Entezopatia – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie najczęstszych entezopatii (2022)

Entezopatia – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie najczęstszych entezopatii (1)

Entezopatia – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie najczęstszych entezopatii (2)

Mateusz Burak

09.07.2020

Obserwuj
Entezopatia jest zmianą przeciążeniowo–zwyrodnieniową przyczepu ścięgnistego, czylimiejsca mocowania ścięgien, więzadeł lub torebek stawowych do kości.Pod wpływem mikrourazów, powstających na skutek przeciążeń,pojedyncze włókna ścięgien odrywają się od chrząstki i zaczynają się przemieszczać(w obrębie ścięgna).Prowadzi to do powstania zwapnień – tzw. entezofitów. Entezopatia może dotyczyć różnych narządów ruchu, jednak najczęściej występują: entezopatia łokcia, kolana oraz miednicy. W jaki sposób leczy się entezopatie?

Co to jest entezopatia?

Terminem enetezopatia określa się patologie związane ze zmianami w obrębie struktur więzadłowych oraz ścięgnistych. Najbardziej charakterystyczną odmianą jest zapalenie definiowane jako enthesitis. Jest ono znamiennym symptomem spondyloartropatii obwodowych.

Wiele lat temu dostrzeżono, że używanie terminologii zapalenie ścięgien nie jest do końca właściwe. W związku z tym podjęto próby wprowadzania do nomenklatury terminu tendinopatia. Opisuje to dysfunkcję całego ścięgna. Nazwa entezopatia odnosi się do zmian zlokalizowanych w miejscu przyczepu ścięgna do kości.

Entezopatia – przyczyny

Etiopatogeneza entezopatii jest złożona. Wśród czynników predysponujących do wystąpienia entezopatii podaje się m.in. przeciążenia spowodowane zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym, połączonym z niedostatecznym okresem regeneracji po nim. Za zmiany entezopatyczne odpowiedzialne mogą być także uszkodzenia i mikrourazy powstające w następstwie przeciążeń spowodowanych monotonnymi, powtarzalnymi wzorcami ruchowymi w pracy lub podczas źle wykonywanych ćwiczeń.

Do zmian tego typu w układzie mięśniowo–szkieletowym predysponują również choroby autoagresywne. Przykładem może być reumatoidalne zapalenie stawów. Choroby ścięgien mogą być inicjowane częściej u niektórych osób ze względu na pewnego rodzaju predyspozycje genetyczne. Mowa tutaj m.in. o obecności chromosou 9q33. Udowodniono, że taki stan sprzyja entezopatii ścięgna Achillesa. Nie bez znaczenia pozostają wady postawy ciała i zaburzona biomechanika.

Polecane dla Ciebie

 • DOZ PRODUCT Maść końska chłodząca, 350 g

  (Video) What is Achilles Enthesopathy?

  maść, zmęczenie, dla sportowców, bez parabenów

  16.99 zł
 • Duo Stawy MaxiFlex Glukozamina, tabletki musujące, 30 szt.

  tabletka

  23.79 zł
 • Flexus Booster, tabletki na stawy, 30 szt.

  tabletka

  52.39 zł
 • Nurofen Mięśnie i Stawy, 200 mg, plastry lecznicze, 4 szt.

  ibuprofen, plaster, ból, stłuczenie, zwichnięcie

  36.79 zł

Entezopatia – objawy

Nasilenie oraz uciążliwość objawów może różnić się w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia. Oznacza to, że stadium początkowe przeciążenia ścięgien najprawdopodobniej nie będzie doprowadzało do upośledzania wykonywania czynności codziennych, w odróżnieniu od stanu, w którym mamy do czynienia z masywnymi zwapnieniami mięśni. Bolące ścięgna są wtedy zazwyczaj powodem znacznego utrudnienia w życiu codziennym.

Główne objawy entezopatii to:

 • trudności w poruszaniu stawem, ograniczenie fizjologicznego zakresu ruchomości,
 • sztywność stawowa polegająca na odczuwaniu zwiększonego napięcia oraz ograniczenia w stawie po dłuższym okresie unieruchomienia, czyli np. po przebudzeniu,
 • obrzęk stawu, zatarcie jego obrysów,
 • uczucie zgrzytania w stawie podczas wykonywania w nim ruchu,
 • ból mięśni i ścięgien, ból przyczepów mięśniowych podczas palpacji,
 • entezofity (entoezofit jest zmianą w postaci wyrośli kostnej i powstaje w wyniku entezopatii),
 • osłabienie, zanik mięśni.

Dodatkowo może pojawiać się „ucieplenie” stawu oraz zaczerwienie jako część symptomów świadczących o stanie zapalnym w danej okolicy. Pomocne w ustaleniu przyczyny patologii bywają testy kliniczne oraz badania obrazowe w postaci np. ultrasonografii (widoczne zwapnienia kolana, zwapnienia ścięgna Achillesa, zwapnienie barku, skostnienie w przyczepie mięśnia).

