Endometrioza - przyczyny, objawy, sposoby leczenia (2022)

Endometrioza to tajemnicza choroba, której przyczyny nadal nie są do końca znane i która jest trudna w leczeniu. Statystycznie dotyka ona co piątą miesiączkująca kobietę. U części z nich endometrioza wywołuje problemy z płodnością. Endometriozy nie można lekceważyć, ponieważ jej objawy mogą znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie i upośledzić sprawność seksualną.

Endometrioza - przyczyny, objawy, sposoby leczenia (1)

spis treści

 • 1. Czym jest endometrioza?
 • 2. Przyczyny endometriozy
 • 3. Objawy endometriozy
 • 4. Rozpoznanie endometriozy
 • 5. 4 stopnie zaawansowania endometriozy
 • 6. Leczenie endometriozy
 • 7. Czym grozi nieleczona endometrioza
 • 8. Córka Pawła Kukiza choruje na endometriozę

rozwiń

1. Czym jest endometrioza?

Endometrioza, czyli wędrująca śluzówka lub gruczolistość zewnętrzna, jest to innymi słowy rozrost błony śluzowej macicy (czyli endometrium) poza jamą macicy: najczęściej w jamie otrzewnej, jajnikach i jajowodach. Endometrioza polega na tym, że endometrium, błona śluzowa wyściełająca macicę, znajduje się nie tylko w miejscu, w którym powinna być, tj. w macicy, ale również w innych miejscach w organizmie. W ogniskach endometriozy stwierdza się obecność zarówno gruczołów charakterystycznych dla endometrium, jak i ich podścieliska.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Endometrioza - jak ją rozpoznać i leczyć?"

Endometrium umiejscowione poza jamą macicy funkcjonuje normalnie, to znaczy w momencie, kiedy śluzówka w macicy się złuszcza i trafia na zewnątrz w postaci krwawienia miesiączkowego, złuszczeniu ulega również endometrium znajdujące się poza nią. Problem w tym, że często jest ono w miejscu, z którego nie może się wydostać. Ilość niepotrzebnej tkanki może narastać wraz z cyklami.

Endometrioza - przyczyny, objawy, sposoby leczenia (2)

Endometriozę diagnozuje się u kobiet w wieku 12-80 lat, średnio w wieku 28 lat. Co ciekawe, w przeciwieństwie do wielu chorób, rzadziej na endometriozę zapadają kobiety z wysokim BMI niż te wysokie i szczupłe. W przypadkach choroby bardzo zaawansowanej, endometrioza często występuje rodzinnie. Jednak droga jej dziedziczenia wcale nie jest prosta. Do czynników ryzyka endometriozy zalicza się również: nieposiadanie dzieci, wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki, częste, przedłużone krwawienia miesięczne.

Ogniska endometriozy znajdujemy np. w obrębie:

 • jajników,
 • jajowodów,
 • pochwy,
 • otrzewnej pokrywającej ściany jamy brzusznej,
 • jelita cienkiego,
 • jelita grubego,
 • wyrostka robaczkowego (ogniska endometriozy na jelitach znajdują się na otrzewnej, błonie je pokrywającej),
 • przegrody odbytniczo-pochwowej,
 • więzadeł maciczno-krzyżowych,
 • więzadła szerokiego macicy,
 • więzadła obłego macicy,
 • zagłębienia maciczno-pęcherzowego,
 • pępka,
 • blizny po cięciu cesarskim,

Endometrioza - przyczyny, objawy, sposoby leczenia (3)

(Video) Endometriosis: Pathology, Symptoms, Risk factors, Diagnosis and Treatment, Animation
Gwiazdy, które chorują na endometriozę [6 zdjęć] Endometrioza to choroba, na którą zapadają tylko kobiety. Szacuje się, że na świecie cierpi na nią zobacz galerię

2. Przyczyny endometriozy

Przyczyny powstawania ognisk endometriozy nie są do końca poznane. Istnieje jednak kilka teorii na ten temat. Pierwsza teoria transplantacji i implantacji, stworzona przez Sampsona, mówi, że podczas miesiączki komórki endometrium przemieszczają się poza jamę macicy poprzez jajowody (jest to tzw. przepływ wsteczny). Teorię tę wspiera fakt, że wszczepy endometrialne znajdowane są najczęściej w miejscach położonych najniżej w miednicy - można przypuszczać, że dzieje się tak pod wpływem grawitacji.

Oprócz tego wiadomo, że do powstania endometriozy predysponują stany sprzyjające przepływowi wstecznemu endometrium przez jajowody, jak zwężenie szyjki macicy czy zabieg wyłyżeczkowania jamy macicy. Przeciwko teorii transplantacji i implantacji przemawia natomiast to, że menstruacyjny przepływ wsteczny występuje u 76-90 proc. kobiet, natomiast endometrioza występuje u znacznie mniejszego odsetka. Ponadto ogniska endometriozy stwierdza się czasem również np. w obrębie jamy opłucnej, która nie ma przecież łączności z jamą brzuszną.

Endometrioza - przyczyny, objawy, sposoby leczenia (5)

Druga teoria (Meyera) powstania endometriozy, tzw. teoria metaplazji, głosi, że komórki otrzewnej ulegają przekształceniu w komórki endometrium, bez związku z przepływem wstecznym. Jest to logiczne, ponieważ embrionalne pochodzenie otrzewnej i endometrium, a także opłucnej, jest wspólne. Gdyby jednak teoria ta była prawdziwa, spodziewalibyśmy się większego odsetka endometriozy zlokalizowanej w opłucnej - a jest to rzadkość.

