operacji cieśni nadgarstka zwykle wiąże się z wypłatą 10% sumy ubezpieczenia, ponieważ jest to zabieg IV klasy.

Czy zespół cieśni nadgarstka trzeba operować? ›

Jedynym skutecznym leczeniem zespołu cieśni nadgarstka jest leczenie operacyjne. Zabieg polega na przecięciu tkanek więzadłowych ograniczających od strony dłoniowej kanał nadgarstka i odbarczeniu nerwu pośrodkowego. Umożliwia to poprawę ukrwienia nerwu i jego odbudowę oraz powrót funkcji.

Dlaczego cieśń nadgarstka boli w nocy? ›

To choroba polegająca na tym, że jeden z nerwów dłoni, unerwiający pierwsze cztery palce powierzchni dłoniowej, czyli tam, gdzie jest grubsza skóra, jest uciśnięty. Nerw ten przebiega w nadgarstku, jest zamknięty razem ze ścięgnami od góry dosyć gruby więzadłem. Kiedy robi się za ciasno, daje dolegliwości bólowe.

Czy zespół cieśni nadgarstka jest niebezpieczny? ›

Jeśli takie objawy pojawiają się każdego dnia, to możemy mieć do czynienia z zespołem cieśni nadgarstka. Objawy tej dolegliwości są często bagatelizowane i zrzucane na karb przemęczenia ręki. Tymczasem nieleczona może doprowadzić do konieczności przeprowadzenia operacji.

Ile trwa nadwyrężenie nadgarstka? ›

Mają trudności z wykonywaniem precyzyjnych ruchów. Opuchlizna i silny ból nadgarstka może świadczyć również o jego stłuczeniu, które jest niegroźnym urazem mechanicznym. W miejscu stłuczenia pojawia się również zasinienie. Leczenie tego typu urazu nadgarstka zwykle trwa 2-4 tygodnie.

Jakie tabletki na ból nadgarstka? ›

Leczenie bólu nadgarstka

Zwykle w przypadku przejściowego zaburzenia ruchomości i umiarkowanej bolesności stosuje się leczenie zachowawcze w postaci leków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym np. ibuprofen w tabletkach lub w żelu do stosowania bezpośrednio na źródło dolegliwości.

Jak długo boli rana po zabiegu cieśni nadgarstka? ›

Często występującym powikłaniem jest ból w okolicy nadgarstka, który może utrzymywać się przez kilka tygodni po zabiegu. Może również pojawić się obrzęk nadgarstka lub też całej kończyny. Do powikłań należy także powstanie grubej blizny w miejscu rany pooperacyjnej.

Czy po operacji cieśni nadgarstka trzeba nosić ortezę? ›

Orteza nadgarstka w leczeniu cieśni nadgarstka

W tym celu zalecane jest długotrwałe unieruchomienie. Aby chronić uszkodzone struktury nadgarstka oraz dłoni i nie rezygnować z codziennej aktywności, stosuje się ortezę nadgarstka.

Czy po zabiegu cieśni nadgarstka potrzebna jest rehabilitacja? ›

Po zabiegu na zespół cieśni nadgarstka należy jak najszybciej rozpocząć rehabilitację, najlepiej tuż po zdjęciu szwów.

Ile kosztuje zabieg na zespół cieśni nadgarstka? ›

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka | CENA: 3100 zł

Jak długo regeneruje się nerw pośrodkowy? ›

Przy lekkim uszkodzeniu nerw regeneruje się po około 3–4 miesiącach. Zaleca się wizytę u neurologa w celu oceny stopnia choroby.

Jak naturalnie wyleczyć zespół cieśni nadgarstka? ›

Zespół cieśni nadgarstka - leczenie domowe
 1. wykonywanie ćwiczeń zleconych przez fizjoterapeutę, które zwiększą siłę i ruchomość ręki,
 2. dbałość o prawidłową ergonomię pracy, czyli np. ...
 3. przerwy w czynnościach, które nasilają dolegliwości,
 4. wykonywanie chłodnych okładów żelowych na nadgarstek,
24 Jan 2022

Kiedy rozpocząć rehabilitację po operacji cieśni nadgarstka? ›

Kiedy zacząć rehabilitację po operacji cieśni nadgarstka? Powinno to nastąpić jak najszybciej, najlepiej już po zdjęciu szwów. Podczas konsultacji fizjoterapeuta może ocenić siłę mięśni w obrębie dłoni oraz zakres jej ruchomości. W kolejnym kroku rozpocznie rozluźnianie całej ręki włącznie z barkiem oraz szyją.