(Video) Przyczyny powstawania i metody leczenia "Ostrogi Piętowej" | Novum Ortopedia

Entezopatia rzepki (kolano skoczka)

Kolano skoczka najczęściej występuje u osób uprawiających sporty wymagające eksplozywnych, gwałtownych zmian kierunku podczas aktywności. Wiąże się z tym też naprzemienna, niezwykle szybka aktywacja i dezaktywacja mięśni. Nieodpowiednio rozciągnięty mięsień czworogłowy, utrata elastyczności ścięgien w tej okolicy połączona z płaskostopiem czy innymi wadami kończyn doprowadza do entezopatii więzadła rzepki.

Entezopatia łokcia (łokieć tenisisty i łokieć golfisty)

Łokieć tenisisty to przeciążenie prostowników stawu łokciowego i ból w okolicy nadkłykcia bocznego. Natomiast łokieć golfisty odwrotnie – jest związany z przeforsowaniem zginaczy łokcia i objawia się dolegliwościami w miejscu ich przyczepu, czyli nadkłykcia przyśrodkowego (zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego). Obydwa są zaliczany do entezopatii łokcia.

Entezopatia rozcięgna podeszwowego

Entezopatia rozcięgna podeszwowego jest najczęściej rezultatem utraty prawidłowego wysklepienia stopy, co doprowadza do upośledzenia jej warunków biomechanicznych i sprzyja powstawaniu mikrourazów. Jeśli zapalenie rozcięgna podeszwowego trwa długo, to możemy spodziewać się zmian w postaci entezofitów, czyli zmian o charakterze wyrośli kostnych. W tym przypadku są to tzw. ostrogi piętowe.

Entezopatia ścięgna Achillesa

Zapalenie ścięgna Achillesa jest zazwyczaj skutkiem ćwiczeń bez rozgrzewki, przeciążeniami okolicy łydki, występowaniem kostnych wyrośli w tej okolicy czy źle dobranym obuwiem. Pojawiają się wówczas patologiczne zmiany przyczepu Achillesa w okolicy guza piętowego. Taki stan doprowadza do permanentnego bólu i upośledza podstawowe czynności, jak chociażby lokomocję. Zapalenie przyczepu ścięgna Achillesa nieleczone może doprowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń w postaci osłabienia i zerwania tej struktury.

Zapalenie pochewki ściegnistej prostowników palców (choroba de Quervaina)

Zespół de Quervaina również jest zaliczany do entezopatii. Polega na zapaleniu ścięgna mięśnia prostownika krótkiego kciuka i odwodziciela długiego kciuka. Bardzo często pojawia się u opiekunów, którzy często podnoszą i przenoszą małe dziecko – stąd jego potoczna nazwa – kciuk matki. Zapalenie w obrębie pochewki ścięgnistej mięśni (choroba de Quervaina) powoduje przykre objawy, z których najbardziej charakterystyczne są: ból kciuka podczas odwiedzenia do łokcia przy przywiedzionym kciuku. Jest to bardzo użyteczne w diagnostyce klinicznej i wykorzystuje się to zjawisko w teście Muckarda.

Entezopatia guza kulszowego i entezopatia krętarza większego kości udowej (ból pośladka i ból biodra)

Entezopatia więzadła biodrowo–lędźwiowego jest związana, podobnie jak w poprzednich przypadkach, z ich przeciążeniami. Dzieje się tak na skutek zbyt dużych obciążeń podczas uprawianego sportu oraz upośledzonych warunków biomechanicznych. Powstałe objawy – ból pośladka czy ból biodra – mogą mieć także związek z urazami i kontuzjami tej okolicy. Wśród objawów dominuje ból w szczególności podczas obciążania guza kulszowego, czyli np. w czasie siedzenia, co może świadczyć o entezopatii biodra.

Entezopatia mięśnia dwugłowego uda

W przypadku zmian entezopatycznych tej okolicy dominuje ból po bocznej stronie kolana oraz duża tkliwość palpacyjna tylnej części głowy kości strzałkowej. Za przyczynę podaje się zbyt intensywny wysiłek fizyczny prowadzący do nadmiernej aktywności zgięciowej stawu kolanowego. Brak rozgrzewki i potężne obciążenia treningowe również są czynnikami predysponującymi.

Entezopatia – leczenie

Leczenie zmian entezopatycznych jest uzależnione od etapu zaawansowania zmian. W pierwszej kolejności jest to jednak odpoczynek i ograniczenie aktywności fizycznej, tak, aby nie prowokować dalszych przeciążeń (np. w przypadku entezopatii barku, entezopatii podpotylicznej, entezopatii mięśni pośladkowych). W postępowaniu zachowawczym stosuje się środki farmakologiczne, takie jak niesteroidowe środki przeciwzapalne w postaci iniekcji, maści oraz tabletek doustnych. Dobrym rezultatem cieszy się ostrzykiwanie z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Niekiedy konieczne jest unieruchomienie przy wykorzystaniu ortezy.