Wreszcie teoria indukcji (Halbana) powstania endometriozy mówi, że nieznane czynniki pochodzące z krwi lub limfy powodują przekształcanie komórek danej tkanki w endometrium. Tłumaczyłoby to stwierdzaną czasem obecność ognisk endometriozy w narządach tak odległych od macicy jak mózg czy płuca, ale koncepcja ta kłóci się z tym, że najczęstsza jest lokalizacja w obrębie miednicy mniejszej, zależna dość wyraźnie od grawitacji.

Obecnie za najbardziej prawdopodobną przyczynę powstania endometriozy uważa się teorię transplantacji i implantacji, z tym jednak zastrzeżeniem, że zakładamy, iż muszą współistnieć dodatkowe czynniki, oprócz samego przepływu wstecznego złuszczonego endometrium podczas menstruacji.

Prawdopodobnie u kobiet, które rozwijają endometriozę, występuje upośledzenie normalnego procesu apoptozy („samobójstwa”) komórek endometrium, które znalazły się w jamie otrzewnej. Ponadto, z jakichś względów są one w stanie zagnieździć się w nienaturalnych dla siebie warunkach.

Endometrioza - przyczyny, objawy, sposoby leczenia (6)

Apteki w okolicy nie posiadają Twoich leków? Wypróbuj wyszukiwarkę KtoMaLek.pl i sprawdź, która apteka ma na stanie potrzebny lek. Nie trać czasu na bieganie od apteki do apteki! Zarezerwuj lek online i zapłać za niego w aptece.

(Video) Endometrioza - przyczyny, objawy i metody leczenia

3. Objawy endometriozy

Uważa się, że za objawy endometriozy odpowiedzialna jest lokalizacja zmian chorobowych oraz odpowiedź zapalna organizmu. Wiodące objawy endometriozy są dwa: ból i niepłodność.

Ból w obrębie miednicy mniejszej to podstawowy objaw endometriozy. Ból często towarzyszy menstruacji, typowo pojawia się kilka dni przed jej początkiem i trwa do jej końca. Mówimy wtedy, że ból ma charakter cykliczny. Może on też pojawiać się niezależnie od fazy cyklu lub być chroniczny (odczuwany prawie bez przerwy). Oprócz bólu zlokalizowanego w miednicy, endometriozie towarzyszą często dolegliwości bólowe innego rodzaju, tj.:

 • dyspareunia - ból podczas stosunku, spowodowany obecnością ognisk endometriozy w obrębie więzadeł maciczno-odbytniczych,
 • dyzuria - ból podczas oddawania moczu,
 • dyschezja - bolesne oddawanie stolca.

Czasem endometrioza jest przyczyną bólu pleców w okolicy lędźwiowej czy nawet bólu w obrębie ud.

Przyczyny pojawiania się bólu w przebiegu endometriozy nie są do końca poznane. Z całą pewnością jest to złożony problem, podobnie jak cały obraz endometriozy. Jedno natomiast wiadomo na pewno - że stopień zaawansowania endometriozy, ilość i głębokość wszczepów enometrialnych czy zrostów nie koreluje z nasileniem dolegliwości bólowych. Tak więc pacjentki z niewielkim zaawansowaniem endometriozy nierzadko mają dużo większe dolegliwości niż kobiety z ciężką endometriozą.

Objawem endometriozy zlokalizowanej w jajowodach może być również niepłodność. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że nie wszystkie kobiety z endometriozą cierpią na niemożliwość zajścia w ciążę. Problem ten dotyczy głównie tych pacjentek, u których endometrioza dotknęła jajników i jajowodów, szczególnie jeśli doszło do powstania zrostów.

Zrosty mogą bowiem prowadzić do mechanicznego zamknięcia drogi dla komórki jajowej od jajnika, przez lejek jajowodu, aż do jego bańki, gdzie zwykle dochodzi do spotkania z plemnikiem i zapłodnienia. Ponadto, w przypadku zajęcia jajników, kobieta chora na endometriozę często przechodzi operacje w obrębie jajników, doprowadzające nieuchronnie do zmniejszenia ich wielkości. W momencie zdiagnozowania endometriozy, część lekarzy zaleca podjęcie decyzji o dziecku jak najwcześniej, gdyż później może być to niemożliwe ze względu na dalszy rozrost tkanki błony śluzowej wewnątrz miednicy mniejszej.

Nie wyjaśniono jeszcze do końca, w jakich mechanizmach endometrioza doprowadza często do niepłodności, oprócz czynnika mechanicznego, o którym wspomniano wyżej. Prawdopodobnie niebagatelną rolę odgrywa tu również czynnik zapalny, mający udział w przebiegu tego schorzenia, oraz lokalnie zmienione środowisko hormonalne. W płynie znajdującym się w pęcherzykach jajnikowych oraz w jamie otrzewnej stwierdza się u kobiet z endometriozą podwyższone stężenia tzw. mediatorów stanu zapalnego. Wiążą się one z powstaniem lokalnie „wrogiego”, cytotoksycznego środowiska, ze zwiększonym poziomem wykładników stresu oksydacyjnego.

