GUZKI TARCZYCY I HASHIMOTO (2023)

GUZKI TARCZYCY I HASHIMOTO

12/6/2021

0 Comments

GUZKI TARCZYCY I HASHIMOTO (1)

GUZKI TARCZYCY I HASHIMOTO

Niedawno miałam przyjemność spotkać się z uroczą panią, która bardzo martwiła się o niedawno rozpoznane guzki tarczycy. Planowała zrobić biopsję i potencjalnie usunąć tarczycę, ale najpierw chciała wiedzieć, jakie ma inne opcje.

Często otrzymuję pytania dotyczące guzków tarczycy — dlaczego tak się dzieje i co z nimi zrobić? Chociaż osobiście nie mamguzków tarczycy, znam wieleosób z Hashimoto, w tym moich czytelników,którzy mają, i byłam mile zaskoczona, gdy skurczyli swoje guzki po zastosowaniu moich zaleceń. Czyż nie jest to wspaniała wiadomość? 🙂

Aż 50 procent naszej populacji ma guzki tarczycy. Guzki występują też częściej u osób z Hashimoto wporównaniu z ogólną populacją — więc istnieje prawdopodobieństwo, że jeśli czytasz ten artykuł, możesz mieć guzek (lub nawet wiele guzków tarczycy).

W tym artykule omówię:

(Video) Guzy tarczycy – kiedy są powodem do niepokoju

 • Czym są guzki tarczycy i dlaczego się pojawiają?
 • Badanie guzków łagodnych i nowotworowych
 • Jak zmniejszyć guzki tarczycy?
 • Wyniki laboratoryjne jednego z moich czytelników, który był narażony na Czarnobyl i był w stanie sprawić, że guzki zniknęły!

Co to są guzki tarczycy?

Guzki są definiowane jako „stałe lub wypełnione płynem grudki” w obrębie tarczycy i mogą różnić się wielkością i lokalizacją. Większość guzków nie powoduje objawów i można je wykryć tylko podczas palpacyjnego badania tarczycy lub podczas USG tarczycy.

Jednak duże guzki mogą powodować widoczny obrzęk tarczycy lub szyi; i mogą dawać ból, trudności w połykaniu i/lub trudności w oddychaniu.

Niektóre rodzaje guzków mogą też wytwarzać hormony tarczycy, co może prowadzić do nadczynności tarczycy.

​Posiadanie guzków tarczycy jest jednym z najczęstszych schorzeń endokrynologicznych w Stanach Zjednoczonych. Około 50 procent amerykańskich badań ultrasonograficznych dorosłych (bezpieczna procedura medyczna, w której fale dźwiękowe odbijają się od kości i tkanek w ciele, tworząc czarno-biały obraz na monitorze) ujawnia guzki tarczycy (4).

Kobiety są trzy razy bardziej narażone na guzki: około 30 procent kobiet w wieku 30 lat będzie miało co najmniej jeden, a większość kobiet rozwinie guzek tarczycy przed ukończeniem 50. roku życia.

Rodzaje guzków tarczycy

Istnieje wiele rodzajów łagodnych guzków, które opisałam na poniższej infografice:

1.Wole wieloguzkowe


Powiększenie tarczycy wwoluwieloguzkowym wynika zarówno z przyczyn genetycznych jak i środowiskowych, w tym także z powoduniedoboru jodu.

2.Cysty
Cysty tarczycy są wypełnione płynem. Najczęściej mają charakter łagodny, ale czasami mogą zawierać złośliwe komponenty.

 • Cysty koloidalne- spowodowane nadmiernym wzrostem normalnej tkanki tarczycy
 • Cysty proste, które mogą zawierać krwawą wydzielinę, pochodzącą z pękniętych naczyń.
 • Adenomas - zawierające tkanki produkujące hormony

3.Guzki zapalne
Ten typ guzków występuje w Hashimoto i jest wyrazem stanu zapalnego i produkcji przeciwciał.

GUZKI TARCZYCY I HASHIMOTO (2)

Czy obecność guzków świadczy o raku tarczycy?

Podczas gdy ponad 90 procent guzków tarczycy jest łagodnych (nienowotworowych), niektóre guzki mogą być złośliwe (rakowe).

Niektóre guzki tarczycy to w rzeczywistości cysty wypełnione płynem, a nie tkanką tarczycy. Torbielowate guzki tarczycy (torbiele tarczycy) są prawie zawsze łagodne.

Powikłania wynikające ze stanu zapalnego związanego z Hashimoto mogą narazić Cię na większe ryzyko innych chorób autoimmunologicznych, a także raka tarczycy (w tym chłoniaka tarczycy). Badania pokazują, że osoby z Hashimoto mają znacznie wyższe ryzyko raka tarczycy niż osoby bez Hashimoto (około 22,5 procent w porównaniu do 2,4 procent) (8).

Ryzyko raka tarczycy wzrasta, jeśli masz rodzinną historię raka tarczycy lub raka gruczołu dokrewnego, jeśli masz mniej niż 30 lub więcej niż 60 lat, jeśli jesteś mężczyzną i jeśli masz historię narażenia na promieniowanie (w tym prześwietlenia klatki piersiowej). Pomiędzy narażeniem na promieniowanie a rozwojem raka tarczycy występuje zazwyczaj 20-letnie lub dłuższe opóźnienie.

(Video) CHOROBA TARCZYCY | BADANIA | LECZENIE | GUZY | MOJA HISTORIA

Jakie objawy towarzyszą guzkom tarczycy?

Wiele guzków tarczycy nie daje żadnychobjawów. Możesz je sam zauważyć jako guzek na szyi podczas zapinania kołnierzyka lub lekarz może wykryć guzki podczas badania fizykalnego lub badań obrazowych, takich jak USG lub tomografia komputerowa, iczęsto są on wykrywane przypadkowo podczas badań rutynowych.

Jakkolwiekwiększość guzków przebiega bezobjawowo, to czasami mogą im towarzyszyć objawy, takie jak:

 • Ból szyi, szczęki lub ucha
 • Problemy z oddychaniem, połykaniem lub uczucie łaskotania w gardle (jeśli guzek jest wystarczająco duży)
 • Chrypka, jeśli guzek podrażnia nerw kontrolujący struny głosowe (uwaga: może to być związane z rakiem tarczycy).
 • Produkcja nadmiernej iloścityroksyny, powodująca objawy nadczynności tarczycy, w tym drżenie, nerwowość, niewyjaśnioną utratę wagi i nieregularne bicie serca.


Testy na obecność guzków 1. Przeprowadź samoocenę fizyczną. Stworzyłam infografikę, która szczegółowo opisuje, jak wykonać prosty w wykonaniu test w domu:

SPRAWDŹ SWOJĄ TARCZYCĘ

Potrzebujesz lusterko i szklankę wody.