Specjaliści zalecają również miejscowe schładzanie danej okolicy za pomocą okładów z woreczków z lodem czy zimnych kompresów. Nieskuteczność zachowawczych form leczenia zmusza do przeprowadzenia operacji. Wówczas doprowadza się do oczyszczania ścięgna, wycięcia zmian entezopatycznych (leczenie zwapnień kości) oraz ewentualnej rekonstrukcji struktur anatomicznych.

Entezopatia – rehabilitacja

Bardzo skuteczną formą rehabilitacji w entezopatii jest fala uderzeniowa. Jej stosowanie w istotny sposób wpływa na poprawę funkcjonowania, umożliwiając skuteczne pozbycie się zmian entezopatycznych (np. guz na łokciu). Regeneracji ścięgien oraz więzadeł sprzyja zimnolecznictwo, jak np. miejscowe schładzanie za pomocą par ciekłego azotu. Głębszą penetrację leków zapewniają ultradźwięki.

Wśród zabiegów wspomagających leczenie entezopatii wymienia się także ekspozycję na zmienne pole magnetyczne oraz korzystanie z laseroterapii. Nie bez znaczenia pozostają manualne formy pracy terapeuty w postaci suchego igłowania, masażu poprzecznego czy terapii mięśniowo–powięziowej. Pomocne bywają aplikacje odciążające i wspomagające likwidowanie obrzęków z wykorzystaniem taśm – kinesiotaping.

Domowymi, skutecznymi sposobami na takie przypadłości jest polewanie zimną wodą, okłady z lodu, picie naparów przeciwzapalnych z jeżówki oraz kurkumy. Skutecznymi sposobami może być aplikowanie pasty z konopii siewnej i okłady z plastrów borowinowych. W diecie warto uwzględnić produkty zawierające siarkę oaz witaminę C.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Entezopatia – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie najczęstszych entezopatii (7)

Polecane artykuły

 • Astaksantyna jako cenny antyoksydant – jakie ma właściwości i gdzie można ją znaleźć?

  Astaksantyna, karotenoid występujący naturalnie w algach, szturmem zdobywa rzesze wielbicieli. Docenia się ją jako jeden z najcenniejszych nutraceutyków o szerokim spektrum zastosowania. Czym jest astaksantyna i jakie ma właściwości? Dowiedzmy się więcej.

 • Foliany – właściwości i źródła folacyny i kwasu foliowego

  Foliany, czyli folacyna i kwas foliowy stanowią szeroką grupę związków, będącymi pochodnymi pteryny, które różnią się stopniem utlenienia i charakteryzują się aktywnością biologiczną kwasu foliowego. Kwas foliowy nie ma toksycznego charakteru, niemniej jego zbyt duże dawki mogą utrudniać rozpoznanie niedokrwistości wywołanej niedoborem witaminy B12. Jakie są objawy niedoboru folianów, co stanowi najlepsze źródła tych związków w pożywieniu oraz jaka jest zalecana dawka dzienna folianów? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Izotretynoina – działanie, dawkowanie, skutki oboczne, zasady terapii

  W ostatnich latach bardzo popularne stało się leczenie trądziku izotretynoiną. Pomimo wielu skutków ubocznych, z jakimi wiąże się ta terapia, decydują się na nią nawet te osoby, u których trądzik nie jest wyjątkowo nasilony. Czym jest izotretynoina, dlaczego kobiety w ciąży nie mogą jej stosować oraz jak wylicza się dawkę skumulowaną?

 • Eugenol – charakterystyka, właściwości, zastosowanie, szkodliwość

  Jakie właściwości eugenolu sprawiają, że jest ceniony przez dentystów? Dlaczego dodawany jest do kosmetyków? Czy może wywoływać reakcje alergiczne? Czy jest szkodliwy? Gdzie kupić eugenol? Podpowiadamy!

  (Video) ZAPALENIE ROZCIĘGNA PODESZWOWEGO - kogo dotyczy❓
 • Dzięgiel chiński – właściwości, zastosowanie, stosowanie Dong Quai

  Dzięgiel chiński, znany także jako Dong Quai, jest rośliną, która wykorzystywana jest od wieków przez praktyków wschodniej medycyny ludowej. Nazywany jest „kobiecym żeń-szeniem”. Jakie ma właściwości? Która część rośliny jest wykorzystywana w celach leczniczych? Czy preparaty z dzięglem chińskim są bezpieczne dla każdego? Podpowiadamy.

 • MSM – co to jest siarka organiczna? Skuteczność, wskazania, przeciwwskazania

  Siarka organiczna MSM wpływa korzystnie na stawy, mięśnie i kości. Badania nad tym pierwiastkiem pokazują, że jednoczesna suplementacja MSM i chondroityny, glukozaminy lub kwasu bosweliowego może zwiększyć skuteczność terapii wspomagającej leczenie stanów zapalnych stawów. Jak dawkować MSM, jakie są przeciwwskazania do suplementacji siarki i czym się kierować wybierając preparat z siarką organiczną?