Jak boli cieśń nadgarstka? ›

Objawy zespołu cieśni nadgarstka

Klasyczne objawy to parestezje (uczucie mrowienia, drętwienia, "prądów"), bóle nadgarstka i uczucie sztywności palców. Dolegliwości bólowe pojawiają się w nocy, podczas snu. Chorzy budzą się z powodu dokuczliwego bólu, drętwienia, mrowienia nadgarstka, dłoni, palców.

Kiedy można jeździć samochodem po zespole cieśni nadgarstka? ›

Generalnie nie ma przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu już po tygodniu od operacji, jeśli Pacjent pewnie używa operowaną rękę. Wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Zaleca się indywidualne podejście do każdego przypadku. Większość Pacjentów wraca do pracy zawodowej po 4-6 tygodniach od operacji.

Gdzie boli cieśń? ›

Zespół cieśni nadgarstka to częsta choroba, której towarzyszą nieprzyjemne doznania w okolicy kciuka, palca wskazującego oraz połowy palca serdecznego. Obejmują one mrowienie, drętwienie, dyskomfort. Objawy często budzą w nocy i skłaniają pacjenta to strzepywania dłoni, co przynosi ulgę.

Jak odciążyć stawy nadgarstka? ›

Jak odciążyć nadgarstki? Należy dążyć do tego, aby zmniejszyć ucisk na nerw pośrodkowy w kanale nadgarstka. Trzeba w miarę możliwości ograniczać zginanie dłoni w nadgarstku.

Czym smarować ból nadgarstka? ›

W leczeniu nadwyrężonego nadgarstka stosuje się preparaty w formie żelów, maści i kremów nakładanych w niewielkiej ilości na newralgiczne miejsce. Środki te działają przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie (w ich składzie znajdziemy takie substancje, jak np. diklofenak dietyloamoniowy czy ibuprofen).

Co może być przyczyną bólu nadgarstka? ›

Ból nadgarstka przyczyny może mieć bardzo różne, ponieważ jest on zbudowany z wielu drobnych kości, mięśni, ścięgien i nerwów, stanowiących delikatną strukturę. Należą do nich przede wszystkim przeciążenia i urazy, jak złamania i zwichnięcia, a także choroba zwyrodnieniowa stawów i choroby zapalne.

Ile kosztuje maść Karpal AKUT? ›

Cena: 24,95 PLN.

Jak założyć plastry na nadgarstek? ›

Owiń nadgarstek cienką warstwą podkładu – zwiększy to komfort i zabezpieczy przed podrażnieniem skóry. Naklej początek sztywnego plastra nad stawem nadgarstkowym i owijaj go dookoła (w kierunku dłoni) aż przykryjesz podkład. Zakończ kilkukrotnym owinięciem w tym samym miejsc.

Ile trzeba mieć zwolnienia żeby dostać odszkodowanie PZU? ›

Warunkiem wypłaty świadczenia jest czasowa niezdolność do wykonywania zawodu trwająca co najmniej 30 dni. Należy zgłosić roszczenie i dostarczyć zwolnienie po otrzymaniu drugiego zwolnienia, kiedy przedłużenie spełni warunki wypłaty świadczenia.

Ile płaci PZU za 1 dzień pobytu w szpitalu? ›

1. PZU Życie SA wypłaca świadczenie za każdy dzień pobytu w szpitalu w wysokości 0,5% sumy ubezpieczenia, z zastrzeże- niem ust. 2.