 1. Trzymając lusterko w ręku, popatrz na szyję w okolicy jabłka Adama, tuż powyżej obojczyka (nie pomyl jabłka Adama z tarczycą. Tarczyca jest poniżej.)
 2. Patrząc ciągle w lusterko odchyl głowę do tyłu, nabierz trochę wody w ust i powoli przełknij.
 3. Obserwuj szyję w czasie przełykania, czy nie pojawi się zgrubienie albo wypukłość.
 4. Jeżeli zaobserwujesz zgrubienie czy wypukłość, może to świadczyć o powiększonej tarczycy albo o guzkach tarczycy.

GUZKI TARCZYCY I HASHIMOTO (3)

2. Sprawdź poziom hormonów tarczycy, aby upewnić się, że są w optymalnym zakresie.
Uwaga: Pamiętaj, aby poprosić o pełny panel tarczycy (TSH, wolne T4, T3, odwrotne T3). Jeśli podejrzewasz guzki w wyniku samokontroli lub masznieprawidłowe wyniki badań tarczycy, poproś lekarza o zlecenie na USG.

3. USG tarczycy. Ultrasonografia dostarczy informacji o budowie i kształcie Twoich guzków. Może również pomóc lekarzowi ustalić, czy guzek jest torbielą, czy guzkiem litym i jak wiele guzków występuje. Radiolodzy mogą następnie przedstawić zalecenia dotyczące dalszych kroków. Łagodne i „niepodejrzane” guzki nie wymagają biopsji. Jednak inne guzki mogą wymagać biopsji lub powtórnego badania USG w zależności od wielkości. Celem jest tutaj uniknięcie niepotrzebnych biopsji.

4. Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (FNA). Jeśli lekarz podejrzewa, że ​​guzek może być złośliwy, jest to wskazaniem do wykonania biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (FNA). BAC jest zwykle brany pod uwagę tylko wtedy, gdy guzki mają średnicę większą niż 10 mm, chyba że wyniki USG są skądinąd podejrzane. W przypadkach kiedy wielkość guzków ≤5 mm zaleca się monitorowanie i biopsja najczęściej nie jest wskazana.

Biopsja FNA obejmuje wprowadzenie bardzo cienkiej igły do ​​tarczycy, a komórki są odsysane (usuwane) w celu dalszej oceny. Biopsja FNA pomaga ustalić, czy guzek jest prawdziwym guzkiem (złośliwym) czy pseudoguzkiem (łagodnym).

Chociaż jest to złoty standard w rozróżnianiu guzków łagodnych, zapalnych lub złośliwych (klasyfikując je jako prawdziwe lub pseudoguzki), jest to metoda inwazyjna. Bardziej nieinwazyjną metodą odróżniania guzków rzekomych od rzeczywistych jest sonoelastografia, w której do oceny właściwości mechanicznych tkanek miękkich wykorzystuje się obrazowanie ultrasonograficzne.

Badania pokazują, że sonoelastografia może być skuteczną alternatywą, aby uniknąć stosowania inwazyjnych biopsji lub interwencji chirurgicznych w celu diagnozy guzka (12).

Nowsze testy mogą również pomóc specjalistom lepiej określić, czy guzki są łagodne, czy rakowe. Jednym z nich jest American College of Radiology (ACR) Thyroid Imaging, Reporting and Data System (TI-RADS). Ten test ocenia różne cechy guzków na USG i oblicza punkty, aby pomóc użytkownikom raportu podjąćprawidłową decyzję dotyczącą zaleceń. Im wyższy wynik całkowity, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu złośliwego.

TI-RADS (Thyroid Imaging, Reporting and Data System) American College of Radiology nalicza punkty dla guzków tarczycy na podstawie pięciu cech:

 • Skład (jak bardzo„torbielowata” jesttarczyca)
 • Echogeniczność (zdolność do odbijania echa podczas badania USG)
 • Kształt (porównanie długości do szerokości)
 • Margines (jak daleko tarczyca rozciąga się wokół otaczających narządów)
 • Ognisko echogeniczne (jasne plamy lub cienie widoczne na USG)

Na podstawie tej skali ocen guzki są następnie klasyfikowane jako:

(Video) Guzki tarczycy

 • Łagodne(nie rakotwórcze)
 • Nie podejrzane o raka
 • Umiarkowanie,lub bardzo podejrzane

5. Inną metodą diagnozy jest wykonanie skanu tarczycy. Izotop radioaktywnego jodu jest wstrzykiwany do żyły w ramieniu, aby znaleźć guzki, które wytwarzają nadmiar hormonu tarczycy. (Przyjmą one więcej izotopu niż normalna tkanka tarczycy.) Guzki mogą być zimne lub gorące. Zimne guzki nie funkcjonują i pojawiają się jako defekty lub dziury na skanie. Gorące guzki prawie zawsze nie są rakowe, podczas gdy tylko niektóre zimne guzki są rakowe.

Konwencjonalne podejście do guzków tarczycy

Większość konwencjonalnych lekarzy zaleca następujące opcje leczenia guzków tarczycy:

1.Obserwacja.Kiedy masz łagodny guzek, większość lekarzy zaleci monitorowanie tarczycy za pomocą regularnych badań kontrolnych (tj. badań fizykalnych, testów tarczycy i kontrolnych biopsji) w celu sprawdzenia złośliwości. Jest to szczególnie ważne dla osób z Hashimoto, ponieważ mają one zwiększone ryzyko raka tarczycy. Wzrost rozmiarów guzka lub pojawieniesiędodatkowychobjawów może wymagać powtórnej biopsji lub innego leczenia, ale guzki, które nie zmieniają się przez lata, mogą nie wymagaćżadnego postępowania.

2. Terapia supresyjna hormonami tarczycy. Przepisywanie hormonów tarczycy może obniżyć produkcję TSH z przysadki, a tym samym zmniejszyć wzrost tkanki tarczycy. W jednym badaniu z podwójnie ślepą próbą, z kontrolną grupą placebo, w której wzięło udział 123 pacjentów z pojedynczym, wyczuwalnym palpacyjnie łagodnym guzkiem, zastosowano terapię lewotyroksyną w celu zmniejszenia TSH poniżej 0,3 mIU/l w ciągu 18 miesięcy. Badanie wykazało, że osoby w grupie przyjmującej lek miały znaczny spadek wielkości guzków, podczas gdy grupa placebo odnotowała wzrost wielkości guzków (23).

3. Leczenie chirurgiczne. Zabieg chirurgiczny można zalecić, gdy łagodny guzek ma duży rozmiary i powoduje trudności w oddychaniu lub połykaniu, gdy zdiagnozowano duże wole wieloguzkowe lub gdy wole zwęża drogi oddechowe, przełyk lub naczynia krwionośne. Operacja jest również zalecana, gdy podejrzewa się, że guzki są rakowe. Opcje obejmują całkowitą tyroidektomię (gdzie usuwa się całą tarczycę) i częściową tyroidektomię (gdzie usuwa się tylko część tarczycy).