#dziejesienazywo: Czy endometrioza wyklucza ciążę? (WIDEO) Endometrioza dla wielu kobiet wydaje się być wyrokiem - okazuje się, że wcale nie musi. Czy kobiety zobacz galerię

Doprowadza to do pogorszenia warunków dla wzrastania pęcherzyków jajnikowych, a także do degradacji komórek jajowych, uszkodzenia ich DNA, a także zmniejszenia integralności plemników i ich ruchliwości. Może też dochodzić do uszkodzenia zarodka. Ponadto, przy endometriozie upośledzona jest funkcja jajowodów jako transportera zarodka do jamy macicy. Dodatkowo, udowodniono, że w przypadku endometriozy nabłonek jajowodów wiąże plemniki, uniemożliwiając ich przedostawanie się do komórki jajowej.

Plemniki znajdujące się w drogach rodnych kobiet z endometriozą wykazują również zmniejszoną zdolność do „przywierania” do komórki jajowej. Co więcej, prawidłowe endometrium w jamie macicy tych kobiet ma obniżoną zdolność do przyjęcia zarodka. Lokalne zaburzenia układu odpornościowego wiążą się też z powstaniem autoprzeciwciał, które wiążą się z endometrium, jak również prawdopodobnie z komórką jajową, plemnikiem, zarodkiem i jajowodem. Zwiększone stężenie estrogenów doprowadza natomiast do zmniejszenia wrażliwości endometrium na progesteron, hormon kluczowy w zagnieżdżeniu się zarodka i utrzymaniu ciąży.

W przypadku endometriozy objawy słabną po zajściu w ciążę, a zanikają w czasie menopauzy. Poza sztandarowymi dwoma, wymienionymi powyżej, w przebiegu endometriozy mogą wystąpić również inne problemy, bardzo niespecyficzne, jak:

 • biegunki,
 • zaparcia,
 • wzdęcia,
 • nudności,
 • śródcykliczne krwawienia z dróg rodnych,
 • obfite miesiączki,
 • krwiomocz,
 • krwawienia z przewodu pokarmowego,
 • osłabienie organizmu,
 • silny PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego).

Na koniec warto wspomnieć, że u kobiet z endometriozą częściej niż w populacji ogólnej stwierdza się różne choroby o podłożu autoimmunologicznym, jak niedoczynność tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), toczeń układowy (SLE), chorobę Sjögrena, stwardnienie rozsiane, a także alergie i astmę.

4. Rozpoznanie endometriozy

Endometrioza stanowi duże wyzwanie dla diagnosty. Rozpoznanie stawia się zwykle po wykluczeniu wielu innych możliwości. Rozpoczęcie diagnostyki jest różne, w zależności od problemu, z jakim dana pacjentka zgłasza się do lekarza. Inaczej bada się kobietę, która szuka pomocy lekarskiej z powodu bólu w podbrzuszu, a inaczej pacjentkę cierpiącą z powodu braku powodzenia starań o ciążę.

(Video) ENDOMETRIOZA - przyczyny, objawy, diagnoza

Aby zdiagnozować endometriozę, należy jednak zawsze przeprowadzić „zwykłe” badanie ginekologiczne, następnie USG i w końcu - laparoskopię, z lub bez pobrania wycinków do badania histopatologicznego. W badaniu we wziernikach, czyli oglądaniu szyjki macicy i ścian pochwy, nieraz uwidocznić można ogniska endometriozy zlokalizowane w tej okolicy. Bardzo często jednak kobiety chorujące na endometriozę nie mają wszczepów w miejscu dostępnym oglądaniu i konieczne jest wykonanie dalszych kroków diagnostycznych, by mieć szansę rozpoznać endometriozę.

Jeśli obecne są torbiele endometrialne (czekoladowe) w obrębie jajników, zwykle możemy je uwidocznić w badaniu USG sondą przezpochwową. Nie jest to jednak tak proste, jak może brzmieć, ponieważ nigdy nie możemy mieć pewności, jakiego typu torbiel jajnika oglądamy. Rodzajów torbieli jajnika jest bardzo wiele, a pewne rozpoznanie daje dopiero badanie histopatologiczne (pod mikroskopem) materiału pobranego podczas operacji.

Złotym standardem, jeśli chodzi o rozpoznawanie endometriozy, jest laparoskopia. Jest to operacja w znieczuleniu ogólnym, podczas której nie otwiera się brzucha długim nacięciem skalpelem, ale wykonuje się jedynie niewielkie nacięcia, przez które wprowadza się do jamy brzusznej kamerę i narzędzia. Blizny po takiej operacji endometriozy są minimalne, ledwo zauważalne, a czas gojenia się ran i powrotu do pełni zdrowia jest znacznie krótszy niż po klasycznej operacji (laparotomii).

Podczas laparoskopii endometriozy poszukujemy charakterystycznych ognisk na otrzewnej pokrywającej ściany jamy brzusznej oraz jej narządy, w tym jajniki, jajowody i jelita. Często wygląd wszczepów jest tak specyficzny, że nie mamy wątpliwości co do rozpoznania. W innych przypadkach, gdy nie jesteśmy pewni, pobieramy drobne wycinki, czyli fragmenty tkanek, do badania histopatologicznego, w którym patolog stawia ostateczne rozpoznanie.

Jeśli w laparoskopii stwierdzamy torbiel jajnika, to również usuwamy ją i przesyłamy do badania histopatologicznego. Podczas laparoskopii możemy też przeprowadzić tzw. chromoskopię, czyli badanie drożności jajowodów przy wykorzystaniu barwnika. Ten ostatni wprowadzany jest przez osobę asystującą przez szyjkę macicy. Stamtąd dostaje się on do macicy i dalej przez jajowody do jamy brzusznej, gdzie operujący może obserwować jego wyciek w kamerze (jeśli jajowody są drożne).