 • Ubichinol – co to jest? Wskazania do stosowania koenzymu Q10, dawkownie, efekty

  Ubichinol to aktywna forma koenzymu Q10, przez niektórych określana mianem „super paliwa" dla organizmu. Jest związkiem chemicznym z grupy chinonów, który wpływa na funkcjonalność komórek, dbając o ich prawidłowy rozwój. Aby uzupełnić niedobory koenzymu Q10, warto wybierać suplementy zawierające jego aktywną postać, która uważana jest za łatwiej przyswajalną niż postać utleniona – ubichinon. Kiedy stosować ubichinol, jak dawkować koenzym Q10 i na jakie efekty można liczyć, zażywając go regularnie?

 • Chlorella – jakie ma właściwości? Czy warto ją stosować i jak dawkować?

  Chlorella jest zieloną algą, która należy do grupy zielenic. Zawiera więcej kwasu foliowego i żelaza niż inne pokarmy roślinne. Suplementacja chlorelli może wpływać korzystnie na obniżenie czynników predysponujących do chorób sercowo-naczyniowych i metabolicznych, stanowić element uzupełniający niedobory białka, a także być stosowana podczas detoksu organizmu. Jak dawkować chlorellę, czy można ją stosować w ciąży lub podawać ją dzieciom, a także jakie mogą być skutki uboczne suplementacji tego produktu typu superfood?

  (Video) Ból kolana I Co może być jego przyczyną?

(Video) Rwa Kulszowa - porady, leczenie, przyczyny | Rehasport Clinic

FAQs

Czy Entezopatia boli? ›

Entezopatia jest zmianą przeciążeniowo-zwyrodnieniową przyczepu ścięgna mięśnia do kości. Zmiany te obejmują cały szereg różnych chorób kostno-stawowych. Typowe objawy entezopatii to ostry ból w trakcie ruchu i po wysiłku, obrzęk i osłabienie mięśni.

Co to jest choroba Entezopatia? ›

Entezopatia jest zmianą przeciążeniowo–zwyrodnieniową przyczepu ścięgnistego, czyli miejsca mocowania ścięgien, więzadeł lub torebek stawowych do kości. Pod wpływem mikrourazów, powstających na skutek przeciążeń, pojedyncze włókna ścięgien odrywają się od chrząstki i zaczynają się przemieszczać (w obrębie ścięgna).

Jakie zabiegi na Entezopatie? ›

Fizjoterapia przy entezopatii

W postępowanie fizjoterapeutyczne włącza się również odpowiednio dobraną terapię manualną oraz masaż. Dalsze postępowanie to również zabiegi fizykalne, np. jonoforezę, falę uderzeniową, ultradźwięki, laseroterapię, diatermię krótkofalową czy magnetoterapię.

Co to jest Entezofit? ›

Entezofity to wyrośla kostne (lub narośla kostne), które powstają w wyniku entezopatii. Znacznie osłabiają wydolność mięśnia, co z kolei przekłada się na zwiększenie ryzyka m.in. przerwania ciągłości struktury, a także obecność dolegliwości bólowych.

Jak leczyć Entezopatie? ›

Entezopatia jest chorobą przyczepów ścięgien i więzadeł. Może być ona przyczyną długo utrzymującego się i uciążliwego bólu. Najczęstsza jest entezopatia nadkłykcia bocznego, czyli łokieć tenisisty. Leczenie polega na wygaszaniu zapalenia, usuwaniu przyczyn choroby oraz pobudzaniu regeneracji.

Jak leczyć przyczepy mięśni? ›

Zerwanie przyczepu mięśnia czworogłowego uda wymaga leczenia operacyjnego.
...
Przyczep mięśnia czworogłowego uda – leczenie i rehabilitacja
 1. krioterapia,
 2. lasery wysokoenergetyczne,
 3. terapia TECAR (aparaty Doctor Tecar)
 4. terapia ultradźwiękami,
 5. magnetoterapia.
18 Mar 2021

Co to jest Entezopatia krętarza większego? ›

Entezopatia krętarza większego oznacza patologiczne zmiany w strukturze ścięgien przyczepiających się do naturalnego zgrubienia po zewnętrznej stronie kości udowej. Ścięgna te należą do tzw. mięśni miedniczo-krętarzowych, łączących kość krzyżową z krętarzem większym.

Co to jest Entezopatia rozcięgna podeszwowego? ›

Ostroga piętowa to bardzo często występująca przyczyna dolegliwości podeszwowej części pięty. Dolegliwości są najsilniejsze rano i przy pierwszych krokach po zatrzymaniu się w ciągu dnia.