Spotkałamsię z tym wielerazy, że osoby z chorobami tarczycy (najczęściej Gravesa i raka tarczycy) mieli chirurgiczne usunięcie tarczycy. Usunięcie tarczycy za pomocą tyroidektomii, chociaż wyeliminuje przeciwciała przeciwko tarczycy, to nie wyeliminuje procesu autoimmunologicznego.Ponadto tyroidektomia może dawać powikłania, takie jak: trudności w oddychaniu, krwawienie lub infekcję, uszkodzenie przytarczyc w pobliżu tarczycy (co może powodować niski poziom wapnia we krwi lub objawy nerwowo-mięśniowe) oraz trwałą chrypkę lub zmiany głosu z powodu uszkodzenia nerwów.

Chociaż operacja tarczycy może być konieczna dla osoby ze współwystępującym Hashimoto i rakiem tarczycy, generalnie nie zalecam tej strategii w przypadku Hashimoto, ponieważ istnieje tak wiele dostępnych interwencji dotyczących diety i stylu życia, które można wdrożyć, aby zapobiec postępowi procesu autoimmunizacji i zmniejszyć rozmiar guzków.

Nasze zalecenia, które pomogą wyeliminować pierwotną przyczynę guzków tarczycy

Chociaż powyższe opcje leczenia mogą zmniejszyć lub usunąć guzki tarczycy, słyszałam wiele historii sukcesów osób, którzy zmniejszyli lub pozbyli sięguzków za pomocą interwencji dietetycznych i stylu życia.

Zanikające guzki – historia sukcesu

Chciałbym podzielić się historią sukcesu osoby, która była w stanie wyeliminować guzki za pomocą odżywiania, suplementów i wyleczenia Blastocystis hominis. Jej przeciwciała przeciw tarczycy są teraz w zakresie remisji (nie przyjmuje żadnych leków od tarczycy). Ta 60-letnia kobieta z astmą, Hashimoto i przeszłą ekspozycją na Czarnobyl miała co roku kolejne USG w celu monitorowania guzków tarczycy. Od 2018 roku ta osoba nie ma już żadnych guzków w USG tarczycy. Miała jednak zaostrzenie astmy i przeciwciał przeciwko tarczycy w 2017 roku po przypadkowym spożyciu białek mleka. Na marginesie, myślę, że znacząca reaktywność mleka może wynikać z narażenia na Czarnobyl i radioaktywnych toksyn skoncentrowanych w mleku krów z Europy Wschodniej.
Oto wyniki jej pierwszego testu:

​11.05.10: Pierwsze USG (przed dietą)
USTALENIA: W prawym płacie znajduje się hipoechogeniczny lity guzek o wymiarach 6 x 3 x 4 mm z wieloma małymi, ale dyskretnymi hiperechogenicznymi ogniskami, prawdopodobnie z powodu zwapnień. W lewym płacie znajduje się częściowo zwapniały guzek lity o wymiarach 2 x 4 x 2 mm, który wykazuje zacienienie.

INTERPRETACJA: Istnieją obustronnie zwapniałe guzki tarczycy. Guzki mają średnicę poniżej 1 cm. Guzki mają niespecyficzny wygląd, a wyniki powinny być skorelowane z danymi klinicznymi i laboratoryjnymi. Kontrolne USG niezbędne za 12 miesięcy, z powodu zwapnień.

Miałapodwyższony poziomu przeciwciał przeciwko TPO i zauważyła, że ​​jej guzek stale powiększał się z każdym kolejnym badaniem USG. Decydując się wziąć zdrowie we własne ręce, usunęła ze swojej diety gluten i nabiał (dwie częste nadwrażliwości pokarmowe u osób z Hashimoto). Po rozpoczęciu diety bezglutenowej jej USG wykazało zmniejszenie wielkości guzków.

21.11.14 – Po przejściu na dietę bezglutenowąi bezmleczną
USTALENIA
: Prawy płat tarczycy ma wymiary 1,4 x 1,3 x 3,8 cm. Lewy płat tarczycy ma wymiary 1,6 x 0,9 x 3,9 cm. Przesmyk mierzy 3 mm grubości. Płat prawy: biegun dolny, tylny, boczny, dobrze odgraniczona echogeniczność pośrednia. Centralne zwapnienie. Brak zwiększonego unaczynienia. 0,3x0,4x0,3 cm. Wcześniejsze badania nie wykazały guzka w tej lokalizacji, jednak większy guzek zwapniały został wcześniej zidentyfikowany w wyższej lokalizacji tarczycy. Poprzednio zmierzony guzek nie jest widoczny w tym badaniu. Możliwe, że mały guzek zmierzony dzisiaj reprezentuje zmniejszenie rozmiaru guzka obserwowanego wcześniej w zmianie lokalizacji, związanej z techniką obrazowania. Ten guzek jest nieokreślony. Zaleca się kontynuację badania USG tarczycy.

Płat lewy: środkowy tarczycy, środkowy gruczoł dobrze odgraniczony. Pośrednia echogeniczność. Zwapniony. 0,2x0,3x0,1 cm. Wcześniej mierzone 0,3 x 0,2 x 0,1 cm. To zwapnienie/guzek jest stabilny, nieco mniejszy rozmiar w porównaniu do poprzedniego USG, i jest o charakterze łagodnym.INTERPRETACJA: Podejrzewam, że opisany powyżej zwapniały guzek po prawej stronie w dolnym biegunie reprezentuje dziś wcześniej zmierzony guzek tarczycy zmniejszył się i jest łagodny, jednak różnice i opisana lokalizacja guzka mogą być trudne do bezpośredniej korelacji. Zaleca się dalszą kontrolę USG.Po 1,5 roku diety bezglutenowej jej guzek tarczycy się skurczył! Jej poziom TPO również spadł ze 120,7 IU/ml do 42,6 IU/ml. Oto, co powiedział jej najnowszy test USG:

29.01.2016 – Po leczeniu Blastocystis hominis
USTALENIA
: Prawy płat ma wymiary 3,4 x 1,2 x 0,8 cm. Lewy płat ma wymiary 3,8 x 1,0 x 0,9 cm. Przesmyk mierzy 0,3 cm w wymiarze AP. Gruczoł jest umiarkowanie niejednorodny. Obrazowanie kolorowe wykazuje obustronnie zwiększony przepływ naczyniowy. Grube zwapnienie w lewym płacie mierzy 3 mm, międzybiegunowe. To jest stabilne. Nie ma dyskretnego guzka.

INTERPRETACJA: Nie zidentyfikowano podejrzanego guzka. Opisany wcześniej guzek prawej tarczycy nie jest już widoczny. Grube zwapnienie po lewej stronie mierzy 3 mm, niespecyficzne, ale stabilne o wątpliwym znaczeniu. Jest to niezmienione datowanie od najwcześniejszego dostępnego egzaminu z 11.05.2010. Jak widać, jej ostatnie badanie USG wykazało, że jej guzek zniknął!

(Video) Guzki Tarczycy Objawy (5 o których musisz wiedzieć)

Przyczyny guzków tarczycy?