5. 4 stopnie zaawansowania endometriozy

Istnieje podział stopnia zaawansowania endometriozy wg punktacji Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozdrodu (ASRM):

 • stopień I, minimalny - pojawiają się niewielkie zmiany (poniżej pięciu milimetrów), w jajnikach i jajowodach widoczne są nieunaczynione zrosty i luźne strzępki jajowodów,
 • stopień II, łagodny - zmiany widoczne w jajnikach mają średnicę pow. pięciu milimetrów, między szerokimi wiązadłami a jajnikami pojawiają się zrosty; można zaobserwować zrosty w zagłębieniu odbytniczo-macicznym, widoczne są torbiele endometrialne (tzw. czekoladowe),
 • stopień III, umiarkowany - więzadła szerokie pozostają w zrostach z jajowodami bądź jajnikami, w zrostach jajników występują ogniska endometriozy, jak również w zagłębieniu odbytniczo-macicznym,
 • stopień IV, ciężki - macica staje się nieruchoma, przyrośnięta w tyłozgięciu, przyrośnięta do jelit, bądź przemieszczona ku tyłowi. Ogniska endometriozy widoczne są w wyrostku robaczkowym, pochwie, szyjce macicy, pęcherzu moczowym. Jelita są w zrostach z otrzewną zagłębienia odbytniczo-macicznego, trzonu macicy lub więzadel odbytniczo-macicznych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

 • Ból brzucha po stosunku – endometrioza, mięśniaki, torbiele
 • Jej zdjęcie stało się viralem. Chciała pokazać, jak cierpi przez endometriozę
 • Hanna Lis ma endometriozę. Wyjaśnia, czym jest endometrioza i z jakim bólem się zmagała

6. Leczenie endometriozy

Leczenie endometriozy jest, ogólnie rzecz biorąc, dwojakie: chirurgiczne i farmakologiczne (głównie hormonalne). Wybór odpowiedniego postępowania zależy od tego, co chcemy osiągnąć. Nie da się niestety całkowicie wyleczyć endometriozy. Możemy jedynie starać się niwelować jej następstwa. Tak więc przykładowo, w przypadku, gdy chora na endometriozę pacjentka skarży się na silne dolegliwości bólowe w podbrzuszu, a nie zależy jej (przynajmniej na razie) na zajściu w ciążę, decydujemy się w pierwszej kolejności na leczenie farmakologiczne, hormonalne, które ma udowodnione działanie w zwalczaniu bólu.

Natomiast jeśli wiodącym problemem jest niepłodność, to wskazana może być operacja mająca na celu usunięcie zrostów, które mogą mechanicznie utrudniać zajście w ciążę. Warto w tym miejscu wyraźnie zaznaczyć, że leczenie hormonalne kobiet z endometriozy nie ma żadnego sensu w przypadku niepłodności (nie leczy jej).

Środki farmakologiczne wykorzystywane w leczeniu endometriozy to:

 • Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne (DTA), zawierające składnik estrogenowy i progestagenowy. Są to preparaty najczęściej stosowane przy endometriozie, ponieważ są skuteczne i tanie. Działają poprzez zupełne zahamowanie cyklu miesiączkowego. Pod ich wpływem jajniki przestają produkować estrogeny i progesteron i tym samym „stymulować” ogniska endometriotyczne. Działanie to jest całkowicie odwracalne - mija po odstawieniu tabletek.
 • Progestageny - działają podobnie jak DTA, są jednak droższe (nawet jeśli są refundowane, kosztują wiele podatnika!).
 • Danazol - jest to preparat o działaniu podobnym do dwóch wyżej wymienionych, tzn. hamującym produkowanie hormonów przez jajniki, ale niestety obarczony jest wieloma działaniami niepożądanymi wynikającymi z działania androgennego, tj. wzrost masy ciała, zmniejszenie gruczołów piersiowych, trądzik, przetłuszczanie się skóry, hirsutyzm (męski typ owłosienia), a także uderzenia gorąca, zwiększone zatrzymywanie wody w organizmie i wzrost poziomu „złego” cholesterolu (LDL) wraz ze spadkiem poziomu „dobrego” cholesterolu (HDL).
 • Analogi gonadoliberyny (aGnRH), tj. buserelina, nafarelina czy goserelina są to leki również powodujące zahamowanie czynności jajników. Są one skuteczne w leczeniu bólu w przebiegu endometriozy, ale niestety wywoływać mogą groźne skutki uboczne, jak osteoporoza, tak więc nie zaleca się stosowania ich przez dłuższy okres.
 • Inhibitory aromatazy, powodujące zmniejszenie przemiany androgenów w estrogeny, tj. anastrozol, letrozol.
 • Niesteroidowe leki przeciwbólowe, np. ibuprofen.

Na koniec trzeba wspomnieć jeszcze o leczeniu niepłodności u kobiet z endometriozą. Niestety w przypadkach, gdy zawodzi leczenie chirurgiczne i/lub stwierdzono całkowitą niedrożność jajowodów, jedyną metodą umożliwiającą posiadanie własnego dziecka jest zapłodnienie pozaustrojowe (IVF - ang. in vitro fertilisation).