Co to jest Entezopatia w przyczepie ścięgna Achillesa? ›

Entezopatia to przeciążeniowa zmiana w okolicy przyczepu ścięgna Achillesa do kości. Powstaje na skutek systematycznego działania przeciążeń. W ich wyniku po pewnym czasie powstają entezofity, czyli drobne wyrośla kostne, które osłabiają wydolność mięśnia.

Co to jest Entezopatia mięśnia podkolanowego? ›

Entezopatie - to bolesne zmiany chorobowe przyczepów ścięgnistych mięśni do kośćca. Są one wynikiem działania nadmiernych naprężeń i obciążeń.

Co to jest Entezopatia podstawy rzepki? ›

Entezopatia więzadła rzepki to przewlekły stan zapalny w miejscu przyczepu więzadła rzepki do rzepki. Zwykle występuje po nadmiernym obciążeniu i łatwo ją zdiagnozować, ponieważ ból jest wyraźnie zlokalizowany w dolnej części rzepki i może być z łatwością odtworzony podczas badania.

Co to są przyczepy ścięgniste? ›

Przyczep ścięgnisty - budowa i funkcja

Przyczep włóknisty zloka- lizowany jest w miejscach gdzie ścięgno przyczepia się do okostnej lub bezpośrednio do kości. Tego typu przyczepy znajdują się w np. miejscach spojeń, w ten sposób umo- cowane są również krótkie ścięgna np. przyczep ścięgna mięśnia pośladkowego większego.

Co na zapalenie ścięgna? ›

Najczęściej leczenie zapalenia ścięgien polega na stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych (NLPZ). Plastry czy maść na zapalenie ścięgien przynoszą szybką ulgę i są bezpieczne w stosowaniu. Plastry z diklofenakiem pozwalają szybko pokonać ból. Poprawę widać już drugiego dnia stosowania.

Gdzie jest przyczep ścięgna Achillesa? ›

Ścięgno Achillesa – budowa

Ścięgno piętowe umożliwia połączenie struktur mięśniowych łydki (mięsień brzuchaty i mięsień płaszczkowaty). Jego przyczep końcowy stanowi guz piętowy, dalej przeistacza się w rozcięgno podeszwowe.

Co to jest Tendinopatia barku? ›

Tendinopatie to grupa schorzeń odnosząca się do ścięgien mięśni. W przypadku barku chodzi tu o ścięgna mięśni stożka rotatorów: nadgrzebieniowy, podgrzebieniowy, podłopatkowy i obły mniejszy.

Jak przyspieszyć regenerację ścięgien? ›

Aby przyśpieszyć powrót do sprawności i uzyskać lepszą przebudowę uszkodzonego ścięgna lub więzadła możemy zastosować koncentrat czynników płytkowych bądź komórek macierzystych, które przyśpieszają proces odbudowy uszkodzonych struktur nie tylko ścięgien, ale również mięśni, torebek stawowych, więzadeł, powięzi i ...

Jak długo zrasta się mięsień? ›

Naderwanie mięśnia to dość bolesna kontuzja, która z reguły trwa co najmniej 5 dni. Dla szybkiej rekonwalescencji ważne jest jednak, by jak najszybciej wprowadzić odpowiednie postępowanie, polegające m.in. na przykładaniu chłodzących kompresów, odpoczynku oraz oszczędzaniu uszkodzonego mięśnia.

Co na wzmocnienie ścięgien? ›

Aktywność fizyczna wiąże się z nadwyrężeniem struktur mięśniowych, ścięgien czy stawów, aby więc nie nabawić się kontuzji, musimy zadbać, aby narządy ruchu były w formie. Najważniejsze jest dostarczanie w diecie składników odżywczych o właściwościach budulcowych (białko, wapń) i regulatorowych (magnez, witamina D3).

Dlaczego boli Krętarz? ›

Ból wynikający z zapalenia kaletki krętarza większego lokalizuje się po bocznej stronie uda w okolicy biodra. Może on utrudniać uprawianie sportu, a nawet chodzenie. Przyczyną zapalenia może być bezpośredni uraz, np. upadek na biodro, ale też przetrenowanie i wady wrodzone.

Gdzie jest Krętarz większy? ›

Krętarz większy to wypukłość na kości udowej, do której przytwierdzone są niektóre mięśnie, m.in. pośladków czy ud. Znajduje się od zewnętrznej strony – to on niejako wyznacza szerokość bioder człowieka. Osłaniająca go kaletka krętarzowa ułatwia jego ruch.

Jak leczyć zapalenie kaletki krętarza większego? ›

Zapalenie kaletki krętarza większegoleczenie. Leczenie zachowawcze obejmuje stosowanie maści, doustnych środków przeciwzapalnych oraz ostrzykiwania. Na samym początku należy zrezygnować z czynności wywołujących objawy bólowe. Stosuje się ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięsień pośladkowy średni.