Wiele osób z Hashimoto ma guzki, ponieważ przyczyny powstawania guzków tarczycy są często tymi samymi przyczynami, któredoprowadziły do powstania choroby autoimmunologicznej, w tym:

 • Przewlekłe zapalenie tarczycy (thyroiditis) – Przewlekłe zapalenie związane z autoimmunologicznymi stanami tarczycy zwiększa ryzyko guzków tarczycy (7), a stan zapalny związany z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy może dodatkowo powiększać guzki. W przypadku Hashimoto organizm wytwarza przeciwciała przeciwko białkom wytwarzanym przez tarczycę, co z kolei może skutkować rozwojem złośliwych (prawdopodobnie rakowych) guzków. Twoja tarczyca może również tworzyć pseudoguzki (lub łagodne guzki), które pojawiają się i znikają.
 • Niedobory składników odżywczych, takich jak:jod, selen i witaminaD – Niedobórjodu zwykle występują w dietach ubogich w jod i możepowodować wole wieloguzkowe. Jednak jest to mało prawdopodobne w Ameryce Północnej, gdzie jod jest dodawany do żywności (jodowanasól). U osób zHashimoto nadmiar jodu jest znacznie bardziej prawdopodobnąprzyczyną powstaniaguzków.W Hashimoto niedobór witaminy D jest dość powszechny. Witamina ta kontroluje sposób, w jaki komórki rosną i dzielą się, a jej niedobór zwiększa ryzyko guzków, zwłóknień i polipów w wielu obszarach ciała. Niedobór selenu jest również potencjalną przyczyną guzków, ponieważ badania sugerują, że suplementacja selenem może skutkować poprawą cech USG tarczycy i mniejszymi guzkami (25).
 • Toksyny – jest to często pomijany sprawca guzków. Badanie z 2015 roku na Sycylii wykazało, że ludzie mieszkający bliżej kompleksu petrochemicznego, a tym samym podlegającyzanieczyszczeniu środowiska,mieli większą częstotliwość guzków tarczycy(6). Narażenie na promieniowanie, takie jakCzarnobyl, może również powodować guzki (38). Ponadto badanie z 2017 r. wykazało, że guzki tarczycy częściej występują u osób z autoimmunologiczną chorobą tarczycy i alergią na nikiel (20). Potrzebne są dalsze badania, ale to potwierdza tezę, że narażenie na toksyny, takie jak toksyczność niklu, może odgrywać rolę w rozwoju guzków u osób z Hashimoto.
 • Ciąża i zmiany hormonalneGuzki tarczycy występują też często u kobietwciąży, a istniejące wcześniej guzki tarczycy mogą się powiększać podczas ciąży (26). Niedawne badanie przeprowadzone w Hongkongu wykazało wzrost liczby i wielkości guzków tarczycy wciąży. Wzrost guzków wydawał się być znacznie szybszy niż tosięobserwuje u kobiet niebędących w ciąży. Chociaż przyczyna guzków podczas ciąży pozostaje niejasna, badanie sugeruje, że może to być spowodowane ujemnym bilansem jodowym związanym z ciążą (26).
 • Infekcje H. pylori – infekcjaH. pylori zostałauznanaza wyzwalacz Hashimoto i wykryto jąu prawie 50 procent pacjentów z Hashimoto, jak zostało potwierdzonew jednym irańskim badaniu.Badanie z 2013 roku wykazało, że infekcjaH. pylori były związanaz obecnością guzków tarczycy, pomimo prawidłowego funkcjonowania tarczycy (27). Biorąc pod uwagę, że teoria mimikry molekularnej sugeruje, że układ odpornościowy może zaatakować własną tarczycę, gdy zostanie zarażony patogennym organizmem, który wygląda podobnie do składników tarczycy, możliwe jest, że taka infekcja nasila autoimmunologiczny atak na tarczycę, powodując rozwój guzków tarczycy.
 • Zakażenia Blastocystis hominis – słyszałam anegdotyczne historie od wielu osób, w tym moichczytelników, którzy twierdzili, że zajęcie się zakażeniem Blastocystis hominis spowodowało zniknięcieguzków tarczycy. Podejrzewam, że przyczyna powstania guzkówjest podobna do tej, jaka występuje winfekcjiH. pylori. Inna hipotezajest taka, że ​​guzki mogą powstawać, gdy do ciała wprowadzana jest obca substancja (np. bakteria), a organizm reaguje, próbując ją odgrodzić, tworząc torebkę z tkanki bliznowatej.
 • Odżywianie– Wiemy, że nadwrażliwość pokarmowa może nasilać atak na tarczycęi zwiększać poziom przewlekłego stanu zapalnego, który, jak wspomniałam wcześniej, związany jest z rozwojem i powiększaniem guzków. Ponadto, w oparciu o anegdotyczne historie osób, któreskurczyli guzki poprzez interwencje dietetyczne, możliwe jest, że wrażliwość pokarmowa przyczynia się do rozwoju i wzrostu guzków tarczycy. Otrzymałam wiele raportów odczytelników, którzy byli zaskoczeni, że ich guzki zniknęły po zastosowaniu diety Paleo lub Autoimmunologicznej Paleo. Ponadto brak równowagi cukru we krwi może również prowadzić do większego ryzyka guzków tarczycy (39).

Sposoby zmniejszania łagodnych guzków

Dlatego uważam, że szereg zmian w diecie i stylu życia może pomóc złagodzić objawy Hashimoto i zmniejszyć wielkość guzków tarczycy.

Jak wspomniano powyżej, wiele przyczyn Hashimoto jest związanych z rozwojem guzków tarczycy, więc zajęcie się nimi może pomóc w ich wyeliminowaniu! Oto kilka wskazówek, które mogą być pomocne:

 • Zajmij się niedoborami składników odżywczych, takich jak:jod, selen i witaminaD – Chociaż niedobór jodu jest rzadki u osób z Hashimoto, osoby, które rzeczywiście mają niską zawartość jodu, mogą skorzystać na przyjmowaniu multiwitaminy z jodem, takiej jak Nutrient 950firmy Pure Encapsulations. Stwierdzono, że dawka do 250 mcg jodu dziennie jest pomocna i korzystna u osób z Hashimoto; jednak dawki powyżej 300 mcg mogą być potencjalnie zapalne. Pomocna może być również suplementacja witaminy D i selenu.
 • Usuń toksyny – wspieranie ścieżek detoksykacji wątroby, a także wybieranie nietoksycznych, naturalnych produktów osobistych może znacznie zmniejszyć obciążenie toksyczne organizmu i zapewnić optymalne zdrowie tarczycy.
 • Wylecz infekcje– Jak wspomniałam wcześniej, infekcje takie jak H. pylori i Blastocystis hominis są częstą przyczyną i wyzwalaczem Hashimoto i mogą przyczyniać się do powstawania guzków tarczycy. Rozwiązanie tych infekcji może wyeliminować guzki tarczycy, a także autoimmunologiczny atak na tarczycę.
 • Zmień dietę i usuń nadwrażliwość pokarmową – Zrównoważenie poziomu cukru we krwi może pomóc w zmniejszeniu guzków tarczycy. Usunięcie typowych nadwrażliwości pokarmowych, takich jak gluten i nabiał, może również pomóc w zmniejszeniu wielkości guzków. .
 • Rozważ mądrą suplementację – niektórzy z moich czytelników zgłaszali eliminację guzków za pomocą ogólnoustrojowego enzymu Wobenzym, a inni kurkumy.
 • Zajmij się dominacją estrogenową– Nadmiar estrogenów może być wyzwalaczem guzków tarczycy. W przypadku nadmiaru estrogenu spowodowanego ciążą lub stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych, estrogen prawdopodobnie sam zrównoważy się z czasem po urodzeniu dziecka lub odstawieniu pigułki. Jeśli minął rok od urodzenia dziecka lub zaprzestania przyjmowania pigułek, lub jeśli Twoja dominacja estrogenu wynika z innych powodów, rozważ suplementów i progesteronu w celu zrównoważenia hormonów.
 • Rozważ echoterapię (ablacja HIFU) – Nowe badania sugerują, że pojedyncza sesja ablacji ultradźwiękowej o wysokiej intensywności (HIFU), która wykorzystuje skupioną energię ultradźwiękową do wywołania ablacji termicznej (usunięcie), może być bardziej korzystna (i bezpieczniejsza) niż tyroidektomia dla objawowych, ale łagodnychguzkówtarczycy. W jednym badaniu pacjenci, którzy przeszli ablację HIFU, nie mieli blizn, mieli krótszy pobyt w szpitalu i rzadziej mieliproblemy ze strunamigłosowymimiesiąc po leczeniu. Ponadto uczestnicy badania zauważyli większą poprawę objawów i mniejszą częstość występowania subklinicznej niedoczynności tarczycy w porównaniu z osobami, które przeszły operację. Chociaż to leczenie jest obecnie dostępne tylko w kilku klinikach w Europie, dalsze badania mogą zostać przeprowadzone w przyszłości w celu zbadania jego skuteczności jako możliwej alternatywy dla tyreoidektomii (36).

Podsumowanie

Guzki są często obecne u osób z Hashimoto i na szczęście dla nas w większości są łagodne. Chociaż leki na tarczycę mogą pomóc w rozwiązaniu problemu braku równowagi hormonów tarczycy, nie zawsze mogą one dotrzeć do samej przyczyny powstawania guzków.

Łagodne guzki można zmniejszyć lub nawet wyeliminować dzięki zmianom diety, strategicznym suplementom i innym innowacyjnym zmianom stylu życia, które dotyczą podstawowych przyczyn Hashimoto, jak omówiono to w mojej książce: "Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyćsię objawów o odzyskać zdrowie". Ten kompleksowy plan pomógł wielu osobom poczuć się lepiej i doprowadził do remisji choroby tarczycy.

​Mam nadzieję, że te zmiany również pomogą Wam!