Ile można dostać z ubezpieczenia za operację? ›

Ubezpieczyciel wypłaca od 5% do 100% sumy ubezpieczenia, w zależności od rodzaju zabiegu. Przykładowa polisa na wypadek operacji, np. w PZU gwarantuje wypłatę: 100% sumy ubezpieczenia – jeśli ubezpieczony miał wykonywaną operację I klasy (np.

Ile L4 po zabiegu cieśni nadgarstka forum? ›

Zwykle okres zwolnienia z pracy trwa od 1 do 3 miesięcy w typowym niepowikłanym przypadku. Niektóre wyjątkowo zmotywowane osoby wracają do pracy po 2 tyg.

Czy zespół cieśni nadgarstka to choroba zawodowa? ›

Zespół cieśni nadgarstka może być uznany za chorobę zawodową, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że został on spowodowany działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy.

Czy przy zespole cieśni nadgarstka puchną dłonie? ›

Zespół cieśni nadgarstka objawia się obrzękiem palców, któremu towarzyszy ból ora drętwienie rąk i palców. Na początku objawy pojawiają się sporadycznie, a wraz z rozwojem choroby coraz częściej, a ból promieniuje do przedramienia i barku.

Ile zwolnienia po operacji nadgarstka? ›

W przypadku lżejszych prac lekarz wypisać może L4 na okres 2-4 tygodni, natomiast przy intensywnej pracy lekarze przepisać mogą pacjentom zwolnienie na okres nawet kilku miesięcy.

Co zrobić żeby nie bolał nadgarstek? ›

Domowe skuteczne sposoby na ból nadgarstka to przede wszystkim częste schładzanie za pomocą woreczków z lodem lub zimnych kompresów. Warto pić dużo wody oraz zaopatrzyć się w substancje o działaniu przeciwzapalnym, jak np. napar z jeżówki. Korzystnie zadziała zwiększenie suplementacji witaminy C.

Co jest dobre na drętwienie rąk? ›

Jakich witamin i minerałów brakuje, gdy cierpną ręce? Uczucie drętwienia rąk może wynikać z niedoboru składników odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowo-mięśniowego. Są to witaminy z grupy B (szczególnie witamina B6, witamina B12, kwas foliowy), magnez, potas i wapń.

Czym grozi Nieleczony zespół cieśni nadgarstka? ›

Nieleczony zespół cieśni nadgarstka daje większe dolegliwości w trzecim stadium. Wymienione wcześniej objawy się nasilają, a do tego mogą pojawić się zaniki mięśniowe w obrębie kłębu kciuka. Dochodzi też do pogłębiania się zmian degeneracyjnych nerwu pośrodkowego.

Czy za stłuczenie nadgarstka należy się odszkodowanie? ›

Wiele osób nie wie bowiem, czy za tego typu uraz można dostać odszkodowanie. Wiele zależy od umowy z ubezpieczycielem, jednak jeśli uraz utrudnia życie codzienne oraz wykonywanie pracy lub wymaga unieruchomienia nadgarstka i rehabilitacji, warto postarać się o uzyskanie odszkodowania.

Gdzie kupić stabilizator na nadgarstek? ›

Stabilizatory na nadgarstki, kup w sklepie Decathlon.pl.

Czy nadgarstki mogą boleć od kręgosłupa? ›

Dolegliwości mogą być bardzo uciążliwe, wybudzać ze snu i zakłócać wykonywanie codziennych zajęć. W zaawansowanej postaci choroby dochodzi do zaniku mięśni kłębu i zaburzeń czucia. Podobne objawy mogą wystąpić również w przypadku choroby szyjnego odcinka kręgosłupa lub ucisku nerwu pośrodkowego na wyższym poziomie.

Jaka maść przeciwzapalna najlepsza? ›

Ibuprofen, naproksen – substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne. Polecane jako maść na ból kręgosłupa czy kolan (dla osób po urazach) oraz na reumatyzm. Diklofenak – poza działaniem przeciwbólowym, ma również działanie przeciwobrzękowe. Polecany osobom z chorobą zwyrodnieniową stawów oraz w bólach mięśniowych.