Jak długo trwa leczenie rozcięgna podeszwowego? ›

Zapalenie rozcięgna podeszwowegojak długo trwa leczenie? Leczenie zapalenia rozcięgna podeszwowego może trwać od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy. To, ile będzie trwała terapia, determinowane jest rozległością uszkodzenia i natężeniem towarzyszących mu objawów.

Jak szybko wyleczyć rozcięgno podeszwowe? ›

Najczęściej wykorzystuje się różnego rodzaju techniki tkanek miękkich, ćwiczenia rozciągające struktury podudzia i podeszwy stopy czy zabiegi fizykoterapeutyczne np. fala uderzeniowa. Niektórzy zalecają także stosowanie miękkich wkładek odciążających rozcięgno.

Jak boli rozcięgno podeszwowe? ›

Objawy zapalenia rozcięgna podeszwowego stopy

Pacjent zgłaszający się do lekarza z powodu zapalenia rozcięgna podeszwowego odczuwa ból w okolicy pięty, bardziej po przyśrodkowej stronie. Ból ten nasila się przy stawianiu pierwszych kroków po wstaniu z łóżka, ale też po dłuższym staniu lub siedzeniu.

Jak zregenerować ścięgno Achillesa? ›

Aby szybciej przywrócić sprawność i lepiej zregenerować ścięgno, zaleca się ostrzyknięcia ścięgna Achillesa osoczem bogatopłytkowym PRP wg. specjalnego protokołu. Stosuje się równocześnie rehabilitację – prowadzoną zarówno przez fizjoterapeutę, jak i szereg ćwiczeń wykonywanych samodzielnie w domu.

Jaka maść na zapalenie ścięgna Achillesa? ›

Zapalenie ścięgna Achillesa
 • Ketoprofen-SF Rx. Ketoprofen. inj. [roztw.]
 • Ketoprofenum Fastum Rx. Ketoprofen. żel.
 • Opokan-keto Rx. Ketoprofen. żel.
 • Ketoprofen Ziaja Rx. Ketoprofen. żel.

Jak długo trwa leczenie zerwanego ścięgna Achillesa? ›

Powrót do pełnej sprawności po całkowitym uszkodzeniu ścięgna Achillesa zajmuje 4-8 miesięcy, w zależności od zastosowanego leczenia i intensywności rehabilitacji.

Jak wzmocnic więzadła rzepki? ›

Leżenie na plecach z nogą wyprostowaną w stawie kolanowym. Unieś nogę około 20cm nad podłoże i przytrzymaj w pełnym wyproście. Następnie powoli opuszczaj do pozycji startowej. Utrzymuj napięcie przez min.

Jak długo trwa leczenie kolana skoczka? ›

Pomaga to przywrócić sprawność stawu kolanowego. Całkowity powrót do sprawności i uprawiania sportu w przypadku kolana skoczka może trwać nawet 6 miesięcy. Przez ten czas należy nosić specjalny stabilizator na kolano, który pozwoli ustabilizować je i odciążyć staw kolanowy.

Jak wyleczyć zapalenie więzadła rzepki? ›

Zalecenie pełnego odpoczynku i braku bodźcowania więzadła rzepki prowadzi do jego osłabienia, a ponowny powrót do sportu po długiej przerwie jest dla niego dużym szokiem, skutkującym często ponownym pojawieniem się dolegliwości bólowych. Pracuj spokojnie nad siłą mięśnia czworogłowego i stopniowo zwiększaj obciążenia.

Co na uszkodzona rzepka w kolanie? ›

Z podejrzeniem urazu należy jak najszybciej udać się na pogotowie. Zdjęcie RTG lub rezonans magnetyczny potwierdzi uraz rzepki. Leczenie obejmuje założenie gipsu na staw kolanowy na około 6 tygodni lub zabieg operacyjny, jeśli doszło do złamania z przemieszczeniem rzepki lub jej rozerwania.

Jaka jest przyczyna podrażnienia przyczepu mięśniowego? ›

Wśród czynników środowiskowych mogących, z dość dużym prawdopodobieństwem, odpowiadać za wystąpienie układowych chorób tkanki łącznej, w tym zapalenia wielomięśniowego, wymienia się wirusy, w tym wirusy grypy, wirusy zapalenia wątroby typu B, adenowirusy, enterowirusy oraz wirusa cytomegalii.

Jak bolą ścięgna? ›

Zasadniczo zapalenie ścięgien objawia się ostrym bólem (a więc intensywnym lecz krótkotrwałym), który nasila się pod naciskiem i w trakcie poruszania się. Obok bólu często pojawia się obrzęk – kontuzjowany obszar jest spuchnięty, a niekiedy także posiniaczony.

Od czego bolą ścięgna? ›

Zapalenie ścięgna i pochewek ścięgnistych jest najczęściej spowodowane nagłym urazem podczas wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych. Szczególnie na niego narażone są także osoby wykonujące przez dłuższy czas powtarzalne czynności, takie jak gra w tenisa, pisanie na klawiaturze komputera czy malowanie.