Kwestię tę komplikuje niestety to, że u kobiet z endometriozą skuteczność tej metody jest mniejsza niż w przypadkach, gdy przyczyna niepłodności jest inna. Ten niekorzystny efekt endometriozy można próbować neutralizować, starając się o ciążę już w młodszym wieku - wiek kobiety ma bowiem bardzo istotne znaczenie dla powodzenia metody in vitro.

Najdrastyczniejszą metodą leczenia endometriozy, stosowaną tylko w skrajnych przypadkach, jest usunięcie macicy, histerektomia.

(Video) Endometrioza - objawy, przyczyny, objawy I dr Patrycja Szachta i dr n.med. Jan Olek

7. Czym grozi nieleczona endometrioza

Endometrioza, tak jak wiekszość innych chorób, im wcześniej jest wykryta, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań, które mogą znacząco pogorszyć komfort życia codziennego. Każda forma leczenia, zarówno operacyjnego jak i farmakologicznego, zwiększa szansę na spowolnienie rozwoju choroby lub jej zahamowanie.

Endometrioza jest schorzeniem postępującym, może stopniowo uszkadzać inne organy wewnętrzne. Ponad to, przedłużające się stany zapalne powodują podrażnienia otrzewnej, powodują zrosty, które mogą w sposób nieodwracalny doprowadzić do zmian anatomicznych.

Wśród najpopularniejszych dysfunkcji, spowodowanych zrostami znajdują się:

 • zaburzenia motoryki jelit,
 • niedrożność jelit,
 • niedrożność jajowodów.

Choroba ta może też upośledzać płodność, chociaż nie ma dowodów jakoby endometrioza bezpośrednio wpływała na płodność, wiadomo tylko, że może ja ograniczać, według badań zdolność do zajścia w ciążę zmniejsza się dziesięciokrotnie w stosunku do zdrowych kobiet.

W niektórych sytuacjach może dojść do bezpośredniego zagrożenia życia - w szczególności, gdy choroba jest zaniedbana lub zbyt późno zdiagnozowana. Czasem jedynym wyjściem pozostaje zabieg stomii, usunięcia jajowodów, jajników, w skrajnych zaś przypadkach histerektomia.

Dlatego bardzo ważne jest wczesne wykrycie tego schorzenia jak najszybsze podjęcie leczenia i zahamowania jej postępu.

8. Córka Pawła Kukiza choruje na endometriozę

25-letnia Pola, córka Pawła Kukiza, przyznała, że choruje na endometriozę. Pola Kukiz z okazji Światowego Dnia Endometriozy napisała na swoim Instagramie, jak trudna jest walka z chorobą:

"Ból, ból i jeszcze raz ból. Każdej z nas wmawia się, że okres ma boleć, że to normalne. Ale kiedy przeszkadza on w codziennym funkcjonowaniu ciężko uwierzyć w to, że tak ma być i koniec. Nie tylko ból menstruacyjny, ale również problemy z jelitami, nerkami, bóle kręgosłupa to codzienność w 'walce' z tą chorobą".

Pola dodaje, że endometriozę zdiagnozowano u niej w wieku 22 lat: "Trafiłam z pracy prosto do szpitala, bo z bólu prawie nie byłam w stanie chodzić. Następnego dnia miałam operację. Niestety w moim przypadku endometrioza została 'wykryta' jak była już w dosyć zaawansowanym stopniu. I właśnie po to chciałam napisać o tej chorobie, żeby uświadomić coraz więcej dziewczyn, kobiet. Ciężko tak nagle napisać 'o co chodzi' z tą endometriozą, ale poczytajcie sobie proszę, badajcie się i działajcie jak najszybciej!" - apeluje Pola Kukiz.

Dawniej uważano, że endometrioza jest dolegliwością, która spotyka kobiety, które odkładają w czasie kwestię macierzyństwa. Jednak kolejne badania dowiodły, że brak ciąży nie chroni kobiety przed pojawieniem się złuszczających się komórek endometrium.

Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

polecamy

 • Leczenie w czasach pandemii. Jak teraz wyglądają wizyty u lekarza?
 • 4-cyfrowy kod, który zastąpił tradycyjną receptę. Otrzymasz go SMS-em
 • Pierwsze objawy raka jelita grubego. Nie zwracamy na nie uwagi
 • 1 zdjęcie #dziejesienazywo: Pierwsze objawy endometriozy (WIDEO)
 • 1 zdjęcie #dziejesienazywo: Jakie objawy mogą świadczyć o endometriozie? (WIDEO)
 • 1 zdjęcie Na czym polega endometrioza? (WIDEO)
 • 1 zdjęcie #dziejesienazywo: Jak dobiera się leki przy endometriozie? (WIDEO)
(Video) ENDOMETRIOZA - leczenie

FAQs

Jak naturalnie pozbyć się endometriozy? ›

Endometrioza – leczenie naturalne

W łagodzeniu dyskomfortu i dolegliwości bólowych pomocne są nasiadówki z olejkami eterycznymi o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych, np. lawendowym lub rozmarynowym. Dobrym rozwiązaniem jest siemię lniane. Napar wypity każdego ranka pomoże zmniejszyć rozrost endometrium.

Czego nie wolno jeść przy endometriozie? ›

Ograniczyć do minimum ciasta, makarony, olej palmowy, olej kokosowy, mleko i jogurty pełnotłuste oraz wyroby wędliniarskie. Dieta w endometriozie powinna być bogata w warzywa i owoce, które dostarczają przeciwutleniaczy – antyoksydantów działających przeciwzapalnie i chroniących komórki przed uszkodzeniami.