Po więcej informacji odwiedzajTarczyca Hashimoto

References

 1. McAninch EA, Bianco AC. Thyroid hormone signaling in energy and energy metabolism.Annals of The New York Academy of Sciences.2014;1311:77-78.
 2. Koulouri O, Moran C, Halsall D, Chatterjee K, Gurnell M. Pitfalls in the measurement and interpretation of thyroid function tests. Best Practice & Research Clinical Endocrinology & Metabolism. 2013;27(6):745-762. doi:10.1016/j.beem.2013.10.003.
 3. Andreoli TE.Essentials of Medicine.7th ed. New York, NY: Elsevier; 2007.
 4. Bianco AC, Kim BW. Deiodinases: implications of the local control of thyroid hormone action. Journal of Clinical Investigation. 2006;116(10):2571-2579. doi:10.1172/JCI29812.
 5. Tomer Y, Huber A. The etiology of autoimmune thyroid disease: A story of genes and environment.Journal of Autoimmunity.2009;32:231-239.
 6. Arena S, Latina A, Baratta R, Burgio G, Gullo D, Benvenga S. Chronic lymphocytic thyroiditis: Could it be influenced by a petrochemical complex? Data from a cytological study in South-Eastern Sicily.European Journal of Endocrinology. 2015;172(4):383–89. doi:10.1530/eje-14–0864.
 7. Takashima S, Matsuzuka F, Nagareda T, Tomiyama N, Kozuka T. Thyroid nodules associated with Hashimoto thyroiditis: assessment with US.Radiology.1992 Oct;185(1):125-30.
 8. Boi F, Lai ML, Marziani B, Minerba L, Faa G, Mariotti S. High prevalence of suspicious cytology in thyroid nodules associated with positive thyroid autoantibodies.European Journal of Endocrinology. 2005 Nov;153(5):637-42.
 9. Contempre B, Dumont J, Ngo B, Thilly CH, Diplock AT, Vanderpas J. Effect of selenium supplementation in hypothyroid subjects of an iodine and selenium deficient area: the possible danger of indiscriminate supplementation of iodine-deficient subjects with selenium.J Clin Endocrinol Metab. 1991;73(1):213-215.
 10. Amdur RJ, Mazzaferri EL. Measuring urinary iodine.Essentials of Thyroid Cancer Management. New York, NY: Mazzaferri, Springer Science + Business Media, Inc; 1989:215–19.
 11. Food and Nutrition Board, Institute of Medicine. 2000. Selenium. In Dietary Reference Intakes for Vitamin C, Vitamin E, Selenium, and Carotenoid. Washington, DC: National Academy Press. 284–324.
 12. Yildrim D, Gurses B, Gurpinar B, Ekci B, Colakoglu B, Kaur A. Nodule or pseudonodule? Differentiation in Hashimoto’s thyroiditis with sonoelastography.J Int Med Res.2011;39(6):2360-2369. DOI:10.1177/147323001103900636
 13. Durante C, Costante G, Lucisano G, Bruno R, Meringolo D, Paciaroni A, et al. The natural history of benign thyroid nodules.JAMA.2015 Mar 3;313(9):926-35. doi: 10.1001/jama.2015.0956.
 14. Chistiakov D. Immunogenetics of Hashimoto’s thyroiditis.Journal of Autoimmune Diseases.2005;2:1.
 15. Kroger-Ohlsen MV, Trugvason T, Sklbsted LH, Michaelsen KF. Release of iron into foods cooked in an iron pot: Effect of pH, salt, and organic acids.Journal of Food Science.2002;67(9):3301–03.
 16. Mohommad MK, Zhou Z, Cave M, Barve A, McClain CJ. Zinc and liver disease.Nutr Clin Pract.2012;27(1): 8–20.
 17. DeLuca HF, Cantorna MT. Vitamin D: Its role and uses in immunology.FASEB Journal.2001;15:2579–85.
 18. Anil C, Kut A, Atesagaoglu B, Nar A, Bascil Tutuncu N, Gursoy A. Metformin Decreases Thyroid Volume and Nodule Size in Subjects with Insulin Resistance: A Preliminary Study.Medical Principles and Practice.2016;25(3):233-6.
 19. Choi WK, Kim J. Dietary Factors and the Risk of Thyroid Cancer: A Review.Clinical Nutrition Research. 2014 Jul; 3(2): 75–88.
 20. Takir M, Turkoglu O, Turkoglu Z. Thyroid Hormone and Ultrasonographical Analyses in Patients with Nickel Allergy. EJMO. 2017;1(3):145-148. DOI: 10.14744/ejmo.2017.02996
 21. Thyroid nodules. Mayo Clinic. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/thyroid-nodules/symptoms-causes/syc-20355262. Published February 18, 2017. Accessed July 4, 2018.
 22. Norman J, Clayman G. Thyroid nodules. Endocrine Web. https://www.endocrineweb.com/conditions/thyroid/thyroid-nodules. Updated June 7, 2018. Accessed July 4, 2018.
 23. Wémeau J-L, Caron P, Schvartz C, Schlienger J-S, Orgiazzi J, Cousty C, et al. Effects of Thyroid-Stimulating Hormone Suppression with Levothyroxine in Reducing the Volume of Solitary Thyroid Nodules and Improving Extranodular Nonpalpable Changes: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial by the French Thyroid Research Group.The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. 2002;87(11):4928–4934. https://doi.org/10.1210/jc.2002-020365
 24. McHenry CR, Phitayakorn R. Follicular Adenoma and Carcinoma of the Thyroid Gland.The Oncologist. 2011;16(5):585-593. doi:10.1634/theoncologist.2010-0405.
 25. Ventura M, Melo M, Carrilho F. Selenium and Thyroid Disease: From Pathophysiology to Treatment.International Journal of Endocrinology. 2017;2017:1297658. doi:10.1155/2017/1297658.
 26. Kung AWC, Chau MT, Lao TT, Tam SCF, Low LCK. The Effect of Pregnancy on Thyroid Nodule Formation.The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. 2002;87(3):1010-1014. https://doi.org/10.1210/jcem.87.3.8285
 27. Shen Z, Qin Y, Liu Y, Lu Y, Munker S, Chen L, et al. Helicobacter pylori infection is associated with the presence of thyroid nodules in the euthyroid population.PLoS One.2013 Nov 11;8(11):e80042. doi: 10.1371/journal.pone.0080042.
 28. Marks L. What is a Thyroidectomy? Everyday Health. https://www.everydayhealth.com/thyroidectomy/guide/. Updated October 23, 2015. Accessed September 26, 2018.
 29. Clayman G. Thyroid Nodules. Endocrine Web. http://www.endocrineweb.com/conditions/thyroid/thyroid-nodules. Updated August 30, 2018. Accessed September 26, 2018.
 30. Mayo Clinic Staff. Thyroid nodules. Mayo Clinic. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/thyroid-nodules/basics/definition/con-20021546. Accessed September 26, 2018.
 31. Gharib H, Papini E, Paschke R. Thyroid nodules: a review of current guidelines, practices, and prospects.European Journal of Endocrinology.2008;159(5):493-505. https://doi.org/10.1530/EJE-08-0135.
 32. Gharib H, Papini E, Garber JR, Duick DS, Harrell RM, Hegedüs L, et al. American Association of Clinical Endocrinologists, American College of Endocrinology, and Associazione Medici Endocrinologi Medical Guidelines for Clinical Practice for the Diagnosis and Management of Thyroid Nodules–2016 Update.Endocr Pract.2016 May;22(5):622-39. doi: 10.4158/EP161208.GL.
 33. Bragg R. Does Elimination of Gluten From the Diet Help Shrink Thyroid Nodules?. Healthfully. https://healthfully.com/549017-does-elimination-of-gluten-from-the-diet-help-shrink-thyroid-nodules.html. Accessed September 26, 2018.
 34. Liver Doctor. What to do for thyroid nodules. Liver Doctor. https://www.liverdoctor.com/what-to-do-for-thyroid-nodules/. Accessed September 26, 2018.
 35. Liver Doctor. What to do for thyroid nodules. Liver Doctor. https://www.liverdoctor.com/what-to-do-about-thyroid-nodules/. Accessed September 26, 2018.
 36. Busko M. Echotherapy: A Future Option for Benign Thyroid Nodule Symptoms?. Medscape. https://www.medscape.com/viewarticle/881235. Published June 7, 2017.Accessed September 26, 2018.
 37. Sategna-Guidetti C, Volta U, Ciacci C et al. Prevalence of thyroid disorders in untreated adult celiac disease patients and effect of gluten withdrawal: an Italian multicenter study. The American Journal of Gastroenterology. 2001;96(3):751-757. doi:10.1111/j.1572-0241.2001.03617.x.
 38. Cahoon EK, Nadyrov EA, Polyanskaya ON, Yauseyenka VV, Veyalkin IV, Yeudachkova TI, et al. Risk of Thyroid Nodules in Residents of Belarus Exposed to Chernobyl Fallout as Children and Adolescents.J Clin Endocrinol Metab. 2017 Jul 1;102(7):2207-2217. doi: 10.1210/jc.2016-3842.
 39. Chen Y, Zhu C, Chen Y, Wang N, Li Q, Han B, et al. The Association of Thyroid Nodules with Metabolic Status: A Cross-Sectional SPECT-China Study.Int J Endocrinol.2018 Mar 6;2018:6853617. doi: 10.1155/2018/6853617.

Open in Google Translate

0 Comments

(Video) Łagodne i złośliwe guzki tarczycy, objawy, diagnostyka, nowoczesne leczenie LIVE #ONKOODPOWIEDZIALNI

  Kategorie

  All
  Alergie Pokarmowe
  Anemia
  B12
  Biotyna
  Choroba Refluksowa
  Ciaza
  Cukier
  Dieta
  Ebv
  Gluten
  Hashimoto
  Hipoglikemia
  H.pylori
  Infekcje
  Jod
  Mleko
  Niedobór żelaza
  Niedobór żelaza
  Niepokój
  Omega-3
  Poziom Cukru
  Przeciwciała
  Przepuszczalne Jelito
  Refluks
  Selen
  Subkliniczna Niedoczynności
  Substancjie Wolotwórcze
  T3
  Tsh
  Utrata Włosów
  Witamina D
  Yersinia Enterocolitica

FAQs

Czy przy Hashimoto są guzki? ›

Potencjalnym czynnikiem predysponującym do powstania guzków tarczycy jest niedobór jodu w diecie. Zmiany te pojawić się mogą również w przebiegu choroby Hashimoto, czyli choroby autoimmunologicznej mającej postać przewlekłego zapalenia tarczycy. Niewielki odsetek guzków to przypadki raka tego narządu.

Czy guzki na tarczycy mogą zniknąć? ›

Czy guzki tarczycy mogą zniknąć? Torbiel na tarczycy może ulec resorpcji. W przypadku guzków tarczycowych – w niektórych przypadkach terapia L-tyroksyną może zmniejszać guzki.