Jakie leki na ścięgna? ›

Tendoxan to specjalistyczny preparat do postępowania w profilaktyce uszkodzeń ścięgien i więzadeł oraz w procesach wspomagających ich regenerację. Tendoxan zawiera TendoComplex – unikalne, przebadane naukowo składniki, z których zbudowane są ścięgna i więzadła: mukopolisacharydy, kolagen typu I, witaminę C oraz mangan.

Co pomaga na ból ścięgna Achillesa? ›

Leczenie zapalenia ścięgna Achillesa może trwać nawet 6 miesięcy. Jest to uzależnione od stopnia zaawansowania urazu. Jeśli chodzi o łagodzenie bólu, konieczne jest zwykle sięgnięcie po środki analgetyczne z grupy niesteroidowych leków przeciwbólowych takich jak: diklofenak, naproksen, meloksykam, ibuprofen.

Do jakiego lekarza z bólem ścięgna Achillesa? ›

Ważne jest, by w przypadku zauważenia jakichkolwiek tego typu dolegliwości szybko udać się do lekarza. Ortopeda sprawdzi, czy doszło do zapalenia ścięgna Achillesa, czy może kontuzja jest poważniejsza, na przykład związana z naderwaniem bądź zerwaniem ścięgna.

Jak boli ścięgno Achillesa? ›

Głównym objawem zapalenia jest ból ścięgna Achillesa w dolnej części łydki. Najczęściej jest to tzw. poranny ból Achillesa, zaraz po wstaniu z łóżka. U sportowców piekący ból Achillesa pojawia się na początku wysiłku fizycznego, zmniejsza się w czasie jego trwania i ponownie nasila się po zakończonym treningu.

Jak leczyć Tendinopatie? ›

Tendinopatia ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego

Towarzyszy jej ograniczony zakres ruchu, a także wrażenie przeskakiwania lub trzeszczenia w stawie. Leczenie tendinopatii barku opiera się m.in. na terapii manualnej, masażu tkanek głębokich, fizykoterapii, jak również treningu funkcjonalnym.

Jak leczyć zwapnienie ścięgien? ›

Polega na wypłukiwaniu, a następnie zasysaniu zwapnień przy użyciu igły ze strzykawką. Zabieg jest wykonywany wyłącznie pod kontrolą usg i trwa kilkanaście minut. Standardowo stosuje się znieczulenie miejscowe oraz po wykonanej procedurze można podać blokadę sterydową w zależności od współistniejącego stanu zapalnego.

Jak rozluźnić mięsień Podłopatkowy? ›

Przeszukaj okolicę i znajdź najbardziej bolesny punkt zatrzymaj się na nim i delikatnie rozmasowuj go przez 2 minuty. Stretching – po rozluźnieniu czas na rozciągnięcie mięśnia. Jeśli posiadasz możesz wykorzystać przy tym ćwiczeniu piłkę fitness może też być to krzesło.

Co to jest Entezopatia krętarza większego? ›

Entezopatia krętarza większego oznacza patologiczne zmiany w strukturze ścięgien przyczepiających się do naturalnego zgrubienia po zewnętrznej stronie kości udowej. Ścięgna te należą do tzw. mięśni miedniczo-krętarzowych, łączących kość krzyżową z krętarzem większym.

Co to jest Entezopatia rozcięgna podeszwowego? ›

Ostroga piętowa to bardzo często występująca przyczyna dolegliwości podeszwowej części pięty. Dolegliwości są najsilniejsze rano i przy pierwszych krokach po zatrzymaniu się w ciągu dnia.

Co to jest Entezopatia mięśnia podkolanowego? ›

Entezopatie - to bolesne zmiany chorobowe przyczepów ścięgnistych mięśni do kośćca. Są one wynikiem działania nadmiernych naprężeń i obciążeń.

Co to jest Entezopatia w przyczepie ścięgna Achillesa? ›

Entezopatia to przeciążeniowa zmiana w okolicy przyczepu ścięgna Achillesa do kości. Powstaje na skutek systematycznego działania przeciążeń. W ich wyniku po pewnym czasie powstają entezofity, czyli drobne wyrośla kostne, które osłabiają wydolność mięśnia.

Dlaczego boli Krętarz? ›

Ból wynikający z zapalenia kaletki krętarza większego lokalizuje się po bocznej stronie uda w okolicy biodra. Może on utrudniać uprawianie sportu, a nawet chodzenie. Przyczyną zapalenia może być bezpośredni uraz, np. upadek na biodro, ale też przetrenowanie i wady wrodzone.

Gdzie jest Krętarz większy? ›

Krętarz większy to wypukłość na kości udowej, do której przytwierdzone są niektóre mięśnie, m.in. pośladków czy ud. Znajduje się od zewnętrznej strony – to on niejako wyznacza szerokość bioder człowieka. Osłaniająca go kaletka krętarzowa ułatwia jego ruch.