Jakie witaminy na zespół cieśni nadgarstka? ›

Dlaczego witamina B6 pomaga na zespół cieśni nadgarstka? Przede wszystkim łagodzi stan zapalny i poprawia ukrwienie nadgarstka. Jednocześnie, tak jak już pisaliśmy, poprawia neuroprzekaźnictwo układu nerwowego, co wespół z resztą właściwości pozwala na znaczące zmniejszenie bólu w trakcie ZCN.

Ile L4 po cieśni nadgarstka? ›

W przypadku lżejszych prac lekarz wypisać może L4 na okres 2-4 tygodni, natomiast przy intensywnej pracy lekarze przepisać mogą pacjentom zwolnienie na okres nawet kilku miesięcy.

Jak długo trwa leczenie cieśni nadgarstka? ›

Po przygotowaniu i zdezynfekowaniu pola operacyjnego, rozpoczyna się zabieg, który trwa około 20-30 minut. Rana pooperacyjna mierzy około 2 cm i zaopatrzona jest szwami skórnymi (niewchłanialnymi) na okres 5-7 dni. Jak się przygotować? Zabieg w znieczuleniu miejscowym nie wymaga specjalnego przygotowania.

Czy Cieśnie trzeba operować? ›

Objawy cieśni nadgarstka

W miarę rozwoju choroby wykonywanie czynności precyzyjnych staje się coraz bardziej utrudnione, a w skrajnych przypadkach niemożliwe. Skuteczną metodą leczenia tych dolegliwości jest operacja cieśni nadgarstka.

Ile l4 po zabiegu cieśni nadgarstka forum? ›

Zwykle okres zwolnienia z pracy trwa od 1 do 3 miesięcy w typowym niepowikłanym przypadku. Niektóre wyjątkowo zmotywowane osoby wracają do pracy po 2 tyg.

Czy po zabiegu cieśni nadgarstka można ruszać palcami? ›

Zmiana opatrunku nastąpi w pierwszej lub drugiej dobie po operacji - czas i miejsce ustali lekarz operujący. Od drugiego dnia po operacji naley zacząć ruszać palcami, na tyle, na ile pozwala opatrunek. Jest to bardzo wane ze względu na to, aby nie doszło do sztywności palców i zapobiega to powstaniu obrzęku dłoni.

Jak wygląda operacja cieśni? ›

Operacyjne: Zabieg polega na odbarczeniu nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym – metodą otwartą, poprzez nacięcie i odpreparowanie tkanek. Lekarz przecina troczek mięśni zginaczy, odbarcza nerw i usuwa ewentualne zmiany zwyrodnieniowe oraz zrosty.

Czym smarować ranę po operacji cieśni nadgarstka? ›

W tym celu warto zastosować np. żel Octenisept. Produkt z oktenidyną tworzy na powierzchni rany warstwę ochronną, która chroni przed przedostawaniem się do środka bakterii.

Videos

1. Zespół Cieśni Nadgarstka
(Neurolog, Badanie Emg - dr Katarzyna Toruńska)
2. Odczucia Pacjenta po zabiegu hydrodekompresji cieśni nadgarstka.
(Katarzyna G)
3. Zespół Cieśni Nadgarstka - relacje po operacji. Carpal tunnel syndrome
(Cleo-Inspire)
4. Jak leczyć zespół cieśni nadgarstka?
(Janusz Danielczyk - Fizjoterapeuta z pasją)
5. Zabieg hydrodekompresja cieśni nadgarstka
(CRS Clinic)
6. PORADNIK ORTOPEDY - Zespół cieśni nadgarstka
(PolećLekarza)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Jerrold Considine

Last Updated: 03/21/2023

Views: 6264

Rating: 4.8 / 5 (78 voted)

Reviews: 93% of readers found this page helpful

Author information

Name: Jerrold Considine

Birthday: 1993-11-03

Address: Suite 447 3463 Marybelle Circles, New Marlin, AL 20765

Phone: +5816749283868

Job: Sales Executive

Hobby: Air sports, Sand art, Electronics, LARPing, Baseball, Book restoration, Puzzles

Introduction: My name is Jerrold Considine, I am a combative, cheerful, encouraging, happy, enthusiastic, funny, kind person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.