Dlaczego rosną guzki tarczycy? ›

Jednoznaczna przyczyna ich rozwoju nie jest znana. Do czynników, które mogą mieć wpływ na powstawanie guzków zalicza się obciążenie dziedziczne, chorobę Hashimoto czy niedobór jodu w diecie. Z tego ostatniego powodu zmiany guzowate w tarczycy dotyczą wielu mieszkańców naszego kraju.

Jak rozpuścić guzki tarczycy? ›

Echoterapia (HIFU – high intensity focused ultrasound) polega na działaniu na guzek wysokoskoncentrowaną wiązką fal ultrasonograficznych, których energia powoduje ogrzanie tkanki guza do temperatury 85 stopni C. Przy tej temperaturze zachodzi denaturacja białka i następuje zniszczenie komórek guza.

Kiedy guzki tarczycy są niebezpieczne? ›

Aktywna obserwacja obejmuje regularne badania krwi, USG i badanie fizykalne. Niektóre guzki nie zmieniają się przez lata, w takim przypadku zazwyczaj nie wymagają leczenia. Jeśli guzki na tarczycy mają średnicę przynajmniej 1 cm, lekarz prawdopodobnie zaproponuje biopsję.

Czego nie jeść przy guzkach tarczycy? ›

Warzywa kapustne, czyli: kapusta, jarmuż, kalafior, brokuł, rzepa, brukiew, kalarepa oraz brukselka są niezalecane w diecie osób z chorobami tarczycy. Częściami jadalnymi tych roślin są liście i łodygi, a czasami również nierozwinięte kwiatostany.

Czy TSH wykryje raka? ›

Oznaczenie poziomu TSH z pobranej próbki krwi pacjenta wykonuje się w celu oceny pracy tarczycy. Jeśli nowotwór jest wykryty odpowiednio wcześnie, zwykle produkcja hormonów tarczycy nie jest zaburzona. Podwyższony poziom TSH świadczy o pierwotnej niedoczynności tarczycy (z powodu uszkodzenia gruczołu).

Kiedy guz tarczycy jest złośliwy? ›

Nowotwór złośliwy tarczycy- objawy

Przede wszystkim jest to twardy, ale niebolesny guzek w tarczycy. Warto jednak wspomnieć, że guz może się pojawić, ale nie musi być on wyczuwalny i nie musi być nowotworowy. Dodatkowo może powiększyć się obwód szyi i węzły chłonne, które dodatkowo stają się bardzo twarde.

Jakie są objawy nowotworu tarczycy? ›

Objawy raka tarczycy są generalnie niecharakterystyczne i trudno je odróżnić od innych chorób tarczycy. Szczególnie niepokojące powinno być powiększenie węzłów chłonnych szyi, wyczuwalny guz, szybki wzrost długoletniego wola, duszność, chrypka oraz zaburzenia połykania.

Czy łagodny guz tarczycy może Zezłośliwieć? ›

Guzki w tarczycy to gruczolaki, które są łagodnymi zmianami nowotworowymi. Mogą zezłośliwieć, ale takie przypadki występują bardzo rzadko, bo w zaledwie 1%.

Czy guzki tarczycy mogą powodować tycie? ›

Choroba ta objawia się m.in. spadkiem masy ciała, przyspieszonym tętnem, uczuciem zmęczenia i nadpobudliwością. Czasami guzek tarczycy zostaje zdiagnozowany jako nowotwór złośliwy tarczycy, zdarza się to jednak bardzo rzadko, a do postawienia takiej diagnozy konieczne jest przeprowadzenie badania USG.

Czy siemię lniane jest dobre na tarczycę? ›

Również w diecie „tarczycowców” musi znaleźć się minimum 25 g błonnika, ze względu na częste zaparcia i utrzymanie odpowiedniej stymulacji insuliny. Szczególnie polecane jest siemię lniane, orzechy i ziarna, jabłka, gruszki, warzywa, pieczywo pełnoziarniste.

Przy której tarczycy się tyje? ›

Choroby tarczycy mogą przyczyniać się do problemów z wagą. Najczęściej z chorobami tarczycy kojarzy się tycie, choć nadmiar hormonów tarczycy daje efekt odwrotny – chudnięcie. Przyrost masy ciała jest związany przede wszystkim z niedoczynnością tarczycy, szczególnie z chorobą Hashimoto.

Czy nieleczona tarczyca prowadzi do smierci? ›

Zapamiętaj, że ciężka, nieleczona niedoczynność tarczycy może stanowić stan zagrożenia życia, jakim jest śpiączka hipometaboliczna. Do jej rozwoju mogą przyczynić się inne choroby np. poważne infekcje, zawał serca czy spożycie niektórych leków.

Jaki poziom TSH jest niebezpieczny? ›

Jeśli Twój wynik TSH jest podniesiony, czyli wynosi powyżej 4,0–4,5 mj. m./l., może to wskazywać na niedoczynność tarczycy (inaczej – hipotyreozę). Wzrost TSH występuje wtedy, kiedy Twój organizm ma niedobór hormonów tarczycy.

Jak szybko rozwija się rak tarczycy? ›

Nowotwór tarczycy brodawkowaty rozwija się powoli. Niestety ten rodzaj raka często daje przerzuty do węzłów chłonnych – najczęściej do węzłów chłonnych szyjnych, rzadziej do piersiowych. Rokowania przy tym typie zmiany są pomyślne. Nowotwór tarczycy pęcherzykowy, podobnie jak rak brodawkowaty rośnie bardzo wolno.

Kiedy trzeba usunąć guza tarczycy? ›

Całkowite wycięcie tarczycy (tyreoidektomia) to poważny zabieg, do którego kwalifikuje się przede wszystkim pacjentów z nowotworami gruczołu tarczowego. Wskazaniem do tego zabiegu jest ponadto wole charakteryzujące się budową guzkową, niektóre wola w przebiegu choroby Hashimoto, a także niektóre wola nawrotowe.

Jakie herbaty pić przy Hashimoto? ›

Morszczyn pęcherzykowaty, czyli glon należący do brunatnic może być bardzo skuteczny w leczeniu niedoczynności tarczycy, ze względu na dużą zawartość jodu, który jest jednym z najważniejszych składników odżywczych w przypadku tarczycy. Może być przyjmowany w formie herbaty, np. herbatka fix z morszczynem.

Czy da się żyć z Hashimoto? ›

Przede wszystkim najważniejsza informacja dla Ciebie jest taka, że z chorobą Hashimoto można żyć normalnie i nie przeszkadza ona w życiu codziennym. Przy uzyskaniu odpowiedniego wyrównania hormonów, jest ona praktycznie nieodczuwalna.

Czego absolutnie nie jeść przy Hashimoto? ›

Ograniczyć należy spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych zawartych w tłustych produktach nabiałowych, gdyż ich nadmiar może hamować syntezę hormonów tarczycy. Należy także zmniejszyć spożycie tłuszczów trans zwartych w produktach typu fast-food, gotowych wyrobach cukierniczych i ciastkach.