Jak leczyć zapalenie kaletki krętarza większego? ›

Zapalenie kaletki krętarza większegoleczenie. Leczenie zachowawcze obejmuje stosowanie maści, doustnych środków przeciwzapalnych oraz ostrzykiwania. Na samym początku należy zrezygnować z czynności wywołujących objawy bólowe. Stosuje się ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięsień pośladkowy średni.

Jak zlikwidować stan zapalny w stopie? ›

Stosuje się leczenie domowe – ćwiczenia, maść przeciwbólową, masaż. Jeżeli ból jest bardzo silny, może być konieczna fizjoterapia. Pomocne będzie tak zwane plastrowanie i terapia manualna.

Jak długo trwa leczenie rozcięgna podeszwowego? ›

Zapalenie rozcięgna podeszwowegojak długo trwa leczenie? Leczenie zapalenia rozcięgna podeszwowego może trwać od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy. To, ile będzie trwała terapia, determinowane jest rozległością uszkodzenia i natężeniem towarzyszących mu objawów.

Jak szybko wyleczyć rozcięgno podeszwowe? ›

Najczęściej wykorzystuje się różnego rodzaju techniki tkanek miękkich, ćwiczenia rozciągające struktury podudzia i podeszwy stopy czy zabiegi fizykoterapeutyczne np. fala uderzeniowa. Niektórzy zalecają także stosowanie miękkich wkładek odciążających rozcięgno.

Jak wzmocnic więzadła rzepki? ›

Leżenie na plecach z nogą wyprostowaną w stawie kolanowym. Unieś nogę około 20cm nad podłoże i przytrzymaj w pełnym wyproście. Następnie powoli opuszczaj do pozycji startowej. Utrzymuj napięcie przez min.

Co to jest Entezopatia podstawy rzepki? ›

Entezopatia więzadła rzepki to przewlekły stan zapalny w miejscu przyczepu więzadła rzepki do rzepki. Zwykle występuje po nadmiernym obciążeniu i łatwo ją zdiagnozować, ponieważ ból jest wyraźnie zlokalizowany w dolnej części rzepki i może być z łatwością odtworzony podczas badania.

Co to jest Tendinopatia barku? ›

Tendinopatie to grupa schorzeń odnosząca się do ścięgien mięśni. W przypadku barku chodzi tu o ścięgna mięśni stożka rotatorów: nadgrzebieniowy, podgrzebieniowy, podłopatkowy i obły mniejszy.

Jak zregenerować ścięgno Achillesa? ›

Aby szybciej przywrócić sprawność i lepiej zregenerować ścięgno, zaleca się ostrzyknięcia ścięgna Achillesa osoczem bogatopłytkowym PRP wg. specjalnego protokołu. Stosuje się równocześnie rehabilitację – prowadzoną zarówno przez fizjoterapeutę, jak i szereg ćwiczeń wykonywanych samodzielnie w domu.

Jaka maść na zapalenie ścięgna Achillesa? ›

Zapalenie ścięgna Achillesa
 • Ketoprofen-SF Rx. Ketoprofen. inj. [roztw.]
 • Ketoprofenum Fastum Rx. Ketoprofen. żel.
 • Opokan-keto Rx. Ketoprofen. żel.
 • Ketoprofen Ziaja Rx. Ketoprofen. żel.

Jak długo trwa leczenie zerwanego ścięgna Achillesa? ›

Powrót do pełnej sprawności po całkowitym uszkodzeniu ścięgna Achillesa zajmuje 4-8 miesięcy, w zależności od zastosowanego leczenia i intensywności rehabilitacji.

Videos

1. Dolegliwości stawu biodrowego - zapalenie krętarza większego
(MULTI MED dla aktywnych)
2. BÓL BIODRA - ból stawu biodrowego - CO ROBIĆ, ABY NIE BOLAŁO?
(Jacek Suchanowski)
3. Stan zapalny ścięgien – naturalne metody leczenia | Aktualności 360
(Aktualności 360)
4. Łokieć golfisty – co robić? | TOP 4 ćwiczenia
(Rehasport)
5. Łokieć golfisty i tenisisty - CO ROBIĆ? Leczenie i zapobieganie
(NieMaLekko Kornel Pęksa)
6. Zapalenie rozcięgna podeszwowego - jakie są przyczyny i jak zapobiegać?
(Salveo Profesjonalna Regeneracja Sportowa)

Top Articles

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Carmelo Roob

Last Updated: 11/18/2022

Views: 5315

Rating: 4.4 / 5 (45 voted)

Reviews: 92% of readers found this page helpful

Author information

Name: Carmelo Roob

Birthday: 1995-01-09

Address: Apt. 915 481 Sipes Cliff, New Gonzalobury, CO 80176

Phone: +6773780339780

Job: Sales Executive

Hobby: Gaming, Jogging, Rugby, Video gaming, Handball, Ice skating, Web surfing

Introduction: My name is Carmelo Roob, I am a modern, handsome, delightful, comfortable, attractive, vast, good person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.