Jakie są pierwsze objawy endometriozy? ›

11 objawów endometriozy
 • Ból w okolicy miednicy mniejszej. ...
 • Obfite krwawienia miesiączkowe i nieregularne cykle. ...
 • Bolesne oddawanie moczu. ...
 • Dolegliwości jelitowe. ...
 • Wzdęcia. ...
 • Wahania nastroju. ...
 • Chroniczne zmęczenie. ...
 • Bezpłodność
31 May 2022

Z czego bierze się endometrioza? ›

W skrócie Przyczyny rozwoju ognisk endometriozy nie są w pełni znane. Chorobę łączy się z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego, czynnikami genetycznymi i środowiskowymi. Jako przyczynę podaje się także tak zwaną „wsteczną miesiączkę”.

Jaki chleb przy endometriozie? ›

Przykładowy jadłospis dzienny przy endometriozie

Śniadanie: kanapki z chleba żytniego z humusem klasycznym, domowym przygotowanym z ciecierzycy, pasty sezamowej i nasion czarnuszki z papryką i natką pietruszki.

Jakie witaminy na poprawę endometrium? ›

Najlepiej jest łączyć produkty zawierające witaminę E z zielonymi i czerwonymi warzywami i owocami bogatymi w witaminę C. Z kolei połączenie witaminy E z cynkiem i selenem wpływa na prawidłową budowę endometrium, a więc zapewnia odpowiednie warunki dla zagnieżdżającego się zarodka.

Czy przy endometriozie można jeść jajka? ›

żelazo – kobiety z obfitymi miesiączkami powinny zadbać w swojej diecie o produkty bogate w żelazo, ponieważ podczas menstruacji obniża się jego poziom w organizmie. Warto jeść: brokuły, kapustę, szpinak, jajka, fasolę czy ryż brązowy.

Czy można pić kawę przy endometriozie? ›

Kawa i produkty zawierające kofeinę

Kilka badań wykazało, że spożycie kofeiny lub kawy wiąże się z większym ryzykiem endometriozy, ale w dużym przeglądzie wykazano, że przyjmowanie kofeiny nie zwiększa ryzyka choroby. Wiadomo, że wysokie spożycie kofeiny może zwiększać poziom estrogenu.

Co pomaga przy endometriozie? ›

W przypadku leczenia endometriozy sposobem farmakologicznym w pierwszej kolejności stosowane są: niesteroidowe leki przeciwzapalne, preparaty estrogenowo-progestagenowe, preparaty progestagenowe w postaci leków doustnych lub wkładek wewnątrzmacicznych, które pomagają w zmniejszeniu przewlekłych dolegliwości bólowych.

Czy USG dopochwowe wykrywa endometriozę? ›

Metody diagnostyczne endometriozy

wykona badanie ginekologiczne, przeprowadzi USG, które pozwala zidentyfikować torbiele endometrialne jajnika.

Jak wygląda brzuch przy endometriozie? ›

Endometrioza objawy jelitowe również może dawać. Mowa między innymi o biegunkach lub zaparciach, ponadto gdy w grę wchodzi endometrioza, wzdęty brzuch również jak najbardziej jest możliwy. Tzw. endo belly to brzuch bolący i wzdęty w związku z pojawieniem się ogniska endometriozy.

Co boli przy endometriozie? ›

Komórki endometrium reagują na zmiany hormonalne zachodzące w cyklu miesiączkowym, co skutkuje wewnętrznymi krwawieniami i przewlekłą reakcją zapalną. Dochodzi do rozwoju zrostów, blizn i bolesnych guzków. Choroba najczęściej dotyczy kobiet w wieku rozrodczym i występuje nawet u 10% pacjentek.

Jakie organy atakuje endometrioza? ›

Endometrioza, czyli wędrująca śluzówka lub gruczolistość zewnętrzna, jest to innymi słowy rozrost błony śluzowej macicy (czyli endometrium) poza jamą macicy: najczęściej w jamie otrzewnej, jajnikach i jajowodach.

Czy endometriozę trzeba usunąć? ›

Leczenie endometriozy ma głównie na celu usunięcie dolegliwości bólowych towarzyszących tej chorobie, ale również zminimalizowanie ryzyka rozwoju powikłań oraz zwiększenie szans na zajście w ciążę.

Czy endometrioza wyjdzie z krwi? ›

Endometrioza – jak wykryć chorobę? Nie jest to możliwe podczas kontrolnego badania krwi lub ogólnej analizy moczu – w ten sposób lekarz może jednak wykluczyć inne choroby o podobnych objawach.

Jaki probiotyk przy endometriozie? ›

Badanie z udziałem kobiet pokazało wpływ probiotykoterapii na ból w endometriozie. Podawanie doustnych probiotyków zawierających bakterie probiotyczne z rodzaju Lactobacillus przez 8 tygodni zmniejszyło dolegliwości bólowe.

Jakie zioła na endometriozę? ›

Specjalnie wyselekcjonowana mieszanka ziół na endometriozę zawiera 10 cennych składników: liście brzozy, kwiat nagietka, kwiat kocanki, kora kaliny koralowej, nasiona lnu, ziele bylicy pospolitej, ziele krwawnika, ziele skrzypu polnego, ziele przywrotnika oraz kłącze perzu.