Czy guzki na tarczycy daja objawy? ›

Większość pacjentów nie zdaje sobie sprawy z posiadania guzków tarczycy ponieważ te niewielkich rozmiarów zazwyczaj nie wywołują żadnych charakterystycznych objawów i diagnozowane są przez przypadek podczas rutynowej wizyty u endokrynologa.

Czy przy Hashimoto można mieć raka tarczycy? ›

Powstawanie nowotworów

Choroba Hashimoto to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. W powstawaniu chłoniaka złośliwego tarczycy, największe znaczenie ma właśnie przewlekły stan zapalny, który może transformować w zmianę nowotworową.

Czy Hashimoto powoduje raka? ›

Choroba Hashimoto może się wiązać ze zwiększonym ryzykiem nowotworów tarczycy. Zaobserwowano częstsze występowanie takich nowotworów, jak pierwotny chłoniak tarczycy czy rak brodawkowaty tarczycy.

Czy guzki na tarczycy to rak? ›

Czy każdy guz tarczycy jest groźnym dla nas nowotworem? Wręcz przeciwnie, w przeważającej liczbie przypadków są to guzki niezłośliwe. Raki tarczycy spotyka się rzadziej. Guz to określenie bardzo ogólne, można powiedzieć, że najbardziej łagodne w onkologii.

Kiedy guz tarczycy jest złośliwy? ›

Nowotwór złośliwy tarczycy- objawy

Przede wszystkim jest to twardy, ale niebolesny guzek w tarczycy. Warto jednak wspomnieć, że guz może się pojawić, ale nie musi być on wyczuwalny i nie musi być nowotworowy. Dodatkowo może powiększyć się obwód szyi i węzły chłonne, które dodatkowo stają się bardzo twarde.

Po czym poznac raka tarczycy? ›

Objawy kliniczne sugerujące nowotwór tarczycy to:
 • spoisty guz na szyi (najczęściej pojedynczy) wyczuwalny palpacyjnie lub powiększenie tarczycy (wole)
 • powiększenie szyjnych węzłów chłonnych bez związku z infekcją
 • nagłe powiększenie się wola o długoletnim przebiegu.
 • nagłe wystąpienie duszności, chrypki i dysfagii.

Jakie choroby wywołuje Hashimoto? ›

Do najczęściej współistniejących z Hashimoto schorzeń należą: insuliooporność, cukrzyca typu 1., celiakia, anemia złośliwa, depresja, reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca, bielactwo i inne.

Do czego prowadzi nieleczona choroba Hashimoto? ›

W jej wyniku dochodzi do destrukcji gruczołu, a nawet wystąpienia wola. Nieleczona lub nieprawidłowo leczona choroba może prowadzić do rozwoju insulinooporności, a w konsekwencji cukrzycy, neurologicznych zmian w mózgu czy trudności z zajściem w ciążę w przypadku kobiet.

Jak długo rośnie guz tarczycy? ›

Rokowanie w przypadku raka tarczycy jest uzależnione od rodzaju raka, który zostanie u pacjenta zdiagnozowany. Rak brodawkowaty w stadium mikroraka jest całkowicie uleczalny, w guzach poniżej 4 cm 10 lat przeżywa 90-95% chorych, a jeśli rak rozległe nacieka tkanki otaczające- tylko 60%.

Jak zmienia się twarz przy Hashimoto? ›

Obrzęknięta twarz charakteryzuje się pogrubionymi rysami i utrudnioną mimiką. Często występuje także opuchnięcie kończyny, co wraz z nadmiernym odkładaniem się karotenu daje objaw tzw. brudnych łokci i kolan. Rozregulowana odporność oraz brak równowagi hormonalnej w Hashimoto wpływa także na rozwój trądziku.

Jak Hashimoto zmienia wygląd? ›

W przebiegu niedoczynności skóra jest zimna, przyjmuje barwę woskowo-białą, jest sucha, szorstka i blada oraz szybko traci swoją witalność, powodując przedwczesne starzenie. Na skórze bardzo często występuje „ciastowaty” obrzęk, nie pozostawiający wgłębienia po ucisku palcem.

Czy Hashimoto boli? ›

Chorzy rzadko odczuwają ból w okolicach tarczycy, ucisk czy trudności z przełykaniem. Statystycznie Hashimoto dotyka głównie kobiety, które chorują do 5-8 razy częściej niż mężczyźni.

Czy na USG widac raka tarczycy? ›

Badanie USG, będące podstawowym badaniem diagnostycznym w przypadku raka tarczycy, jest obecnie ogólnodostępne i możliwe do wykonania w prawie każdym gabinecie endokrynologicznym. Dzięki temu wykrywamy więcej nowotworów tarczycy.

Jaka morfologia przy Hashimoto? ›

Jeśli wyczuwalne są zmiany w rozmiarze lub kształcie tarczycy, konieczne będzie wykonanie badań krwi pod kątem hormonów TSH, fT3 i fT4. Jeśli wyniki wskażą na niedoczynność tarczycy, w celu ustalenia, czy jego przyczyną jest Hashimoto, zalecane jest badanie przeciwciał przeciwtarczycowych oraz USG tarczycy.

Czy badanie krwi wykryje raka tarczycy? ›

Biomarkerami mogą być geny, komórki, cząsteczki, enzymy lub hormony, wytwarzane przez organizm w odpowiedzi na istniejący w ciele nowotwór. Wykrywa się je w moczu, krwi lub innych płynach ustrojowych. Dostępne są biomarkery raka wątroby, prostaty, tarczycy, czy niedrobnokomórkowego raka płuc.

Videos

1. Fakty i mity dotyczące niedoczynności tarczycy i choroby hashimoto
(CollegiumMedicum)
2. Guzek autonomiczny tarczycy, wole guzkowe toksyczne i obojętne
(Brodata Medycyna)
3. Jak Leczyć Guzki Tarczycy? (TSH Jest Bardzo Ważne!)
(Doc Adrian)
4. GUZKI NA TARCZYCY LECZENIE NATURALNE
(Renata Polak)
5. Uratowałem kolejną tarczycę w chorobie Hashimoto. | Marek Skoczylas
(Marek Skoczylas)
6. Guzki na tarczycy.
(Hey Doc)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Velia Krajcik

Last Updated: 02/05/2023

Views: 5453

Rating: 4.3 / 5 (74 voted)

Reviews: 81% of readers found this page helpful

Author information

Name: Velia Krajcik

Birthday: 1996-07-27

Address: 520 Balistreri Mount, South Armand, OR 60528

Phone: +466880739437

Job: Future Retail Associate

Hobby: Polo, Scouting, Worldbuilding, Cosplaying, Photography, Rowing, Nordic skating

Introduction: My name is Velia Krajcik, I am a handsome, clean, lucky, gleaming, magnificent, proud, glorious person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.