Czy przy endometriozie się chudnie? ›

Objawem choroby są bolesne miesiączki, ale nie chudnięcie i małe piersi. Endometrioza jest chorobą nieuleczalną, jednak jej przebiegu przewidzieć się nie da.

Jak odżywić endometrium? ›

Witamina C, cynk i selen

Witamina C wpływa na ukrwienie macicy, a co za tym idzie odżywienie endometrium. Źródłem cynku są pełnoziarniste pieczywo, kasza gryczana, jaja i mięso. Selen znajdziemy w pełnoziarnistych produktach zbożowych, owocach morza, rybach jajach, strączkach.

Czy można się wyleczyć z endometriozy? ›

Choć obecna technologia pozwala na eliminowanie takich patologii w coraz mniej inwazyjny sposób, to niestety endometriozy nie da się całkowicie wyleczyć. Choroba przestaje się rozwijać w organizmie dopiero wtedy, kiedy zatrzymuje się cykl owulacyjny, a więc np. w okresie menopauzy.

Jakie hormony na endometriozę? ›

Hormonalne leczenie endometriozy

Kuracja hormonalna endometriozy obejmuje takie środki, jak Gestrinon, Danazol, progestageny, analogi GnRH, czy tabletki antykoncepcyjne.

Jak wygrać z endometriozą? ›

Proponują zintegrowaną, wielopłaszczyznową strategię walki z chorobą – konkretny zestaw działań, będący połączeniem terapii farmakologicznej z fizjoterapią, właściwym sposobem odżywiania, praktykowaniem uważności, nauką prawidłowego oddychania, ćwiczeniami i medytacją.

Czy endometriozą jest groźna? ›

Późno zdiagnozowana lub nieleczona endometrioza może w niektórych przypadkach prowadzić do wielu groźnych powikłań. Choroba ma charakter postępujący i stopniowo wyniszcza różne narządy. Przewlekły stan zapalny i powstawanie zrostów powodują sklejanie się organów wewnętrznych i trwałe zmiany anatomiczne.

Jak żyć z endometriozą? ›

Pozytywne radzenie sobie. Optymizm: pozostanie w nadziei, a zarazem realistyczne podejście do choroby; zrównoważonej perspektywy. Akceptacja: Uświadomienie sobie, że doświadczasz bólu, jest pozytywnym pierwszym krokiem w radzeniu sobie z endometriozą.

Czy przez endometriozę można przytyć? ›

Leki stosowane w endometriozie mogą wywoływać wiele skutków ubocznych, takich jak uderzenie gorąca, niekontrolowane tycie czy problemy z cerą.

Czy przy endometriozie można pić alkohol? ›

Pij! Unikaj kofeiny, słodzonych napoi, odstaw też słodzik i alkohol – nie służą ani walce z endometriozą, ani staraniom o dziecko. Organizm powinien być nawodniony.

Co to jest Entrometioza? ›

Endometrioza, czyli gruczolistość macicy lub wędrująca śluzówka macicy to choroba, u podłoża której leży rozrost błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy. Można to sobie wyobrazić jako wysepki błony śluzowej macicy, rozrzucone po różnych narządach, w których w warunkach fizjologicznych nie występują.

Do czego może doprowadzić nieleczona endometrioza? ›

Ogniska endometriozy często prowadzą do rozwoju torbieli jajników, które – nieleczone – mogą niszczyć jajnik i powodować niepłodność. W zaawansowanym stadium choroba przyczynia się również do zaburzeń funkcjonowania jajowodów, z niedrożnością włącznie.

Czy przy endometriozie trzeba brać hormony? ›

Najczęściej stosuje się leczenie hormonalne i terapię z zastosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Rodzaj leczenia powinien być dobierany indywidualnie przy uwzględnieniu nasilenia dolegliwości pacjentki, jej planów rozrodczych czy ewentualnych chorób współistniejących.

Kto choruje na endometriozę? ›

Kto choruje na endometriozę? Na endometriozę chorują najczęściej kobiety między 20 a 40 rokiem życia. Choroba dotyka ok. 10% - 15% kobiet, a wśród pacjentek leczonych z powodu niepłodności diagnozowana jest nawet u 50-60%.

Jak zahamować endometriozę? ›

Nie ma metod leczenia pozwalających zapobiegać endometriozie. Terapia choroby polega na łagodzeniu objawów choroby oraz jej skutków.

Co pomaga przy endometriozie? ›

Endometrioza jest chorobą, która wymaga kompleksowego podejścia. Leczenie farmakologiczne najczęściej idzie w parze z leczeniem operacyjnym. Przy słabo nasilonych objawach endometriozy kobieta może sobie pomóc prostymi lekami przeciwbólowymi z paracetamolem lub ibuprofenem w składzie.

Jak pozbyć się endometriozy? ›

Choć obecna technologia pozwala na eliminowanie takich patologii w coraz mniej inwazyjny sposób, to niestety endometriozy nie da się całkowicie wyleczyć. Choroba przestaje się rozwijać w organizmie dopiero wtedy, kiedy zatrzymuje się cykl owulacyjny, a więc np. w okresie menopauzy.

Jak zmniejszyć grubość endometrium? ›

Przerost endometrium - leczenie

Jeśli przerost jest niewielki, lekarz proponuje terapię hormonalną i systematyczną obserwację endometrium. Gdy zmiany są większe, konieczne jest wyłyżeczkowanie jamy macicy. To zabieg, który wykonuje się w znieczuleniu. Łyżeczkowanie macicy polega na usunięciu nadmiaru tkanki.

Czy są leki na endometriozę? ›

W przypadku leczenia endometriozy sposobem farmakologicznym w pierwszej kolejności stosowane są: niesteroidowe leki przeciwzapalne, preparaty estrogenowo-progestagenowe, preparaty progestagenowe w postaci leków doustnych lub wkładek wewnątrzmacicznych, które pomagają w zmniejszeniu przewlekłych dolegliwości bólowych.

Jakie organy atakuje endometrioza? ›

Endometrioza, czyli wędrująca śluzówka lub gruczolistość zewnętrzna, jest to innymi słowy rozrost błony śluzowej macicy (czyli endometrium) poza jamą macicy: najczęściej w jamie otrzewnej, jajnikach i jajowodach.

Czy endometrioza boli cały czas? ›

Charakterystyczny dla endometriozy jest ból przewlekły (trwający co najmniej 6 miesięcy), towarzyszący nie tylko menstruacji, ale również może występować w czasie oddawania moczu (dysuria), defekacji (dyschezia) oraz podczas stosunku płciowego (dyspareunia).

Czy przy endometriozie można jeść jajka? ›

żelazo – kobiety z obfitymi miesiączkami powinny zadbać w swojej diecie o produkty bogate w żelazo, ponieważ podczas menstruacji obniża się jego poziom w organizmie. Warto jeść: brokuły, kapustę, szpinak, jajka, fasolę czy ryż brązowy.

Czy endometriozę trzeba usunąć? ›

Leczenie endometriozy ma głównie na celu usunięcie dolegliwości bólowych towarzyszących tej chorobie, ale również zminimalizowanie ryzyka rozwoju powikłań oraz zwiększenie szans na zajście w ciążę.

Czy endometrioza jest widoczna na USG? ›

Pierwszymi krokami prowadzącymi do rozpoznania endometriozy jest wizyta u ginekologa, który: przeprowadzi dokładny wywiad medyczny z pacjentką, wykona badanie ginekologiczne, przeprowadzi USG, które pozwala zidentyfikować torbiele endometrialne jajnika.

Jak wygląda brzuch przy endometriozie? ›

Endometrioza objawy jelitowe również może dawać. Mowa między innymi o biegunkach lub zaparciach, ponadto gdy w grę wchodzi endometrioza, wzdęty brzuch również jak najbardziej jest możliwy. Tzw. endo belly to brzuch bolący i wzdęty w związku z pojawieniem się ogniska endometriozy.

Czy endometrioza wyjdzie z krwi? ›

Endometrioza – jak wykryć chorobę? Nie jest to możliwe podczas kontrolnego badania krwi lub ogólnej analizy moczu – w ten sposób lekarz może jednak wykluczyć inne choroby o podobnych objawach.

Do czego może doprowadzić nieleczona endometrioza? ›

Ogniska endometriozy często prowadzą do rozwoju torbieli jajników, które – nieleczone – mogą niszczyć jajnik i powodować niepłodność. W zaawansowanym stadium choroba przyczynia się również do zaburzeń funkcjonowania jajowodów, z niedrożnością włącznie.

Jaka jest różnica między endometrium a endometriozą? ›

Gdzie się znajduje i jaką rolę odgrywa endometrium? Endometrium to występująca w macicy każdej kobiety błona śluzowa. Endometrium nie należy mylić z endometriozą, poważną chorobą, która może skończyć się niepłodnością.

Dlaczego rosnie endometrium? ›

To właśnie warstwa czynnościowa przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionego jaja. Dlatego w drugiej części cyklu, pod wpływem estrogenów i gestagenów, grubość warstwy czynnościowej rośnie. Gdy nie dochodzi do zapłodnienia, złuszcza się podczas miesiączki, a potem wzrasta na nowo.

Czy endometrium to rak? ›

Rak endometrium, inaczej zwany rakiem trzonu macicy to, najczęściej występujący nowotwór ginekologiczny. Na ten typ nowotworu najbardziej narażone są kobiety w wieku 50-70 lat, a kluczowym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi tej choroby jest otyłość, czyli współczesny problem cywilizacyjny.

Videos

1. Endometrioza 👉 Co to jest? 👉Objawy 👉Leczenie
(Medycyna360)
2. Przyczyny i objawy endometriozy
(Baby Online)
3. Jak wygląda diagnostyka i leczenie endometriozy?
(TVN Style)
4. Objawy endometriozy - lek. med. Łukasz Kotarski
(Medicus Clinic Specjalistyczne Centrum Medyczne)
5. Endometrioza: objawy, dieta, suplementacja | Joanna Zawadzka | Porady dietetyka klinicznego
(Ajwendieta Dietetyka Kliniczna)
6. Endometrioza dieta, suplementy i naturalne sposoby dbania o siebie
(Butik Diet)

Top Articles

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Allyn Kozey

Last Updated: 11/21/2022

Views: 5671

Rating: 4.2 / 5 (63 voted)

Reviews: 94% of readers found this page helpful

Author information

Name: Allyn Kozey

Birthday: 1993-12-21

Address: Suite 454 40343 Larson Union, Port Melia, TX 16164

Phone: +2456904400762

Job: Investor Administrator

Hobby: Sketching, Puzzles, Pet, Mountaineering, Skydiving, Dowsing, Sports

Introduction: My name is Allyn Kozey, I am a outstanding, colorful, adventurous, encouraging, zealous, tender, helpful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.